Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırarak tarihe geçen bir sporcudur. Adını spor tarihine yazdıran Süleymanoğlu, İlk Dünya Rekoruna imza attığı zaman15 yaşındaydı. Peki Naim Süleymanoğlu kimdir, nerelidir, ne zaman öldü?

Yaşam 09.09.2021, 21:51
Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Spor kariyerine 47 Dünya Rekoru,3 Olimpiyat Altın Madalyası, 6 Avrupa Şampiyonluğu, 7 Dünya Şampiyonluğu ve nice başarılar sığdıran Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırabilen tek sporcu olarak spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı. İlk Dünya Rekoruna imza attığı zaman 15 yaşında olan Naim Süleymanoğlu'nun kem olduğu, nereli olduğu ve ne zaman öldüğü araştırılıyor.

Milli halterci Naim Süleymanoğlu, siroza bağlı karaciğer yetmezliği dolayısıyla 18 Kasım 2017 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti. 1985 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal girişim sonrası getirilen Naim Süleymanoğlu, Türkiye için büyük başarılara imza attı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan'da dünyaya geldi. Sülayman oğlu, çevresinde Cep Herkülü olarak tanındı.

Halter'e 9 yaşındayken başlayan Süleymanoğlu, 1981 tarihinde Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya kazandı.16 yaşında ise yeniden rekor kırarak şampiyon olmuştur. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldırarak ikinci halterci olarak tarihe geçti.

Bulgaristan'daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığındı. Süleymanoğlu, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın gayretiyle de Türkiye'ye iltica etti

1988 yılında Seul'da düzenlenen olimpiya'ta Türkiye adına katıldı ve Türk Hükümeti gerekli izini alabilmek için Bulgaristan'a 1 milyon doar ödedi. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırdı. Süleymanoğlu böylece Türkiye'ye güreş dışında olimpiyatlar tarihinde ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1992 Barselona Olimpiyatları'nda rakiplerini çok rahat geçerek altın madalyayı kazandı. Aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

1993 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazandı. Ve 2 dünya rekoru kırmayı başardı.

1994 yılında sakat olmasına rağmen Türkiye'de 3 dünya rekoru kırmayı başardı.3 altın madalya kazanmıştır.

1995'de Çin'de düzenlenen dünya şampiyonasında sakatlığı devam etmesine rağmen 3 altın madalya kazandı.

1988 yılında Cardiff'de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil ederek 3 altın madalya kazanmıştır.

1994 senesinde Varşova'da düzenlenen şampiyonada sadece üç kaldırış gerçekleştirdi ve burada 3 dünya rekoru kırmıştır. 1995 yılında Avrupa Halter Şampiyonası'nda sakat olmasına rağmen 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır.

Toplam 46 kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, son zamanlarda karaciğer yetmezliği hastalığı ile ilgili hastanede yoğun bakımda yatmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)