Alexa

Erhan Usta Havza'da Konuştu; Biz de Bor'da var

Samsun Milletvekili ve Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, "Samsun’un siyasetçileri Samsun’a sahip çıkmıyor. Samsun’da Samsun’a sahip çıkacak bir yönetimle yola çıkılmalıdır.

Erhan Usta Havza'da Konuştu; Biz de Bor'da var

Havza’da ilk olarak Ziraat Odasını ziyaret ederek burada oda başkanı Coşkun Genç ve yönetim kurulu ile bir araya gelen Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta; Bölgedeki Fakirliği azaltacak. Göçü durduracak projeleri, hayat geçirmek istiyoruz.” dedi.

VERİMLİ OVALARIMIZ VAR...

Türkiye’de gelişmişlik sıralamasında 4. Sırada olan Samsun'un şuanda 33. Sırada olduğunu belirten Usta," Kavşak üzerinde bir şehir Karadeniz’in ister doğusu ister batısına gidebiliyorsunuz. Verimli ovalar var, Bafra, Çarşamba Terme ovası, cenabı Allah her ilçeye ayrı bir güzellik vermiş Turizm açısından veya tarımsal açıdan, burada kaplıca var diğer tarafta kanyon var, göl var kayağı ve her mevsim yapılabilecek bir aktivite var turizm açısından. Kara, deniz ve hava ulaşımı var. Karadeniz’e Samsun üzerinden yayılabilirsiniz, hatta Karadeniz’in kıyı ülkelerine.” dedi.

SAMSUN'A YATIRIMCI ÇEKECEĞİZ

Erhan Usta, Samsun’un iş gücü potansiyeline sahip olduğunu belirterek; "Güçlü bir insan sermayesi var değerlendirilemiyor. Gençleri sürekli göç veriyor. İlçelere baktığınız zaman Vezirköprü’sü de aynı, Havza, Asarcık, Ayvacık ve Ladik gibi hepsi böyle bunları biz kendi memleketimizde bu çocukları değerlendirebiliriz. Allah Nasip ederse Büyükşehir başkanı olarak fabrika yapacak değiliz ama yatırımcı çekeceğiz." dedi.

Yusuf Ziya Yılmaz’in Samsun'da güzel hizmetleri olduğunu, Samsun merkezde kıyı şeridinde şehircilik anlamında güzelleştirme anlamında güzel işler yaptığını Ancak sanayi ve ticaretin hiç önünü açamadığını söyleyen Erhan Usta şöyle konuştu: 

SAMSUN MİLLETVEKİLLERİ SAHİP ÇIKMIYOR

"Dolmuşlar giremedi, sanayi siteleri yıkılmaya çalışıldı. Saathane meydanı kazıldı 3000 yıllık Saathane meydanı gitti. O yüzden ticaretin önünü açmamız lazım. Samsun’u bu şekilde geliştirmek mümkün. Medikal alet ve edevat alanında samsun'da ciddi bir potansiyel var, güzel bir üretim var. Bazı firmalar var ki ürettiğinin %80’ini ihraç ediyor o kadar kıymetli bir şey üretiyor. Düşük fiyatlarla veriyoruz. örneğin, bir ameliyat makası üretiyorsun, 5 dolara gönderiyoruz. Gönderildiği ülkede kendi markalarını basıp set halinde bize 40 dolara geri gönderiyor. Katma değer olarak üreten benim. El işçiliği ile bizim firmamız üretiyor. İleri teknoloji alanında bizim kanun teklifimiz oldu. Mecliste herkesin hoşuna gitti. Bizim Samsun Milletvekilleri sahip çıkmadığı için kanun teklifi ret edildi. Aynı akşam bizim hazırladığımız çok daha ilkel hali olan Trabzon’un ve Zonguldak’ın kanun teklifini geçirdiler.” 

Türkiye’nin tüm şehirleri Samsun’dan çok daha Hızlı gelişiyor.

Erhan Usta, Samsun’un sahipsiz kaldığını ifade ederek şunları söyledi: “Biz vekilliğimizde Samsun’un sahipsizliğini gördük. Samsun’un siyasetçileri Samsun’a sahip çıkmıyor. Samsun’da Samsun’a sahip çıkacak bir yönetimle yola çıkılmalıdır. Sahip çıkılmadığı için sürekli geriye gidiyor. 2014 seçimlerinden 2017 yılına kadar geçen süreçte kişi başına gelir Samsun’da 38. Sıradaymış, 43. Sıraya geriliyor. 3 senede 5 basamak geriliyor. Hani Türkiye hiç büyümese Samsun’da büyümüyor. Ne yapacaksın diyeceksin. Türkiye’nin tüm şehirleri Samsun’dan çok daha Hızlı gelişiyor. Büyükşehir olarak üretilen ürünlerin pazarının oluşturulması lazım. Kenevir meselesi var bunu bende araştırıyorum, ama kenevirin işlemesi ve kullanılmasını sağlayacak fabrikalarımız yok. Biz de bor'da var ama hangi alanlarda kullanılacağını ve işlemesini bilmedikten sonra toprağın altında ki bir cevher olarak kalıyor. Ülke ekonomisine bir şey katamıyor. Kenevirin de böyle kalmaması lazım biz bu işi önemsiyoruz. Bölgedeki Fakirliği azaltacak. Göçü durduracak projeleri, hayat geçirmek istiyoruz.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vidât et
Vidât et - 9 ay Önce

Samsunda halk mustafa demiri istemiyor oylar erhan ustaya