Alexa


Moda Hakkında

Moda; sanat, politika, ticaret, tüketim alanı, teknoloji, endüstri dalları, kültür, kimlik, modernite, küreselleşme, kişisel gelişim ve değişim, toplumsal düzen ve çevreyi kapsayan birçok yönden insan hayatına dokunmaktadır.

Yaşam 03.05.2019, 17:37
Moda Hakkında

Moda; sanat, politika, ticaret, tüketim alanı, teknoloji, endüstri dalları, kültür, kimlik, modernite, küreselleşme, kişisel gelişim ve değişim, toplumsal düzen ve çevreyi kapsayan birçok yönden insan hayatına dokunmaktadır.

Giydiğimiz parçalar, üzerimizde taşıdığımız ve belli bir toplumsal ve kültürel çevrenin içerisinde gelişim gösteren bireysel zevklerimizi ve tercihlerimizi yansıtmasından dolayı moda olgusu, bireyin kimlik duygusu üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Etrafımızda yer alan insanlara olduğumuz ya da olmak istediğimiz kimliği ifade etmek ve yansıtmak amacı ile kullandığımız ikinci cildimiz, gösterge dilimizdir.

Moda Onlinegiyim.com’da Takip Edilir

Moda olgusu, her bireye bir şekilde dokunmakta, bireyler arasında etki uyandırmaktadır. Modanın ifade etmek istediği nokta; etek boyundan, siluetlerden, renklerden, dokulardan, aksesuarlardan ve destekli sütyen takımı gibi ürünlerden çok daha derinlere gitmektedir. Moda olgusu; yemek yemekten sosyal aktiviteye, sanatsal eylemlerden müziğe, resme, spora her ortam ve yaşam alanında yer alan ruhsal farklılaşma, fikir değişimi ve toplum içerisinde yer alan alışkanlıklar ile yarış içerisindedir. Moda olgusunun ilk sırada yer alan önem unsuru; endüstriyel sistemin merkezi ve hedefi olan moda kullanıcılarının ve tüketicilerin yaşam değerlerine ilişkin tahminlerde bulunması ve bu doğrultuda tüketicilerin ihtiyaçlarını, isteklerini ve zevklerini karşılamak olmasıdır. İçerisinde yaşadıkları çağın ruh hali, estetik fikri, sosyal değer yargıları, beğeni boyutu üzerindeki etki ve katkısından ileri gelmektedir. Moda olgusunun ikincil hedefi; moda sektörünün, endüstrisinin toplumsal tüketimi özendirerek, tüketim ve tüketime hız kazandırmasından ve bu doğrultuda benimsenen sosyal değer ve yargıları ticari tüketim olgusuna çevirmesinden ileri gelmektedir.

Moda olgusunun bireye bir şekilde dokunmasını sağlayan en etkili aracı olarak karşımıza modacılar, giysi tasarımcıları çıkmaktadır. Tasarımcılar, İnsanoğlunun iç dünyasını, dışarıya farklı görünme arzusunu göstermesine yardımcı kişiler olarak hayatımızda önemli bir konumdalardır. Hangi dönemde yaşamış olurlarsa olsunlar; insanların dili konumunda yer almışlardır.

Moda dünyası ile kullanıcı ve beğenen rolündeki bizler arasında köprü görevi üstlenen moda tasarımcıları arasında, kendisini bu dünyaya adamış bir isim olarak Jeanne Lanvin; kıyafet tasarımı ile kendi hayal dünyasını içselleştirerek kullanıcıya ürün olarak sunmuştur. Bu sunumu zenginleştirmek adına; kıyafeti destekleyici unsur olarak aksesuar tasarımı yapmış, kıyafeti değerli bir esere dönüştürmek adına farklı görsel materyalleri kullanmış; insanların ruhlarına dokunmayı prensip edinmiştir. Jeanne Lanvin’ in tasarımlarında herhangi bir yaş gurubunu net bir şekilde ifade eden tasarımlar yerine; elbiseleri giyen kadınların mutluluğu, rahatlığı ve genç görüntüsü ön planda tutulmuştur. Bu tasarım özelliği sayesinde tasarımcı genel geçer kuralların ötesine geçen bir tasarımcı kimliğine sahip olmuştur. Zengin bir gözlem yeteneği sayesinde modayı tüketen kişilerin analizini yaparak, taleplerin hangi özellikleri barındırdığını tespit etmiş; bu doğrultuda güncel kıyafet tasarımları ‘Zamansızlık’ kavramı çerçevesinde yer almıştır.

Moda kavramı, giyim sektörü içerisinde ele alındığında; kendi içerisindeki süreklilik istikrarı, yenilikçi yapısı ve tüketim olgusunu sembolize etmektedir. Moda olgusu, bireylerin farklılaşma çabası olmasına rağmen kişileri özgün bir tarzda giydirerek farklılaştırmasının yanı sıra toplum içerisinde yayılım gösterdikçe aynılaşma durumu ortaya çıkmaktadır. Moda tasarımcıları bu hareketten yola çıkarak sürekli yeni tarzlar, yeni fikirler keşfetmeye çalışarak tüketicinin karşısına tasarımlarını çıkarmaktadırlar. Jeanne Lanvin; kişiye özel tasarım yapmasına rağmen süreklilik halinde kendi ile yarışarak her bir koleksiyonda ve tasarımda yeni fikir ve uygulama eklemiş ve buna göre ürün oluşturmuştur.

Moda olgusu bir döngü olarak kabul edilecek olunursa; yaşam ve ölüm var olduğu müddetçe, insanlar ve onların zevkleri, beğeni duyguları, estetik anlayışları, arzuları var oldukça moda devinim halinde devam edecektir. Moda tasarımcıları da moda olgusunu renklendirerek ve şekle sokarak, nesnelleştirerek insanlara sunan kişiler olacaktır. Değişen tek şey; güncel hayatın, eylemlerin ve yaşam standartlarının farklılaşmasıdır.

Tasarım ve moda olguları, dünya üzerinde gerçekleşen belli başlı olaylara ve dönemlere göre değişiklik göstermelerine rağmen günümüzde, modern toplumlarda önemli bir konumda olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile tarihsel süreç içerisinde gerçekleşen toplumsal yapı ve insan hayatındaki değişikliklere bağlı olarak moda olgusunun gelişimi, değişimi ve dünya genelinde sağlam temeller üzerinde yer edinmiş moda tasarımcısı Jeanne Lanvin’ in bir tasarımcı olarak büyüme-gelişme evreleri etkin bir şekilde rol almış diğer moda tasarımcılarına değinilerek aktarılmaya çalışılmıştır.

Kaynak : www.onlinegiyim.com

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P