Alexa

Vefatının 16. Yılında, Ahmet Kabaklı'yı Anıyoruz

Türkiye'nin önde gelen edebiyât tarihçilerinden birisi olan Şeyhü'l - Muharrirîn Ahmet Kabaklı'yı vefatının 16. yılında anıyoruz.

Vefatının 16. Yılında, Ahmet Kabaklı'yı Anıyoruz
banner327

24 Mayıs 1924 tarihinde Elâzığ'da doğan Ahmet Kabaklı, Türkiye'nin önde gelen edebiyât tarihçilerinden biridir. Hayatı boyunca millî hassasiyetinden zerre tâviz vermeyen Kabaklı Hoca'yı, 8 Şubat 2001 târihinde ebedî istirahatgâhına tevdî etmiştik.

Yazarlık hayatına 20 Kasım 1946'da Son Saat Gazetesi'nde başlayan Kabaklı Hoca, daha sonra Tercüman ve Türkiye Gazeteleri'nde de "Gün Işığı" başlığıyla yazılar yazmıştır.

Ahmet Kabaklı, 1948 yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirmiş, birçok lisede ve İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü ve Yüksek Öğretmen Okulu'nda öğretmenlik yapmış; bu arada 1959 yılında da Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş münevver bir Türk edibidir.

1972 yılında, edebiyat sahasında bir çığır açan Türk Edebiyatı Dergisi'ni çıkarmaya başlayan Kabaklı Hoca, 1978 yılında da, birkaç arkadaşıyla beraber Türk Milletine hizmet sevdasıyla Türk Edebiyatı Vakfı'nı kurmuştur. Türk Ede­biyatı Vakfı’nda “Çarşamba Sohbetleri” geleneğini yerleştirdi. Türk Edebiyatı dergisi ise pek çok yazar, roman-«cı, hikayeci, sanatçı, bilim adamı ve şaire okulluk etti

Ahmet Hoca'ya, 14 Aralık 1996 târihinde, Aydınlar Ocağı ve 55 gönüllü kuruluşun desteği ile düzenlenen törenle, (Şeyhü'l- Muharrirîn) ünvanı verilmiştir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 16:12
YORUM EKLE