17 Türk Devleti Bayrağı Turgutlu'da dalgalanıyor

Turgutlu Belediyesi, Alparslan Türkeş Meydanı’nda 16 Türk Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bayraklarını dalgalandırdı.

Yerel 19.05.2015, 02:22 19.05.2015, 02:42
17 Türk Devleti Bayrağı Turgutlu'da dalgalanıyor

Turgutlu Belediyesi, Alparslan Türkeş Meydanı’nda belirlenen alana dünya tarihinde iz bırakan 16 Türk Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bayraklarını asarak Türk tarihi konusunda farkındalık oluşmasını sağladı. Ortada Şanlı Türk Bayrağımız’ın yer aldığı çalışma geçtiğimiz günlerde tamamlanan Türkiye Haritası ile bütünlük oluşturarak büyük beğeni topladı.

Turgutlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün kent estetiği alanında yaptığı çalışma ile Alparslan Türkeş Meydanı’nın İzmir-Ankara E96 Karayolu’na cepheli bölümünde Türk Tarihi’ni şekillendirerek dünya geçmişinde iz bırakan Türk Devletlerinin bayrakları asıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer, Park ve Bahçeler Müdürü Önder Pala ve Zabıta Müdürü Bülent Gökmen’in nezaretinde gerçekleştirilen çalışma, tamamlanmasıyla birlikte dikkat çekmeye başladı. Alanda bayraklarla birlikte çevre düzenlemesi ve ışıklandırma çalışması da yapıldı. Bayrakların binlerce yıllık Türk tarihinin sembolü olduğunu ifade eden Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Millet olarak tarihimizle gurur duyuyoruz. Orta Asya’daki tarihî devletlerimizden bugüne gelene dek hep dünya tarihini şekillendiren Türkler olmuştur. Türk Milletinin kendi kimliğini kaybetmeden muhafaza etmeyi başarması, bu bayraklarla simgelenen devlet geleneğinin varlığı sayesindedir. Büyük Hun İmparatorluğu’ndan Karahanlılar’a, Gazneliler’den Büyük Selçuklu’ya ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyetimize gelene dek var olan Türk Devletleri bunun kanıtıdır. Ayrıca bu gelenek, tüm tarihimiz boyunca var olan bağımsızlık sevdamız ve bu uğurda milletçe yapabileceğimiz fedakârlıkların da önemli bir göstergesidir” dedi.

Turgutlu 16 Türk Develeti

19 Mayıs’a Yakışır Çalışma


İçerisinde bulunduğumuz dönemin Türk Milletinin kurtuluş ateşinin yandığı Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yıldönümü olduğunu vurgulayan Başkan Şirin, “19 Mayıs 1919’da Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı Milli Mücadele, milletimizin ne kadar zor şartlar içerisinde olursa olsun millî ve manevî değerlerinden ödün vermeyeceğinin bir kez daha kanıtlanmasıdır. Biz de Türkiye Cumhuriyetimiz ile birlikte 17 Türk Devletinin bayraklarının göndere çekilmesini bu tarihlerde gerçekleştirerek tarihimizle ilgili farkındalık oluşturalım istedik. Bu vesileyle tarih boyunca milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını veren şehitlerimizi ve değerlerimizin muhafazası için korkusuzca mücadele eden gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)