Akekmekçi: İnsanları ötekileştirmekle Milli Eğitim'de başarıyı sağlayamayız

Türk Eğitim-Sen Bafra Şube Başkanı İbrahim Akekmekçi, "İnsanları ötekileştirmek ve husumetle Milli Eğitim'de başarıyı sağlayamayız." dedi.

Yerel 22.06.2015, 16:15 22.06.2015, 16:57
Akekmekçi: İnsanları ötekileştirmekle Milli Eğitim'de başarıyı sağlayamayız

Türk Eğitim-Sen Bafra Şube Başkanı İbrahim Akekmekçi, "İnsanları ötekileştirmek ve husumetle Milli Eğitim'de başarıyı sağlayamayız." dedi.

Türk Eğitim-Sen Bafra temsilciliğinin, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ve Şube Müdürü Ali Gül hakkında görevi kötüye kullanma suçlaması ile yaptığı başvuru kabul edildi ve davanın ilk duruşması başladı. Türk Eğitim Sen Bafra Temsilciliği'nin, müdür atamalarındaki puan sisteminde adil davranılmadığı iddiası ile yaptığı şikayet Kaymakamlık ve Valilik tarafından önce reddedildi. Türk Eğitim-Sen Bafra Temsilciliği davadan vazgeçmeyerek Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Bölge İdare Mahkemesi'nin şikayeti yerinde bulması sonucu dava Bafra 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açıldı ve ilk duruşma yapıldı. Duruşmaya Türk Eğitim- Sen'li müdürler müşteki olarak katıldı. Katipoğlu ve Gül’ün sanık olarak hazır bulunduğu dava ileri bir tarihe ertelendi.

Türk Eğitim-Sen Bafra Şube Başkanı İbrahim Akekmekçi ve beraberindekiler Bafra Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Akekmekçi, şu bilgileri paylaştı: "2014 yılında çıkan kanun çerçevesinde ve buna bağlı yönetmelik çerçevesinde hukuksuz ve haksız değerlendirmelerle birçok okul müdürümüz görevden alınmış, akabinde mağduriyetler oluşmuştur. Biz bu süreçte görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunmuş Kaymakam ve Vali'nin reddi akabinde Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuru yapmıştık. Müfettiş raporlarında sabit olarak Bölge İdari Mahkemesi bizim başvurumuzu haklı buldu, bununla ilgili olarak da inceleme başlattı. Daha sonra savcılık ve akabinde Asliye Ceza Mahkemesi kapsamında davaya okul müdürleri ile birlikte geldik.

Müdürlük sürelerinin yönetmeliğe göre uzatılması ile alakalı olarak açtığımız davada bunun subjektif olduğunu, nesnel olmadığını, arkadaşlarımızın, ağabeylerimizin ve büyüklerimizin veya küçüklerimizin birçok kişinin başarılı bir idari süreç geçirdiğini fakat burada yanlı davranıldığını sendikal davranıldığını, insanların ayrıştırıldığını, ötekileştirildiğini ve Milli Eğitim'in bir kaos meydana getirdiğini defeatle söylemiştik. Bu anlamda Birinci Bölge İdare Mahkemesi önce durdurma daha sonra da gerekçeli kararını açıkladı. Özellikle Samsun ve Bafra Milli Eğitim Müdürlüğü bu mahkemenin durdurma kararına binaen atama yapmayıp yeniden bir değerlendirme yaptılar ve düşük puanlar vererek bir kısmını biraz yükselterek idareci arkadaşlarımızın idareciliklerine son vermeye devam ettiler.

2. İdare Mahkemesi sonuçlarına göre, ‘Biz size yeniden değerlendirin değil, siz yeniden değerlendirme yaparak hukuku dolanmaya çalışıyorsunuz. Bu bir cezai müeyyide gerektirir’ anlamında beyanını görünce mecburen atama sürecine girildi. Bugünden itibaren görevden alınan bütün okul müdürlerimiz 1 tanesi hariç görevleri iade edildi. O 1 arkadaşımızın da durumunu aşacağımızı düşünüyorum. Milli Eğitim sevgi ve saygı mesleğidir. Çocukların sevgisi eğitime olan aşka yansır. İnsanları ötekileştirmek ve husumetle Milli Eğitim'de başarıyı sağlayamayız. Bugün Milli Eğitim'deki öğretmenlerin, daha çok idarecileri kastediyorum, idarecilerin yarısıyla mahkemelik olmuş bir Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü nasıl adaletle hükmedebilir ve nasıl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve diğer süreçlere devam edebilir. Bu anlamda Bakanlık'tan bununla ilgili olarak tedbir almasını ve gerekli girişimleri yapmasını bekliyoruz. Biz Türk Eğitim-Sen olarak her zaman arkadaşlarımızın, üyelerimizin hak ve adalet ölçüsünde yanında olmaya çalıştık. Bundan sonrada yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava ileri bir tarihe ertelendi.
Yorumlar (0)