Alexa

Müthiş bir başarı hikayesi

Görme engelli Hasan, azimle karanlıkta koşmaya devam etti ve dijital dünyanın mabedi Microsoft'ta yazılım geliştirme uzmanı oldu

Müthiş bir başarı hikayesi
Görme engelli Hasan, azimle karanlıkta koşmaya devam etti ve dijital dünyanın mabedi Microsoft'ta yazılım geliştirme uzmanı oldu

Işığı, dillerini öğrendiği bilgisayarların dünyasında bulunca, satın almak için çamaşır sattığı ilk bilgisayarıyla azim koşusuna başlayan doğuştan görme engelli Hasan, dijital dünyanın mabedi Microsoft'ta ipi göğüsledi. Artık Hasan, Microsoft Türkiye Ofisi'nde çalışıp dev şirketin Redmond'daki genel merkezine raporlar sunan bir yazılımcı...

Doğuştan görme engelli yazılımcı Hasan Özdemir, Microsoft'a uzanan başarı hikayesini AA muhabirine anlattı.

Bilgisayara olan ilgisinin lise yıllarına dayanan Microsoft Yazılım Geliştirme Uzmanı Hasan Özdemir, engeline rağmen lise eğitimini tamamladı. Bilgisayarların daha doğrusu program kodlarının dilini çözen Özdemir, lise yıllarında yazılımın ABC'si "0-1" lerle başarı hikayesini yazmaya başladı...

Özdemir, zifiri karanlıkta kendisine umut ışığı olan bilgisayardan nasıl haberdar olduğunu şöyle anlatıyor:

"Benim bilgisayara ilgim lisede başladı. Liseye girerken de çok büyük sıkıntıyla girdim. Lise evimin önündeydi ve lisenin müdürünü ikna edebilmek için çok uğraştım. Uzun uğraşlardan sonra bir şekilde kendimi oraya kabul ettirmeyi başardım. Beni almayanlar 2 hafta sonunda beni okulun süper lisesine geçirdi.

Lise döneminde kitap okurken sıkıntılar yaşadım, mürekkep baskılı bir kitabı okuyamıyorum. Sonra İngilizce eğitimi var. Sözlük okuyamıyorum, arkadaşlardan sürekli yardım alırken ilkokul öğretmenim dedi ki; 'Hasan bilgisayar denen bir şey var'. İngilizcesini yazıyorsun Türkçe'sini, Türkçe'sini yazıyorsun İngilizce'sini söylüyor…'Ben heyecanlandım. Bu sefer bilgisayar almak için uğraşmaya başladım" 

 
 Lisede okurken çalıştı

 Bir bilgisayar satın almak için ticaret yaptığını, çamaşır bile sattığını anlatan Özdemir, bilgisayarı aldıktan sonra hayatının çok kolay hale geldiğini söyledi. Başarıya odaklanıp bahanelere sığınmayan Özdemir, yazılımda uzmanlaşmasını şu sözlerle anlatıyor:

"Derslerimi sesli olarak kaydetmeye başladım, hesap makinesi kullandım, yazı yazıp okumaya başladım. Dedim ki 'bu bilgisayarda kullandığım hayat kurtarıcı programları kim yapıyor? Bir öğrendim ki senin benim gibi programcılar yapıyormuş. O zaman dedim ki bunu ben de yapabilirim. Ekrana erişiyorum, kullanabiliyorum. Baktım yazılım geliştirme araçlarını da kullanabiliyorum. Ama öğrenmek için yardım almam lazım. Bilgisayarın kendini anlattığı İngilizce yardım dokümanlarını okuya okuya, gece gündüz... Bir baktım programcı olmuşum!"

Kod yazmayı öğrendikten sonra bilgisayar ekranını Türkçe okuyan "Spiker" isimli bir sistemin kodunu yazdığını anlatan Özdemir, bunların tamamını lisede yaptığını söylüyor. 

Görme engelliler için büyük önemi olan kabartmalı çıktı veren yazıcılar üzerinde çalışmalar yaptığını aktaran Özdemir, "Normal yazıyı kabartma yazıya çeviren yazıcılar var. O yazıcıların Türk kabartma yazı notasyonuna göre basım yapmasını sağlayan programı yazdım. Şu an Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde, İzmir'de kullanılıyor. Böyle de güzel bir hizmet oldu. 

Lisede okurken Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda  teknisyen olarak çalıştığını, bunu yaparken de kod yazdığını anlatan Özdemir, "İçimde ciddi bir üretkenlik heyecanı varmış. O üretkenlik heyecanımı yazılım geliştirerek tatmin ettim açıkçası..." 

 "İnsanlar bunu nasıl yapamayacağımı anlatıyordu bana sürekli"

 Başarıya ulaşana kadar sayısız engelle karşılaştığını anlatan Özdemir, "İnsanlar bunu nasıl yapamayacağımı anlatıyordu bana sürekli. 'Hasan gözünü seveyim bunlarla uğraşmak yerine git bir santralin başına otur, güzel güzel paranı kazan, niye ömrünü heba ediyorsun' diye... Ama çok şükür ki bana o aklı veren insanlar şimdi 'İyi ki Hasan bizi dinlememişsin, iyi ki bu yolda devam etmişsin, Microsoft'lara kadar gelmişsin' diye tebrik ediyorlar" diyor.

İşe alınırken girdiği mülakatta müdürüyle aralarında geçen diyaloğu anlatan Özdemir, diğer yazılım geliştirme uzmanlarından ne bekleniyorsa aynısının kendinden de beklendiğini anlatıyor.

Tam teşekküllü bir yazılım geliştirme uzmanı olarak Microsoft'un Redmond'daki yazılım geliştirme ürün gruplarının birinde çalışmalar yaptığını anlatan Özdemir, "Hepimizin kullandığı, sunucu tarafında kullanılan bir ürünün kodlarını yazan ekipteyim. System Center Operations Manager adlı bir ürünümüz bu. Bu bir IT ürünü, IT departmanlarının altyapı hizmetleriyle ilgili devasa bir ürün ve ben o ürünün performans tarafındaki kodlarını yazan ekipteyim" bilgisini verdi.

 "Ben her gün Microsoft'a eğlenmeye geliyorum"

 
Engelli kardeşlerine, "hayal kurmaktan çekinmeyin" tavsiyesinde bulunan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Kendileri için en uygun olan işi, kendileri seçmeye çalışsınlar. Hayatlarıyla ilgili karar verirken kalbinin, ruhunun sesini dinlesinler ve kendi kabiliyetlerinin sesini dinlesinler. Şu sözler çok hoşuma gidiyor, 'Bir insan sevdiği işi yapıyorsa o iş, kişi için iş değildir biliyor musunuz, eğlencedir. 

Ben her gün Microsoft'a eğlenmeye geliyorum. Hem eğleniyorum, hem işimi yapıyorum, hem üretiyorum, hem paramı kazanıyorum, hem ailemi geçindiriyorum, hem de gerçekten böyle ruhsal bir dinginlik ve rahatlık yaşıyorum burada."     

İş yerindeki çalışma ortamına ve iş arkadaşlarına teşekkür eden Özdemir, AA ekibine göstermek için deneme amaçlı bir aplikasyon da yazdı.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 21:39
YORUM EKLE