İzmir'de CHP-İyi Parti İttifakında 'Tunç Soyer' Çatlağı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İzmir Büyükşehir Adayı Tunç Soyer'in 12 Eylül askeri darbe döneminde Alparslan Türkeş dahil onlarca ülkücünün idamını isteyen askeri savcı Albay Nurettin Soyer'in oğlu olması tepkilere yol açtı.

Yerel Seçim Haberleri 29.01.2019, 11:55 29.01.2019, 14:05

CHP Parti Meclisi (PM), İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile 30 ilçenin belediye başkan adayını açıkladı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer Tepkisi Büyüyor.

CHP'nin dün açıklanan İzmir adayıyla birlikte CHP ve İyi Parti arasında kurulan birliktelik çatırdamaya başladı. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için kurulan CHP-İyi Parti ittifakı gerginlik yaşıyor

CHP İzmir Adayı Tunç Soyer, 12 Eylül askeri darbe döneminde Alparslan Türkeş dahil onlarca ülkücünün idamını isteyen askeri savcı Albay Nurettin Soyer'in oğlu olması kaynaklı tepkiler her geçen gün artıyor. İyi Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada,"CHP Parti Meclisi'nde Sayın Soyer'in aday gösterilmesi, parti tabanımız ve bazı teşkilatlarımızda tepkiyle karşılanmıştır." dendi.

MHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Serdar Seçgin ve Cumhur Bulut'tan da eleştiri geldi.

MHP'nin Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serdar Seçgin ve Ar-Ge'den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cumhur BulutCHP İzmir adaylarının bazılarının aday adayı oldukları yerlerden değil farklı ilçelerden aday gösterilmesine tepki göstererek,  "Yaptım oldu ve istediğimi istediğim yerden aday gösteririm, diyerek tepeden inmeci bir politika ortaya koyan CHP, bu anlayışıyla İzmirlilerin iradesiyle dalga geçmektedir. Demokratik ve siyaset etiğine yakışmayan bu tutum hiçbir meşru gerekçeyle açıklanamaz. Aday adaylığını Çiğli'den koyan birinin CHP üst yönetince Narlıdere'ye kaydırılması tamamen iradelerin ipotek altına alınmasıdır. İzmirliler de bunun gereğini yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise bugün yaptığı açıklamada tepkisini şöyle dile getirdi:

Cumhuriyet tarihine kara bir leke...

"Hukukun üstünlüğünü ve evrensel hukuku hiçe sayıp ideolojik bulaşıkları içerisinden Milliyetçi-Ülkücü Hareketi adeta yok etmek, vicdanı ve insanlığı dar ağacına çekmek isteyen iddia makamının ve babasının bu vicdan kasaplığıyla övünen oğlunun Türkiye’nin üçüncü büyük şehrine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti tarafından aday gösterilmesi cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak düşmüştür."

GEÇMİŞİNDEN GURUR DUYAN SAVCININ OĞLU

adaylığı açıklanan zatın babası, hukuku katletmiş bir kişidir. Milliyetçi-Ülkücü Hareketi kendi hastalıklı ideolojik penceresinden yorumlayarak hiç aynaya bakmadan devletin yılmaz bekçileri olan Milliyetçi-Ülkücü Hareketi anayasal düzeni yıkmakla suçlayan ve bir çete olarak yorumlayan savcının oğlu, geçmişiyle gurur duyduğunu ifade ederek vicdanları titretmiş, küllenmiş öfkeleri yeniden alevlendirmiştir. 

Yorumlar (0)