Alexa
banner314

Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Temizliğin ve hijyenin çok önemli olduğu bir alan olarak okullar en ön sıralarda yer almaktadır. Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalıdır sorularının cevabını bu makalemizde cevaplayacağız.

Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalıdır sorularının cevabını bu makalemizde cevaplayacağız. Temizliğin ve hijyenin çok önemli olduğu bir alan olarak okullar en ön sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle de özenle yapılması gerekmektedir. Okul temizliği bir ekip işidir ve kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Ekibin koordinasyonu ve temizliğin belli bir sırayla ve düzen içinde detaylı olarak yapılabilmesi için bu konuda uzman firmalardan hizmet alınması gerekmektedir.

Hijyene ve temizliğe özen gösterilen okullara aileler çocuklarını güven içinde göndermekte ve bunun yanında ayrıca okulun temiz olması halinde de mili eğitim tarafından da beyaz bayrak tarafından verilerek okulun temiz olduğu tescillenmektedir. Bu okullar düzenli olarak denetlenmekte ve buna göre bayrağa sahip olmaya devam edebilmesinin yanında eğer eskisi gibi temiz olmaması halinde de geri alınmaktadır.

Okul Temizliği Nedir?

Okul temizliği dikkatli bir şekilde yapılmalıdır ve okulun boş olduğu saatlerde yapılması gerekmektedir. Bu detaylı temizlik ile gün içinde çok kalabalık olan çocukların ve yetişkinlerin olduğu okulda oluşan kir temizlenmelidir. Bunun için okul havalandırılmalı, bütün okul detaylı bir şekilde süpürülmenin yanında ayrıca sadece zeminler değil masa ve sıralar dahil bütün eşyalar uygun temizlik malzemeleri ile de temizlenmelidir. Okullarda en çok kirlenen ve temizliğine dikkat edilmesi gereken yerlerden birisi de lavabo ve tuvaletlerdir buralar çocukların mikrop kapmaması için de titiz bir şekilde temizlenmelidir. Kullanılacak olan malzemelere de dikkat edilmelidir ve içinde hiçbir kimyasal bulunmalıdır bu çocukların sağlığı için çok önemlidir. Onların taze bedenlerinin kullanılan temizlik maddelerinden etkilenmemesi gerekmektedir.

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Öğrenciler okula gelmeden önce detaylı temizliğin yapılmış olması şarttır bu şekilde çocuklar temiz ve hijyenik bir ortama gelebileceklerdir. Bunun yanında okul temizliği hiç bitmeyen bir şeydir ve gün içinde de tekrarlanması gerekmektedir. Çünkü kalabalık bir ortam olan okul sürekli olarak kirlenmeye devam etmektedir. Bütün okul boşken detaylı olarak temizlenmesinin yanında gün içinde de çocukların derste olukları saatlerde koridorların, tuvalet ve lavaboların tekrar temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yanında lavabolarda her zaman için çocukların ellerini yıkarken kullanabilecekleri sabunlar olmalıdır. Gün içinde yapılacak temizlik sırasında çocukların sınıflara olması önemlidir çünkü temizlik sırasında ıslak olacak zeminler çocukların kayarak sakatlanmasına neden olabilir.

Okul Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Detaylı ve titiz bir şekilde yapılmasını gereken okul temizliği ayrıca sadece yüzeysel olarak yapılmamalı ortamda bulunan bütün mikropların yok olması sağlanmalıdır. Bunun için de etkili temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Burada yanlış anlaşma olmasın kesinlikle çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi içinde yoğun kimyasalların olduğu deterjanlar kullanılmamalıdır. Bunun yerine aynı etkiyi gösteren profesyonel olarak hazırlanmış ve kimyasal barındırmayan temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Okulun her köşesi temizlenmeli kapı ve sıraların çocukların çok fazla temas ettiği yerler olduğu unutulmayarak buraların temizliğine özen gösterilmelidir. Temizlik sonrasında gün içinde okula biriken çöpün de okuldan uzaklaştırılması da çok önemlidir. Bu şekilde mikropların tekrar ortama yayılması engellenecektir.

Okul Temizliği İle İlgili Yazılar

Eğitiminin kalitesi kadar okulların gurur duyacakları başka bir yön ise okullarının temizliğidir. Bunun için de her zaman en iyi ekip ile çalışmaya önem vermektedirler. Okul temizliği için kullanılacak malzemelerin yanında ne şekilde yapılması gerektiğine dair pek çok yazı bulunmakta ve bu yazıların hepsinde de işaret edildiği gibi bu kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Okul temizliğini yapacak olan personelin seçilmesi de çok önemlidir. En ufak bir suç kaydı olan ya da çocuklar ile ilgili bir sorun yaşamış kişiler bu gibi işlerde kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Çocukları seven ama bunun yanında onlar ile arasında gerekli mesafeyi koruyabilecek ve onlara karşı şefkat hissi duyan kişiler ile çalışılmalıdır. İşini severek yapan personel her zaman için tercih edilmelidir.

 Milli Eğitim Bakanlığı Okul temizliği konusunda çok hassas davranmakta ve bunu gönderdiği genelge ve yönetmeliklerle belirtmektedir.  Millî Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma Ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı İlköğretim Okullarında Temizlik ve Hijyen konusunda yayımladığı pdf dökümanını okuyabilirsiniz.

http://www.meb.gov.tr/earged/earged/ilk_ok_temizlik_hijyen.pdf

Okul Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Okul temizliği için neler yapılabilir bu sorunun pek çok cevabı bulunmaktadır. Aileler çocuklarının okulda temizliklerine dikkat etmelerini söylemeleri önemlidir. Elbette bu yeterli değildir çünkü nihayetinde onlar çocuktur ve her an dikkatli olmalarını bekleyemezsiniz. Bunun yanında okulun tuvalet ve lavabolarında sabun ve tuvalet kağıdı mutlaka her zaman bulunmalı çocukların kendi temizliklerini yaparken okulunda temiz kalması bu şekilde sağlanabilir. Çocuklar okula gelmeden önce mutlaka detaylı temizliğin yapılması da şarttır. Çünkü anlaşılacağı gibi okul boşken temizlik çok daha detaylı bir şekilde yapılabilecektir. Zeminin gün içinde birkaç kez süpürülmesi ve silinmesi şart olmasının yanında ayrıca kapı, sıra ve dolaplarında günde en az bir kez mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Okul bahçesi de ihmal edilmemeli ve her gün düzenli olarak temizlenmelidir.

Okul Temizliği İş İlanları

Okul temizliğinde uzman ve kurumsal bir firma olarak pek çok okulun beyaz bayrak sahibi olmasını sağlamış olduğumuzu gururla belirtmek isteriz. Bu nedenle de okullarının yeterince temizlenmediğine inanan okul yönetimlerinin yeni bir ekip arayışına son veriyor kullandığımız özel temizlik maddeleri ve son teknoloji makineler ile de okullarının temiz ve hijyenik olmasını sağlıyoruz. Firma olarak bu şekilde okullara hizmet vermenin yanında temizlik sektöründe çalışmak isteyen kişileri de bünyemize katıyor ve onların düzenli bir işe sahip olarak çalışabilmelerini sağlıyoruz. Siz de geçici işlerde çalışmak yerine düzenli bir iş arıyorsanız firmamız bu konuda sizlere yardımı olacak ve her türlü sosyal hakkınızın olduğu bir iş sahibi olmanızı sağlıyoruz. Bunun için bizimle iletişime geçerek bu konuda yetkili personelimiz ile görüşebilirsiniz. Okul temizliği gibi önemli bir işte çalışabileceğine inana kişileri ekibimize katarak daha geniş bir ekibe sahip olmak bizlerinde arzusudur. Okul temizliği konusunda deneyimli olmanıza gerek yoktur bu konuda eğitim firmamız tarafından verilecektir.

Bemay Temizlik olarak tüm okul türlerinde kaliteli ve profesyonel olarak temizlik hizmeti veriyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Telefon: 0216 517 81 65

Telefon: 0541 208 62 82

Telefon: 0541 208 62 83

Web: https://www.bemaytemizlik.com

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 18:44
YORUM EKLE

banner307

banner313