Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

Oğuzhan Asiltürk ve eşi yeni tip korona virüs sebebiyle Hastaneye kaldırılmıştı. Asiltürk'ün bugün hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı. Peki, Oğuzhan Asiltürk kaç yaşında ve nerelidir, kimdir?

Yaşam 01.10.2021, 12:33
Oğuzhan Asiltürk kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti. Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan Asiltürk hastalığa yenik düştü. Peki, Oğuzhan Asiltürk kimdir?

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

25 Mayıs 1935 yılında Hekimhan, Malatya’da doğan Oğuzhan Asiltürk, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Müşavir Mühendislik, 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yapan Asiltürk, evli ve dört çocuk babasıydı.

Milli Selamet Partisi (MSP) Davası sebebiyle cezaevinde de kalan ve yargılanan Asiltürk, beraat etmiş 10 yıl süreyle siyasetten yasaklanmıştı. Ancak yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalkkmıştı. 

Milli Görüş'ün önde gelen isimlerinden Oğuzhan Asiltürk, siyasi hayatı boyunca Necmettin Erbakan'a yol arkadaşlığı yaptı, 5 dönem milletvekilliği, CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulundu.

CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk'ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı 1987'de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı.

Asiltürk, bazı siyasetçilere getirilen siyasi yasakların kaldırıldığı halk oylamasının ardından gerçekleştirilen ilk kongrede Refah Partisi'nin (RP) genel sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi ile yeniden seçimlere giren Asiltürk, 11 yıllık aranın ardından Malatya'dan milletvekili seçildi. RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine Fazilet Partisi'ne geçen Asiltürk, Necmettin Erbakan'ın vefatı sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına getirildi.

Asiltürk, 13 Eylül 2021'de İstanbul'da zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı nedeniyle rahatsızlanarak eşiyle Ankara'ya getirildi ve tedavi altına alındı.

Oğuzhan Asiltürk, Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi süreci devam ederken 86 yaşında hayatını kaybetti.

Evli ve 4 çocuk babası Oğuzhan Asiltürk'ün "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunuyor. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)