Sadi Somuncuoğlu kimdir, nerelidir?

MHP eski Milletvekili ve Türk Ocakları eski Genel Başkanı, Milli Düşünce Merkezi kurucu Genel Başkanı Sadi Somuncuoğlu kimdir, nerelidir?

Yaşam 28.02.2022, 15:49 01.03.2022, 16:27
Sadi Somuncuoğlu kimdir, nerelidir?

Sadi Somuncuoğlu hayatını kaybetmesinin ardından kim olduğu, neden öldüğü merak edildi. Eski bakanlardan, MHP eski Milletvekili, Türk Ocakları eski Genel Başkanı, Milli Düşünce Merkezi kurucu Genel Başkanı Sadi Somuncuoğlu,neden ve kaç yaşında öldü?

Siyasetçi ve gazeteci olan Sadi Somuncuoğlu, Ankara’da Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde kanser teşhisi konmuş ve bunun için tedavi görüyordu.

Türk siyasi tarihinde öhemli bir isim olan Sadi Somuncuoğlu'nun vefatını kurucusu olduğu Milli Düşünce Merkezi tarafından şu şekilde duyuruldu. “Devlet’li ve Töre’li yılların mimarlarından, büyük fikir ve devlet adamı, MDM Kurucu Genel Başkanı ve Şeref Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu sonsuzluk yolculuğuna çıktı.”

SADİ SOMUNCUOĞLU KİMDİR?

Sadi Somuncoğlu,1940 yılında Ankara'da dünyaya geldi, ilk ve orta öğrenimini Aksaray, Lise ve yükseköğrenimini Ankara'da tamamladı. 1965 senesinde "Bab-ı Ali'de Sabah" isimli bir gazete çıkaran Somuncuoğlu, 1967 yılında siyasete aktif olarak katıllarak, 1969'da Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi'nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. Alparslan Türkeş'in talimatlarıyla 1967-1969 yıllarında Ülkü Ocakları'nı kuran Sadi Somuncuoğlu, 1970 senesinde Ülkü Ocakları Birliği'nin kurucusu oldu. Somuncuoğlu,1977 yılında MHP Niğde Milletvekili oldu. 1995'te Anavatan Partisi'nin Aksaray milletvekilliğini üstlenen Somuncuoğlu, 1999 seçimlerinde MHP'den milletvekili oldu.

MHP Genel Başkanı’nın aksi yöndeki kararına rağmen Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması MHP içerisinde tepkilere neden oldu. 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlık görevinden azledildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)