Alexa

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü istisnalar haricinde bütün dünyada kutlanan özel bir gündür.

Sevgililer Günü

Özel günlerin hayatımızda ayrı bir yeri vardır. Dünya’da kutlanan birçok özel günler ülkemizde de kutlanıyor. Özel günlerin kutlanmasının kişinin psikolojisini ve yaşama sevincini de yakından etkileyen önemli bir etmen oluyor.

Özel günler, ülke ekonomisinde de patlamalara vesile oluyor. Bir nebzede olsa bu özel günlerde esnafın yüzü gülüyor. Anneler günü, Babalar günü, Kadınlar günü, Sevgililer günü vs. derken cicili bicili hediye paketleri sevindirmenin ve sevginin önemli bir emaresi oluyor.

Birçok insan çarşı Pazar sürpriz hediyeler alıyor. Ekonominin en canlı olduğu zamanlar bu özel zamanlardır.

İşte bugünde SEVGİLİLER GÜNÜ

Sevgili denildiği vakit sadece gençlikte olan bir duygu olarak anlaşılmamalı. Aslında sevgili ömrün her anında olan bir hususiyet. Demek ki, hediyeleşmede “bizden geçti” diyerek işin içinden sıyrılmamalıdır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü istisnalar haricinde bütün dünyada kutlanan özel gündür. Sevgililer Günü nerden çıkmış nerden gelmiş ilk defa kim tarafından kutlanmış bilgi açısından önemli olsa da insanların birbirinin gönlünü alması ve birbirine değer verdiklerini göstermesi açısından çok daha önemli ve kıymetli bir gün olduğu muhakkaktır.

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanıyor. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak çıkmıştır. Toplumlarda "Aziz Valentin Günü" Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamında kullanılıyor.

Sevgiler Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

Günümüzde sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak biliniyor ve

Sosyal bilimciler, özel günlere niye bu kadar ilgi olduğunu araştırıyor. Pek çok antropolog, özel günlerin, eski kabile ayinlerinin bir çeşit devamı olduğunu söylüyor. Bir kısım sosyolog ise “Anneler Günü” gibi, özel zamanların, sisteme bağlılığı artırmak için yaratılan geleneklere örnek teşkil ettiğini iddia ediyor.

Ünlü  psikologlar, insan ilişkilerini çoğaltıcı etkisi yüzünden, özel günlerin, bu denli talep gördüğünü belirtiyor. Ama hepsinin hemfikir olduğu bir nokta var: “Özel günler tüketimi teşvik ediyor”

En etkili gün hangisi?

Rakamlara ve verilen örneklere baktığımızda, piyasada patlama yaşatan en çok cironun olduğu dönemler “Anneler Günü” ve “Sevgililer Günü”nde gerçekleşiyor.

Özel günleri fırsata çevirenler oldukça fazla. Bankalardan, kuyumculara kadar, çiçekçilerden giyim sektörüne kadar firmalar bugünlere özel hediye paketleri hazırlıyor ve teşvik edici reklam ve promosyonlarla özendiriyorlar.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 18:46
YORUM EKLE

banner325