Türk Kızılayı'ndan Bosnalılara destek

Sel sularına teslim olan Bosna’ya yardım elini ilk uzatan uluslararası kuruluşlardan olan Türk Kızılayı, ülkedeki yardım çalışmalarına devam ediyor.

Yaşam 07.06.2014, 15:48 07.06.2014, 15:50
Türk Kızılayı'ndan Bosnalılara destek

 Sel sularına teslim olan Bosna’ya yardım elini ilk uzatan uluslararası kuruluşlardan olan Türk Kızılayı, ülkedeki yardım çalışmalarına devam ediyor.

Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketinin ardından, ülkeye 4 tır ve bir kargo uçağıyla yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı, bu kez de içerisinde mobilya ve halı bulunan 7 tırı Bosna Hersek'e ulaştırdı. Eyüp Belediyesi tarafından bağışlanan yardım malzemelerinin dağıtımı ise kısa bir süre sonra yapılacak.

Selden en çok etkilenen yerleşim yerlerinin tamamına yardım ulaştırmak için büyük çaba gösteren Türk Kızılayı, Türkiye’den Bosna’ya gönderilen yardımlarının planlı bir şekilde dağıtımını da organize ediyor. Türkiye’deki belediyeleri, firmaları, sivil toplum örgütlerini ve bağışçıları da harekete geçiren Kızılay, selden etkilenen yüzbinlerce insana ayrım gözetmeden yardım ulaştırıyor.

- 7 tır yardım malzemesi-

Eyüp Belediyesi tarafından bağışlanan yardım malzemelerini Bosna’da karşılayan Türk Kızılayı ekibi, içerisinde halı ve mobilyanın da bulunduğu 7 tırlık malzemeyi Brçko’daki depolara sevk etti.

İçerisinde 255 adet halı, 53 parça mobilya, 2 bin 780 adet battaniye, hijyen malzemesi, konserve gıda, paket su bulunan yardımları en kısa sürede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak olan Kızılay ekibi, Türkiye’den gönderilecek yeni yardım malzemelerinin dağıtım planlamasını da sürdürüyor.

- ''Bosnalılar yalnız değil''-

Balkan ülkelerinde meydana gelen felaketin izlerini silmek, afetzedelerin yaralarına merhem olmak için Bosna’daki çalışmaların devam ettiğini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Bosnalılar yalnız değil, çünkü Türk Kızılayı var. Selden etkilenen tüm bölgelere yardım ulaştırabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’den Bosna’ya yardım ulaştırmak isteyen hayırseverler bizim ile irtibat halindeler. Eyüp Belediyesi de önemli bir çalışma yaparak 7 tır yardım malzemesini bize emanet etti. Yardımlar Bosna’ya ulaştı” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde de benzer yardımları Bosna’ya sevk edeceklerini aktaran Akar, bunlar içinde onlarca tırlık mobilyanın da olduğunu kaydetti. Akar, Kızılay’ın Sırbistan’daki yardım çalışmalarının ise tamamlandığını sözlerine ekledi.

- Yeni yardımlar yolda -

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Türk Kızılayı’na bağışladığı bin 100 gıda kolisinden oluşan 2 tır yardım malzemesi ise Türkiye’den yola çıktı. Tırlarda mutfak eşyası, hijyen malzemesi ve muhtelif giyim eşyası bulunuyor.

Yorumlar (0)