"Akıllı şehir uygulamaları kentimize çağ atlatacak"

Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, 31 Mart'ta halkın büyük desteği ile göreve gelmeleri halinde akıllı şehir uygulamalarıyla kente çağ atlatacaklarını söyledi.

Yerel Seçim Haberleri 28.03.2019, 12:46
"Akıllı şehir uygulamaları kentimize çağ atlatacak"

Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir,  hazırladıkları yüzlerce proje arasında ayrı bir başlık olan 'Akıllı Şehir Samsun' uygulamaları hakkında bilgi verdi. Demir, Belediye hizmetlerine erişimden, ulaşım, enerji, bina ve cihaz yönetimine kadar vatandaşların günlük yaşamanı kolaylaştıracak projeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

'TEKNOLOJİK YATIRIMLAR TASARRUFTA SAĞLAYACAK'

Akıllı Park Sistemi uygulamasıyla park bulma süresinin kısalması, yakıt tasarrufu, personel giderlerinin azaltılması gibi bir çok kolaylıklar sağlanacağını belirten Demir, "Sistem bilgileri araçlara, sokak lambalarına veya yer altına yerleştirilen sensörlerle ana merkeze toplanacak. Kent genelinde önemli bir bilgi akışı oluşacaktır. Böylelikle yol bulma süresi yüzde 43, seyahat süresi yüzde 30, egzoz emisyonu ise yüzde 8 düşürülecek. Vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak uygulamayı kent genelinde yaygınlaştırarak büyük tasarruf ve düzen sağlamayı hedefliyoruz." dedi.

'AKILLI SİSTEMLER KENTİ RAHATLATACAK'

Yine aynı uygulama kapsamında Kavşak Yönetim Sistemi'nin hayata geçirileceği bilgisini veren Demir, "Kent trafiğini rahatlatmak, ulaşım sorunlarını gidermek için bir çok projemiz hazır. Yine bunun bir parçası olan Kavşak Yönetimi Sistemi'ni uygulamaya entegre edeceğiz. Kavşaklar kent trafiğinin kilit noktası olan yerler. Yoğunluğa göre araç geçişleri akıllı sistemle sıkışıklık oluşturmadan, önceliklere göre sağlanacak. Trafik sıkışıklığının en aza indirilmesi ve öncelikler otomatik olarak merkezi sistemden sağlanacak. Toplu taşıma sisteminde de akıllı rota uygulamasını hayata geçireceğiz. Herkes cep telefonu üzerinden tüm ulaşım ve rota bilgilerine ulaşabilecek. Cep telefonlarına yol bilgileri ise anında gelecek." şeklinde konuştu.

Kent içi aydınlatma da tasarrufa gideceğini ifade eden Demir, öğrenciler için bilgi kampüslerinin oluşturularak teknolojik gelişmelerde öncü olacak gençlerin yetiştirileceğini de sözlerine ekledi.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)