Seydâ Molla Hüseyin kimdir, Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Seydâ Molla Hüseyin hayatını kaybetti. Türkçe bilmeyen Seyda Molla Hüseyin es-Sisemî  hazretlerinin vefat haberini Dicle Üniversity Dr. Öğr. Üyesi Dr. Rıfat Ablay sosyal medya hesabından duyurdu. Peki,

Yaşam 18.07.2021, 17:08 18.07.2021, 20:26
Seydâ Molla Hüseyin kimdir, Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Kürt ulemâsından Seydâ Molla Hüseyin es-Sîsemî hayatını kaybetti. 103 yaşında vefat eden Seydâ Molla Hüseyin es-Sîsemî'nin ölüm haberini Dicle Üniversity Dr. Öğr. Üyesi Dr. Rıfat Ablay sosyal medya hesabından duyurdu.

Dr. Rıfat Ablay yaptığı paylaşımda “Seyda Molla Hüseyin es-Sisemî rahmet-i Rahman'a kavuştu. 2018'de feyiz ve bereket bulduğum divanında bu kasideyi okumuştum.” ifadelerini kullanarak okuduğu kasidenin videosunu paylaştı.

Molla Hüseyin Bitlis Motkide dini eğitim aldıktan sonra kendi köyü olan Şirvan ilçesine bağlı Yağcılar (Sisem) köyüne yerleşmişti. Molla Hüseyin bölgede birçok kan davası ve fitnenin önüne geçmesi ile biliniyordu . Kendisine mezar olarak kazdırdığı çukurda ibadetlerini yapan Molla Hüseyin in vefatı büyük üzüntüye yol açtı. Siirt’in İslam aleminin büyük bir kesimi tarafında bilinen ve saygı duyulan değerlerinden biri olan Molla Hüseyin kendi köyünde defnedilecek.

Prof. Dr. NİHAT HATİPOĞLU, Sosyla medya adresinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "Çağımızın büyük alim ve manevi önderlerinden üstad Hüseyin Sisemi ( Siirt köyü) 103 yaşında bu sabah namaz vakti vefat etmiş.Özel bir insandı. Daim dua halindeydi. Efendimize komşu olur inşaallah"

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı - Necmettin Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan; "Siirt Sisem Medresesi Başmüderrisi, yüzlerce alim ve öğrenci yetiştirmiş ve mütevazi yaşantısıyla herkesin gıpta ile baktığı Molla Hüseyin Sisemi Hz’lerine Cenab-ı Allah’tan rahmet, sevenlerine sabrı cemil niyaz ediyorum." dedi.

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cebrail YAKIŞIR; "Doğu-Güneydoğunun önemli alimlerinden, yüzlerce talebe yetiştiren Seyda Molla Hüseyin Sisemi hakkın rahmetine kavuşmuştur.Seydamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.Camiamızın başı sağolsun.Mekanı cennet olsun." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)