Ahilik Müessesi Güçlüyse Devlette Güçlüdür

Ahilik kültürünün mayasında doğruluk ve dürüstlük olduğunu söyleyen Başkan Demirtaş, "Ahilik müessessi ne kadar güçlüyse Devlet de o kadar güçlüdür" dedi.

Yerel 25.09.2013, 14:28 25.09.2013, 20:36
Ahilik Müessesi Güçlüyse Devlette Güçlüdür

Ahilik kültürünün mayasında doğruluk ve dürüstlük olduğunu söyleyen Başkan Demirtaş, "Ahilik müessessi ne kadar güçlüyse Devlet de o kadar güçlüdür" dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 'Ahilik Haftası' kutlamaları çerçevesinde kendisini ziyaret eden Samsunlu Esnaf ve Sanatkar Odaları temsilcilerini Gazi Hizmet Binasında  kabul etti.

Ziyarete, Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral,  Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, Maden Sanatkarları Odası Başkanı Uğur Tüfekçi, 19 Mayıs Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek ve Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  Genel Sekreteri Belgin Onur katıldı.

 AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ CANLI KALMALI


Günümüzde 'Ahilik' sözünün  esnafa özgü bir kavram olarak nitelendirildiği söyleyen Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Ahiliğin geleceğe ışık tutan daha geniş ve derin anlamı olduğunu söyledi. Ahilik kültürünün temelinde iyi ahlak ve dürüstlüğün olduğunu ifade eden Genççakır, "  Türk kültür ve medeniyetinde çok önemli bir yere sahip olan Ahilik'in yaşatılması ve geleceğe taşınması için çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar tertipledik. Geçmişteki Ahilik teşkilatının yerini bugün esnaflık almıştır ve aynı şekilde de devam etmektedir. Atalarımız tarafından kurulan bu sistemi uygulamak ve anlatmak görevimizdir. Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktararak öğretmek amacıyla düzenlenen bu tür etkinlilikler sürekli gündemde olması, bizim tarihimizden, ruh ve mana köklerimizden gelen bu güzel erdemlerin canlı kalması için çok önemlidir. " dedi.


AHİLİK DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜKTÜR.


Ahilik'in mayasında doğruluk ve dürüstlük olduğunu kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,  " Ahilik en başta kardeşlik, doğruluk, dürüstlük demek, Ahilik çalmamak demek, Ahilik kaliteli mal üretmek, kazancını başkasıyla paylaşmak, sofrası herkese açık olan demektir.  Dolayısıyla hakikaten Ahilik, Türk milletinin kültüründen bugüne kadar gelmiş hakikaten bugün de en etkili şekilde ülkemizde yararlandığımız bir müessesedir. Bu müessese ne kadar güçlü ise, Devlet o kadar güçlüdür." diye konuştu.

DEMİRTAŞ'A AHİLİK BİBLOSU HEDİYE EDİLDİ.

'Ahilik Haftası' kutlamaları çerçevesinde yapılan ziyaretin anısına Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'a  'Ahilik' biblosu hediye etti.

Yorumlar (0)