Yeni yılda alkollü araç kullananlar yandı....

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının artırıldığını belirtti.

Yaşam 28.12.2014, 13:36 28.12.2014, 13:40
Yeni yılda alkollü araç kullananlar yandı....

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının artırıldığını belirtti.

Alkollü araç kullanan sürücülere uygulanacak cezanın, her defasında artacağının altını çizen TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında, “Yıl içerisinde alkollü araç sürücüleri artık istedikleri gibi rahat olamayacak. Çünkü her defasında yazılacak olan cezalar değişiyor. 2015 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 800 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 3 lira, üçüncü kez ve sonrası için alkollü araç kullanan sürücülere ise bin 609 lira para cezası yazılacak.” dedi.

“2 YIL HAPİSLE YARGILANABİLECEKLER”

Türkiye’de ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmalarının tümüyle yasaklandığını, hususi otomobil sürücüleri için 0,50 promil üzerinde alkollü araç kullanılması halinde işlem yapıldığını anlatan Apaydın, şöyle devam etti:

“Yeni düzenleme ile trafik görevlilerince alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından reddedildiğini hep görüyor, duyuyorduk. Artık bu cihazların kabul edilmemesi halinde yani alkolmetreye üflenilmemesi halinde yeni yılda görevliler tarafından tutanak tanzim edilerek, 2 bin 288 Türk Lirası Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenecek ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilecek. Yapılan tespit sonucunda 1,00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 179'uncu maddesinden işlem yapılarak adli mercilere sevk edilir ve en az 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye sevk edilir. Yani sürücülerin artık çok dikkatli davranmaları gerekir. Maddi yaptırımın yanında hapis cezalarını da göz önüne almalıdırlar.”

“EHLİYETLERE EL KONULUYOR”

Alkollü araç kullanana her defasında 20 ceza puanı kesildiğini kaydeden Fevzi Apaydın, “Alkollü araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içerisinde 1’inci defada 6 ay, 2’inci defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazlasına 5 yıl mahkemece sürücüler araç kullanmaktan men ediliyor. Ayrıca, belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine, 5 yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacaklar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için istenen şartları yerine getirmiş olması gerekmekte, verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur.” izahında bulundu.  

Yorumlar (0)