Alexa

Osmanlı geleneği hala umut kapısı...

Ordu'da, Osmanlı'dan günümüze uzanan "askıda ekmek" geleneğini 20 yıldır yaşatan bir fırın, hayırseverlerin de desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor

 Osmanlı geleneği hala umut kapısı...
banner327
Ordu'da, Osmanlı'dan günümüze kadar gelen "askıda ekmek" geleneğini 20 yıldır yaşatan bir fırın, hayırseverlerin de desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

Yeni Mahalle'deki bir fırın tarafından sürdürülen gelenek kapsamında, fırının önüne yerleştirilen dolaba konulan ekmekleri, yoksul vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda alıyor.

Hayırsever vatandaşlar da toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden olan "askıda ekmek" geleneğinin yaşatılması için fırının işletmecilerine destek veriyor.

Fırının işletmecilerinden Telat Kuku, AA muhabirine açıklamada, "askıda ekmek" geleneğini 20 yıldır yaşattıklarını belirterek, "Karadeniz'de bu geleneği yürüten ender fırınlardan biriyiz. Bu uygulama sayesinde her gün yüzlerce ihtiyaç sahibi kişi, evine ücretsiz ekmek götürebiliyor" dedi. 

Osmanlı geleneğini sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Kuku, şunları söyledi:

"Hayırsever halkımız da fırına ekmek almaya geldiği zaman askıda ekmek uygulamasını bildiği için kendi bütçesine göre günlük en az 2 ekmeği ihtiyaç sahibi insanlara ulaşması için fırının dışındaki dolaba koymamızı istiyor. Bu gelenek sayesinde ekmek verenle ekmek alan birbirini görmüyor. Biz fırın olarak hayırsever vatandaşlarımızın sayesinde ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ciddi anlamda katkıda bulunduğumuz için mutluyuz. Her gün ortalama 250-300 ekmek, hayırsever vatandaşlarımız tarafından buraya konuluyor. Buraya konulan ekmekler, ihtiyaç sahiplerine sorunsuz ulaşıyor. İhtiyacı olan vatandaşlar geliyor, askıda bulunan ekmeklerimizden ihtiyacı olduğu kadar alabiliyor. Bundan dolayı çok mutluyuz. Askıda ekmek geleneği sayesinde ücretsiz ekmek alan ihtiyaç sahibi insanlar da bundan memnun, bu gelenek sayesinde yüzleri gülüyor."

Kuku, ihtiyaç sahibi insanları tanıdıklarını ayrıca herkesin dolaba konulan ekmeklerden almadığını belirtti. 

İşletmecilerden Ahmet Kuku ise bu uygulama sayesinde, dar gelirli insanların, hayınseverlerin de desteğiyle ekmeğini ücretsiz alıp evine gittiğini ifade ederek, "Bu gelenek, Osmanlı'dan günümüze gelen bir gelenek. Biz de bu geleneği yıllardır yaşatmaya çalışıyoruz. Bu gelenek sayesinde alan da memnun veren de" diye konuştu.

Hayırseverler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar da uygulamayı yerinde bulduklarını belirterek, fırın işletmecilerine teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 13:17
YORUM EKLE