AKSEM'in El Sanatları Kursları Atakum'da Açıldı

Atakum Belediyesi'ne bağlı AKSEM'in el sanatları kurslarında kadın kursiyerlerin ürünlerinin sergilendiği ‘El Sanatları Sergisi’nin açılışına katılan Başkan Cemil Deveci, "Atakum, sanatın ve kadın emeğinin sergilendiği bir kent olmalı. Kadınların emeği bizlere cesaret ve umut verecek." dedi

Yerel 21.10.2019, 19:44 21.10.2019, 22:51
AKSEM'in El Sanatları Kursları Atakum'da Açıldı

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediyesi'ne bağlı AKSEM'in el sanatları kurslarında kadın kursiyerlerin ürünlerinin sergilendiği ‘El Sanatları Sergisi’nin açılışında katıldı.  Başkan Deveci, "Atakum, sanatın ve kadın emeğinin sergilendiği bir kent olmalı. Kadınların emeği bizlere cesaret ve umut verecek." dedi

Atakum Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde (AKSEM) 8 ayrı Kültür Evi'nde bine yakın öğrenci tarafından üretilen el sanatları eserlerinin sergilendiği ‘El Sanatları Sergisi’ açıldı.

21-24 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan serginin açılışına, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever, TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, AKSEM kursiyerleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sergide; iğne oyası, giyim tasarımı, mefruşat, anglez, Brezilya nakışı, el nakışı, dövme keçe, ahşap boyama, takı tasarımı, kağıt rölyef, makrame örgü, Ayancık göynek işi, ev tekstili, kabak oymacılığının yanı sıra feretiko, tel kırma, kazaziye ve sepet örücülüğü gibi unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ürünleri yer aldı.

Atakum, sanatın, el sanatlarının, kadın emeğinin sergilendiği, kadınların bir araya geldiği ve bir araya gelen insanların örnek gösterildiği bir kent olması gerektiğini belirten Başkan Deveci,. "Önümüzdeki yaza iyi bir şekilde hazırlanın. Atakum, artık daha aktif, daha organize, daha kurumsal, Türkiye'yi kucaklayıcı ürünlerin olduğu bir kent olacak. Atakumlu kadınların ürettikleri ürünler markalaşacak." dedi.

KADIN EMEĞİNİ YAYALIM

Atakumlu kadınların emeğinin bölge ve ülke genelinde tanıtılması gerektiğine vurgu yapan Deveci, "Kadın emeğini ön plana çıkaran,Türkiye gündemine taşıyan, belediyenin kurumsal kimliğinden, sivil toplum örgütü kimliğine dönüştürebilen bir kooperatif kuracağız ve endüstri oluşturacağız. Atakum halkının, yönetebileceği, kontrol edebileceği ve üretebileceği bir model üzerinde çalışıyoruz. Siz de katkı verin, kendi emeğinize sahip çıkın. Bu sadece Atakumla sınırlı kalmasın," dedi.

Kadınların Emeğini Tüm Türkiye'ye Yayalım

Atakum'da yaşayan herkesin, sivil toplum örgütü marifetiyle kent yönetimine katkı verebilmesinin önünü açmaya çalıştıklarını ifade eden Cemil Deveci, "Eğer bunu yapabilirsek, komşuluk hukukunu gerçekleştirebilmenin yanı sıra hem kent kültürünü üretimle, dayanışmayla ortaya çıkmış olur, hem de Atatürk'ün kenti Samsun'dan, onun ilkelerini, onun Cumhuriyeti'ni teslim ettiği kadınların emeğini tüm ülkeye yaymış oluruz. Bunları yapabileceğimiz organizasyonun alt yapısını hazırladık. Ben bu konuda yardım alabileceğimiz her kapıyı çaldım. Atakum'un emeğini önce Samsun'a sonra Türkiye'ye yayalım dedim. Kimse beni geri çevirmedi. Herkes elini taşın altına koydu" dedi.

Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever ise burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"42 bin kursiyere hitap ediyoruz. Bunların büyük çoğunluğunu  kültür ve spor merkezleri gibi belediyeye ait yerlerde gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden başkanıma çok teşekkür ediyorum. Mili eğitim müdürlüğüyle, Halk Eğitim Merkeziyle, daha güçlü bir Atakum için hep birlikte çalışacağız ve bunun meyvesini Atakum halkı yiyecek. Belediye yetkilileri ve hocalarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)