Erhan Usta; Basına Samsun Projelerini Anlattı

Bağımsız Milletvekili ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, düzenlediği tanıtım toplantısında Samsun projelerini basına anlattı.

Yerel Seçim Haberleri 13.03.2019, 23:49 04.07.2020, 11:09
Erhan Usta; Basına Samsun Projelerini Anlattı

Samsun Bağımsız Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta,.Smsun medyasıyla Serra Otelde bir araya geldi.Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu taktirde gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerini basınla paylaştı.

Erhan Usta, En büyük projesinin1 Nisan’dan itibaren olacağını ve rantı önleyeceklerini vatandaşlarınn kaynaklarını birilerine peşkeş çektirmeyeceklerini Milletin olanı tekrar millete geri vereceğini açıkladı.

Erhan Usta'nın projeleri Şöyle:

Tematik İleri Teknoloji Medikal ve Biyo Medikal Endüstri Bölgesi

Samsun medikal sanayide oldukça iyi bir konumdadır. Ancak medikal sanayi sektörü hâlen gelişmeye açıktır. Ben, bu konuda Samsun’un bir merkez olması için TBMM’de önergeler ve kanun teklifleri de verdim. Ne yazık ki, bu önergeler ve teklifler Ak Parti Milletvekilleri tarafından reddedildi. Şimdi görüyorum ki; o gün bunu reddedenler, bugün seçime günler kala Samsun’da medikal sanayi kümelenmesi yapacağız diyorlar.
Artık onlar da benimle hem fikir olduğuna göre, tıpkı Almanya’nın Solingen’i ve Hollanda’nın Rotterdam’ı gibi Samsun’u tıbbi cihaz ve aletlerin üretiminde dünyaca tanınır bir hâle getirmemiz için engel kalmamış demektir.

Bilim ve Teknoloji Kampüsü

Endüstri 4.0 çağına giriyoruz. Dijital dünya, robotik kodlama, yabancı dil bilmek bu çağda çok önemli. Çocuklarımızı Endüstri 4.0 çağının ruhuna uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için, Samsun’da Bilim ve Teknoloji Kampüsü kuracağız. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Gelemen’de 11.000 metrekare alana yapılmakta olan Samsun Bilim ve Teknoloji Merkezi olduğunu biliyoruz. Biz bu projenin, Samsun’a yapılan çoğu proje gibi işlevsiz olmasına izin vermeyeceğiz. Bu projeyi daha da geliştirerek mutlaka hayata geçireceğiz ve bu merkezi bir Bilim ve Teknoloji Kampüsü’ne çevireceğiz. Bu kampüs, içerisinde sadece İngilizcenin konuşulduğu, kod okuryazarlığı ve robotik eğitimlerin olduğu ve yeni fikirlerin filizlenebileceği bir yer olacak.

Sağlık Kampı: Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Alternatif Tıp, Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı Rehabilitasyonu

Vezirköprü, Havza ve Ladik bölgesindeki termal potansiyel ve doğa güzellikleri değerlendirilerek yaşlılar için bir sağlık kampı kuracağız.
Bu sağlık kampında tamamen organik ve doğal bir hayat olacak. Bu sağlık kampında, alternatif tıp, fiziksel tedavi ve rehabilite merkezleri olacak. Yurtiçinden ve yurtdışından, özellikle de yaşlı kimseler gelecek. Böylelikle, Samsun’daki sağlık turizmini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu sağlık kampında, alkol ve uyuşturucu bağımlısı gençlerimizi de rehabilite ederek tekrar topluma kazandıracağız.

Film Platosu

Samsunumuza bir film platosu kazandıracağız. Burada, her türlü uzun ve kısa metraj filmler çekilebilecek. Sinema ve dizi yapımcılarını Samsun’a çekeceğiz. Bakınız, Trabzon’da çekilen film ve diziler Trabzon’a çok büyük katkılar sağlıyor. Samsunumuzun marka değerini artırmamız lazım. İşte, bu yüzden, bu film platosu Samsun için oldukça önemli. Sanatın gücünü kullanarak Samsunumuzun en iyi şekilde tanıtımını sağlayacağız.

Futbol Kamp Alanı

Ayvacık’ta futbol kamp alanı kuracağız. Ayvacık’ın tabiatı, iklim yapısı, stada ve havaalanına yakınlığı buna çok müsait. Kuracağımız modern antrenman tesislerinde yurt içi ve yurt dışından futbol kulüpleri gelip kamp yapacak. Aynı zamanda Samsunumuza deplasman için gelen misafir takımları bu kampta ağırlayacağız. Bu tesisten, belediyemize gelir de sağlayacağız. Spor turizmini geliştireceğiz.

Tarımsal Sanayi

Malumunuz, tarım ürünleri işlendiğinde çok daha kıymetli bir hâle geliyor. Yüksek fiyattan satılıyor. Bunun için, coğrafik işaretli ürünlere sahip olmamız gerekiyor. İki ovamızda sebze ve meyve yetişiyor. Bunları en verimli şekilde endüstriyel olarak değerlendirmeliyiz. Ürettiğimiz domatesi, konserve ve salçaya dönüştürmeliyiz. Sebze ve meyve kurutma üniteleri kurmalıyız. Çeltik kurutma tesisleri kuracağız. Biyo teknolojiyi şehrimizde yaygınlaştırmalıyız. Doğal bitkilerden ilaç üretimini artırmalıyız.

Kenevirin Endüstriyel Olarak İşlenmesi

Vezirköprü’de hükümet politikalarına uygun olarak kenevir üretimini destekleyeceğiz. Ancak asıl mesele, keneviri endüstriyel olarak işleyerek ürüne dönüştürmektir. Bu daha kıymetlidir. Vezirköprü’ye yatırımcı çekeceğiz, keneviri işleyecekler, kumaşa, kağıta, ilaca dönüştürecek fabrikalar açacaklar. Özel sektör ilgi göstermezse, bunu Belediye marifetiyle yapacağız. Kenevir üreticisinin kenevirini alacağız. Samsun’un keneviri yine Samsun’da kalacak, Samsun’da işlenecek.

Konserve ve Dondurulmuş Deniz Ürünleri

Samsun, deniz ürünlerinde lojistik olarak oldukça avantajlı bir yerde duruyor. Balık, şehrimizde yaygın bir şekilde tüketiliyor. Ancak bu balığı endüstriyel ürüne dönüştüremiyoruz. Deniz ürünlerinden konserve yapılması, dondurulmuş deniz ürünleri yapılması için çalışmalar yapacağız. Bu sektördeki fabrikaların Samsun’da açılmasını sağlayacağız. Samsun’dan bu alanda markalar çıkmasını sağlayacağız.

Organik Tohum Bankası

Organik tohum bankası kuracağız. Belediyemizden, üreticiler organik tohum temin edecekler. İlaçlamada ve gübrelemede doğal yöntemler kullanılacak. Ekolojik tarım desteklenecek. Pazar esnafının organik ürünler satmasını teşvik edeceğiz. Bu sayede, halkımız genetiğiyle oynanmamış, doğal sebze ve meyve tüketecekler.

Manda ve Ürünlerinin Desteklenmesi

Türkiye’nin manda popülasyonu 21.500 nüfusla yüzde 12’si Samsun’dadır. Şehrimizde, bu alanda ciddi bir potansiyel vardır. Manda sürü sahiplerine hijyen, besleme ve sağım konularında eğitimler vereceğiz. Manda sütü, manda kaymağı, manda yoğurdu gibi ürünlerin üretilmesini teşvik edeceğiz. Bu alanda, Samsun’dan yeni markalar çıkaracağız. Manda kaymağı lokumuna coğrafi işaret alacağız.

Soğuk Hava Depoları

Sebze, meyve ve balıkta en ciddi sıkıntı yıl boyunca devam eden fiyat istikrarsızlığıdır. Sebze, meyve ve balıkların depolanacağı Soğuk Hava Depoları kuracağız. Halkımız, 12 ay boyunca uygun fiyatla sebze, meyve ve balık tüketebilecek.

Süs Bitkisi Üretimi

Samsun, dünya çiçek pazarına komşudur. Şehrimizde, çiçekçilik alanında ciddi bir ihracat potansiyeli vardır. Kurulacak çiçek seralarında istihdam da sağlayacağız. Süs bitkisi üretimini teşvik edeceğiz.

Festivaller Kenti Samsun

Vezirköprü’de FalconFest ve Bafra’da Kapıkaya Fest düzenlenmektedir. Karadeniz’de ulusal ya da uluslararası kutlanan hiçbir deniz festivali bulunmamaktadır. Uzun bir sahili olmasına rağmen bugüne dek bir deniz festivalinin şimdiye kadar yapılmaması ciddi bir hatadır. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgi göstereceği bir deniz festivali düzenleyeceğiz. Sokak Lezzetleri Festivali düzenleyerek Samsun’un gastronomi turizmini geliştireceğiz. OMÜ’de okuyan 101 ülkeden 5000’e yakın yabancı öğrenciye yönelik Bahar Festivali yapacağız. Ladik’te Kayak festivali yapacağız. Nebiyan, Kunduz, Kocadağ gibi doğal alanlarımızda butik festivaller düzenleyeceğiz.

Şehircilik Atölyesi

Belediye bünyesinde Şehircilik Atölyesi kuracağız. Bu atölye, Samsun’un nabzını tutacak, gelişimini sürekli takip edecek. Ortak akılla Samsun’un problemleri ve potansiyelleri değerlendirilecek.

Akıllı Şehir Uygulamaları

Akıllı şehir uygulamalarını Samsun’da aktif bir şekilde kullanacağız. Akıllı Atık Takip çözümleri devreye alınacak ve çöp konteynırlarının merkezi takibi sağlanacak. Samsun’un esnaf haritası çıkarılacak ve dijital ortamda şehirdeki tüm esnaf bilgilerine kolayca erişim sağlanacak. Adeta bir veri bankacılığı yapacağız. Bu veriyi doğru bir şekilde analiz ederek paylaşacağız. Elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla akıllı aydınlatma sistemlerini devreye alacağız. Akıllı trafik uygulamalarıyla kavşaklarda bekleme süreleri azaltılacak. Toplu taşımada kredi kartıyla yolculuk hizmeti de sağlayacağız.

Samsun Belediyesi İletişim Merkezi (SAMBİM)

Samsun’u beraber yöneteceğiz dedik. Bütün icraatlarımız bu yönde olacak. Tıpkı, CİMER gibi belediyemizin İletişim Merkezi olacak.
Vatandaşımız, her türlü konuda belediyeyle doğrudan muhatap olacak. Mahalledeki bozuk yoldan tutun, belediyeye yapılacak diğer istek, öneri ve şikayetler SAMBİM ile doğrudan bize aktarılacak. Şu an belediyenin bir Çözüm Merkezi bulunmakta. Ancak aktif bir şekilde çalışmamaktadır.

GÜLSAN’a Yeni Model

GÜLSAN’ı kısa vadede kaldırmayı düşünmüyoruz. GÜLSAN’a yer göstermeden kaldırmayı düşünenler, şimdi GÜLSAN için fikir üretiyorlar.
Burada önemli olan esnafla birlikte istişare ederek, ortak akılla bir karar vermek. Ayrıca, GÜLSAN bir hafif sanayi sitesi. Yani, vatandaş küçük işleri için buraya uğruyor. Burası bir ağır sanayi değil. Şehrin içinde de bir ihtiyaç. GÜLSAN’ı restorasyondan geçireceğiz. Düzenli, temiz sanayi dükkanlarının olduğu bir bölge yapacağız.

İstiklal Caddesi Bölgesinde Katlı Otopark

İstiklal Caddesi bölgesinde ulaşım ciddi bir sorun hâline geldi. Esnafımızın iş yapamadığını görüyoruz. Bu bölgede katlı otoparklara ihtiyaç var.
Caddenin başında, ortasında ve sonunda olmak üzere birtakım binaların kamulaştırmasını yaparak katlı otoparklar yapmayı planlıyoruz.
Bu sayede, vatandaşlarımız arabasıyla caddeye kadar gelip, kısa yürüme mesafesiyle işlerini halledebilecek.

Geri Dönüşüm Merkezi

Atık tasarrufu sağlamak için geri dönüşüm son derece önemli. Geri dönüşüm konusunda halkımızı bilinçlendireceğiz. Geri dönüşüm merkezleri kuracağız.

Samsunspor’a Destek

Samsunspor, şehrimizin en büyük markasıdır. Her zaman olduğu gibi 1 Nisan’dan sonra da Samsunsporumuza elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz.

Belediye Gençlik Meclisi

Liselerimizin kendilerinin seçtiği temsilcilerini bir araya getirerek belediye bünyesinde bir Gençlik Meclisi kuracağız. Her okulun bir başkanı olacak. Bu başkanlar Samsun Belediyesi Gençlik Meclisi’nin üyesi olacaklar. Bu Gençlik Meclisi fikir ve projelerini karara bağlayacak ve Belediye Meclisi’ne aldığı kararları sunacaklardır. Gençlerimizin sorumluluk sahibi ve yaşadıkları bu şehre duyarlı olmalarını sağlayacağız.

Belediye E-Spor Takımı

E-Spor, son yıllarda dünyada büyük yankı uyandırıyor. Ülkemizde de oldukça popüler. E-Spor etkinlikleri ciddi bir turizm potansiyeline sahip.
Öncelikle, Belediye E-Spor takımı kuracağız. Bu takım, müsabakalara katılacak. E-Spor müsabakalarının Samsun’da düzenlenmesini sağlayacağız.

Ev Kadınlarına Evden Gelir

Ev kadınlarımızın el becerileriyle ürettikleri ürünlerini açtığımız mağazalarda ve web sitemizde tüm dünyaya satacağız. Bu şekilde, yeni bir Samsun markası oluşturacağız. Evde oturan kadınlarımız emeklerini nakite dönüştürerek ev ekonomisine katkı sağlayacaklar.

Engelsiz Kent Samsun

Engelli vatandaşlarımız için belediyede Engelli Koordinasyon Merkezi kuracağız. Samsun’u baştan aşağı engellilerin ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edeceğiz. Gerek yaya trafiğinde gerekse toplu taşımada engellileri düşüneceğiz. Ayrıca, engelli çocuklarımız için Çocuk Oyun ve Dinlenme Merkezleri açacağız.

Meslek Edindirme Kursları

Samsunumuzun en büyük yarası olan işsizliği azaltmak için Meslek Edindirme Kursları açacağız. Kurslarımız, sanayici ve esnafın ihtiyaçlarına cevap verecek. Bu sayede, gençlerimiz meslek öğrenecek ve iş sahibi olacaklar. Ayrıca, el yapımı butik çikolata atölyeleri kuracağız. Fındığı markalaştıracağız. Samsun’a aşçılık okulu kazandıracağız.

Proje Yarışması

Samsun için iyi fikirlere ve projelere ihtiyacımız var. Sürekli devam eden bir proje yarışmamız olacak. Tüm Türkiye’den Samsun için fikri olanlar buraya başvuracaklar. Belediyemiz melek yatırımcı gibi davranarak seçilen fikir ve projeleri uygulamaya sokacak. Proje ve fikir sahiplerine, belediyeye para kazandırdığı oranda fikir mülkiyetinden hisse vereceğiz. Bu sayede, Samsun için iyi fikirleri sürekli olarak toplayabileceğiz.

Belediye TV

Şeffaf belediye anlayışına uygun olarak Belediye TV kuracağız. Meclis toplantılarımızı canlı olarak yayınlayacağız. Belediye TV’de ayrıca Samsunumuzun tanıtımı yapılacak. Samsun’da yapılacak etkinliklerin duyuruları paylaşılacak. Belediye TV’de belirli periyotlarla Samsun’a Sesleniş programı yapacağız. Halkımıza faaliyetlerimizle ilgili bilgi vereceğiz.

Esnaf Destek Merkezi

Belediyemiz bünyesinde Esnaf Destek Merkezi kuracağız. Bu merkezimiz, esnafımıza işlerini büyütmek için ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. Samsunumuzdan örnek markalar çıkartacağız.

Hayvanlarımıza Sahip Çıkacağız

Türkiye’nin sayılı hayvan barınaklarından biri Samsun’da. Mevcut hayvan barınağı desteklenecektir. Ecdadımızın izinden giderek, atalarımızın yaptığı gibi hayvanlarımız için su ve yemek kapları yapacağız. Yeni binalara hayvanların su içebileceği suluk yapma zorunluluğu getireceğiz.

Mahalle Kreşleri

Mahalle kreşlerinin açılmasını sağlayacağız. Kreşleri biz açmayacağız. Belediyenin özel sektördeki iş alanlarına dahil olmasına karşıyız.
Belediye yer tahsis edecek, şartları olacak, makul fiyatlı kreş hizmeti buralarda verilecek. Ayrıca, bu kreşler akşam kreşi de olacak. Malumunuz, kreşler saat beşte kapanıyor. Akşam işi olan ebeveynlerin çocuklarını bırakabilmeleri için bir hizmet vereceğiz.

Bölgesel Modern Pazarlar

Sebze ve meyve pazarlarını sokaklardan kurtaracağız. Küçük çapta butik bölgesel modern pazarlar inşa edeceğiz. Vatandaşımızın, düzenli ve konforlu pazar alışverişi yapma imkânı olacak. sAyrıca, bu pazarlar akşam saatlerinde de açık olacak. Çalışan kimseler akşamları pazardan alışveriş yapabilecekler.

Otizmli Çocuklar İçin Kreş ve Sosyal Faaliyet Alanları

Otizmli çocuklarımızın kendilerini ifade edebilecekleri ortamlar oluşturmak istiyoruz. Bu yüzden, sadece otizmli çocuklarımıza yönelik kreş ve sosyal faaliyet alanları yapacağız. Otizmli çocuklarımız yeteneklerine göre kapasitelerini geliştirebilecek. Onları ötekileştirmeden topluma kazandıracağız.

Köylerdeki Boş Okulların Fındık İşçileri Tarafından Kullanılması

Köylerdeki boş okullar fındık işçileri tarafından kullanılacaktır.

Bafra'ya Modern Entegre Hal

Bafra’ya modern entegre hal inşa edilecektir.

Turizm Potansiyelinin Harekete Geçirilmesi

Samsun’daki turizm temsilcilerine Samsun’la ilgili bilgilendirici eğitim yapacağız.

Karavan Park alanları yapacağız. Atakum’da denizin ortasında restoran yapacağız.

Ladik’e teleferik yapacağız.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Bursaspor 32 55
4. Adana Demirspor 31 54
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24