banner434

Muhammed Emre Hazin (Mehmet Çekiç Hoca) Kimdir?

Muhammed Emre Hazin Hocaefendi (Mehmet Çekiç Hoca) İstanbul'da kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Yaşam 04.03.2022, 14:05
Muhammed Emre Hazin (Mehmet Çekiç Hoca) Kimdir?

Muhammed Emre Hazin Hocaefendi İstanbul'da geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede vefat etti. Muhammed Emre Hazin'in cenaze namazına ülkenin dört bir yanından ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda seveni katıldı. Peki; Muhammed Emre Hazin Hocaefendi kimdir, nerelidir, hayatı nasıldır?

MUHAMMED EMRE HAZİN KİMDİR?

Muhammed Emre Hazin ismiyle bilinen Mehmet Çekiç Hoca 1956 yılında Gaziantep’te doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini memleketinde, yükseköğrenimini ise Isparta’da tamamlayan Hazin Hocaefendi gençlik döneminde Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte mesai arkadaşlığı ve yol arkadaşlığı yaptı.

Birçok eğitim kurumunda öğretmenlik ve yöneticilik yapan ve Anadolu Liseleri, Fen Liseleri gibi okullarda Müdür olarak görevler alan, İl Milli Eğitim Komisyonunda söz sahibi olan Muhammed Emre Hazin, zahiri kariyerinde Başbakanlık Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Refah döneminde Rahmetli Erbakan Hoca ile yol arkadaşlığı yaparak Öğretmenler Vakfı başkanlığını yürüttü ve  Rahmetli Bedri Incetahtacı ile yakın mesai arkadaşlığı yaptı; Zahiri ilmin yanında manevi olarak tasavvuf ekolüne gönül verdi.

Henüz Lise yıllarında tanıştığı Abdullah Faruki ile tasavvuf terbiyesine giren, Faruki Efendiden aldığı manevi terbiye ile yetişen üstat memleketi Gaziantep’te halifesi olarak ilim ve sohbet halkaları oluşturdu.

Yüzlerce seveni ve müntesipleri bulunan Muhammed Emre Hazin Hocaefendi kaleme aldığı makaleleri ve kitap çalışmaları bulunuyor. 2004-2011 yılların arasında öncülük ettiği, adına çıkarılan Kültür içerikli Hazin Dergisinde başyazarlık yapan Hazin Hoca, Son anına kadar rahatsızlıklarına rağmen yazmaktan ve araştırmaktan hiç vazgeçmedi. 

28 Şubat sürecinde hedef alınmış ve Erbakan Hoca'ya desteklerinden dolayı üstadı ile zor zamanlar yaşamıştı. Ama hep dik duruş sergilemiş ve müslümanlara örnek olmuştur. Daha sonrasında FETÖ mağduriyeti yaşamış fakat mahkemeden beraat ile o işten çıkmıştır. Her daim vatan sevgisini ön planda tutardı. Hiç bir dönemde inancından hiç taviz vermeden dik duruşunu sürdürmüş sevenlerine bu şuuru aşılayarak Allah yolunda dimdik durmanın şeref ve haysiyetini hissettirmişti.

PEYGAMBER SEVGİSİNİ ŞİAR EDİNDİ

Ümmeti Muhammed'in kalbine Peygamberimizin ve Ehli beyt sevgisini nakış nakış kazımayı görev edinen peygamber aşığı bir zat idi. Sevenlerinin çoğunluğu gençlerden oluşurdu. Onların giyim kuşamına, hata ve kusurlarına bakmaz, evladı gibi ilgilenirdi. Sevgi ve iman aşkıyla pişirirdi. Gençler bir müddet sonra kusurlarından vazgeçer hayatlarına çeki düzen verirlerdi.

Cehri zikre önem verirdi “Zikirde bir ibadettir” diyerek intizamlı talimli bir görünüm oluşturup açık (cehri) yapılan zikrin faziletinin önemini bilir görenlerin kalbinin İslam’a ısınmasını hedef edinip zikir görüntülerinde hassas davranırdı. Birçok ulusal, yerel ve sosyal mecralarda yayınlanan cehri zikir, hazin zikri başlıklarında yayınlanan papatya misali açılıp kapanan zikir görüntüleri binlerce kişi tarafından izlenmiş ve beğeni toplamıştır.

Muhammed Emre Hazin, İstanbul’da dualarla uğurlanırken sevenleri tarafından yüzlerce taziye mesajı yayınladı. Dar'ül-bekaya uğurlamanın hüznü ile müstesna ilim ve irfan örneğine, sevenleri Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dilediler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)