Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti

Prof. Dr. Burhan Kuzu İstanbul'da korona virüsü tedavisi gördüğü özel bir hastanede hayatını kaybetti. Peki Burhan Kuzu kimdir, kaç yaşında ve nerelidir?

Yaşam 01.11.2020, 13:08
Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti

Ak Parti de  22, 23 ve 24. Dönem Milletvekilliği ve Anayasa Komisyonu başkanlığı yapan Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti. Yaklaşık iki haftadır koronavirüs tedavisi gören Burhan Kuzu'nun oğlu, Süleyman Kuzu'dan "Babam yaklaşık iki haftadır İstanbul'da özel bir hastanede koronavirüs tedavisi görüyordu. Bu sabah kaybettik. Son dönemde sürekli toplantılar yapıyordu. Ne zaman nasıl bulaştığını bilmiyoruz..." dedi.

Burhan Kuzu’nun tedavi gördüğü Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada; 

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, "Hastanemizin yoğun bakımında bir süreden beri COVID-19 nedeniyle tedavi görmekte olan 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu eski başkanı Sayın Burhan Kuzu, yoğun çabalara rağmen kurtarılamayarak bu gece sabaha karşı saat 04:00’da vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verdi

BURHAN KUZU KİMDİR?

Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri'nin Develi ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Kuzu, 1998 yılında profesörlük unvanı aldı. Stajyer kaymakam olarak çalıştı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüten Kuzu Akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yer aldı.

Meslekî alanda yayımlanmış çok sayıda makale ve kitabı bulunan Kuzu, Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelik ve yöneticilik ile birlikte Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde öğretim üyeliği yaptı. Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak ders veren ve iyi derecede fransızca bilen Kuzu, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Burhan Kuzu'nun Siyasi Hayatı nedir?

Burhan Kuzu, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) kurucu üyesi olarak aktif siyasete başladı. Partisinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Kuzu, 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi. Kuzu, partisi içinde uygulanan üç dönem kuralına takıldığı için Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde aday olamamıştır. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)