Alexa

Toki Konutları ve Başvuru Şartları

Toki Konutları ve Başvuru Şartları

Devlet tarafından konut ihtiyacının karşılanması amacı ile Toki kurulmuştur. Kanun tarafından verilen yetki ve görevleri gereği yerel yönetimler ile işbirliği yaparak Toki konut projeleri hazırlar. Bu projelerde alternatifler hazırlar. Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan kentsel dönüşüm kapsamında ilgili yerel yönetimlerin başvurularını kabul eder.

Teknik değerlendirmeler yapar ön anlaşmalar imzalar. Mevzuat gereği 6306 ve 6292 sayılı kanunlar içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nca yetki alanlarında kentsel dönüşüm çalışmaları yürütür. Toki ana anlaşmalar öncesinde belirlenen şartlara uygun olarak hak sahibi olanlar ile uzlaşmak amacı ile görüşmeleri yerel yönetim aracılığı ile yapar.

Eğer yerel yönetimler bu görüşmeler için uygun ortam sağlayamaz ise Toki bu görüşme sürecini kendisi yönetir. Uzlaşma sağlandığı andan itibaren Toki konut projeleri için alanın tasfiyesi, inşa süreci ve mülkiyet devri işlemleri başlatılır.

Toki Projeleri Şartları

Toki projeleri aracılığı ile ev sahibi olabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir. Ayrıca başvurulacak projenin olduğu il/ilçe sınırları içerisinden 1 yıldan fazla ikamet ediyor olmak gereklidir.

Toplu Konut idaresinden daha önce konut alınmamış olunması gerekir. Kendisine veya eşi çocuklarına kayıtlı herhangi bir tapuda katı irtifaklı kay mülkiyetli bağ, bahçe, tarla olmaması şarttır. Bu kısımda amaç evi ya da eş değerli taşınmazı olmayanları ev sahibi yapmaktır.

Başvuru yapıldığı tarih itibari ile 25 yaşını doldurmak gereklidir. Hanede yaşayanların aylık gelirinin 4.500TL olması bu sınır İstanbul için 4.800TL olarak uygulanmaktadır. Ayrıca bir hane halkından bir kişinin başvurusu kabul edilmektedir.

Başvuru sonrası Toki projeleri için kura çekişi düzenlenir. Bu çekilişten şehit aileleri, dul, yetimler ve Harp vazife malulleri muaftır. Bu özelliktekiler başvuru yaptıktan sonra direk ev sahibi olurlar. Ayrıca engelli vatandaşlara da toplam konut sayısının %5 i kadar kontenjan ayrılmaktadır. Bu oran için ise kura yöntemi uygulanır.

Diğer yandan emekli olan vatandaşlar için ise %25’lik bir kontenjan söz konusudur. Kura sonucu çıkamayanlar daha sonra diğer başvuranlar ile tekrar kuraya tabi olurlar. Kura çekim işlemleri belirli kategori önceliğine göre gerçekleştirilir.

YORUM EKLE

banner325