Altınordu Terminali Açılıyor mu?

Altınordu ilçesinde, çevre yolunda inşa edilen Altınordu Şehirlerarası Otobüs Terminalinde sona gelindi. Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, ihale kapsamındaki inşaat işlerinin yüzde 95’inin tamamlandığını belirtti. Mehmet Hilmi Güler kimdir?

Yerel 09.07.2020, 21:28 09.07.2020, 22:29
Altınordu Terminali Açılıyor mu?

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesinde çevre yolunun kenarında yapımı sürdürülen Şehirlerarası Otobüs Terminali açılışa hazırlanıyor, Çevre yolunun açılmasıyla birlikte şehirlerarası ulaşımın ve şehir içi trafiğinin rahatlatılması açısından önemli hale gelen Altınordu Terminali'nin inşaat işlerinin yüzde 95’inin tamamlandığı belirtildi.

Toplam 3 bin 177 metrekarelik alan üzerine inşa edilen projede 8 adet kırsal terminal park alanı, 28 adet şehirlerarası otobüs park alanı, 67 adet minibüs park alanı, 16 adet midibüs park alanı, 90 araçlık kapalı otopark, 54 araçlık açık otopark, 28 adet peron, 20 adet firma odası blunuyor. 

En yeni teknoloji projelendirilen Terminal, kendi elektriğni üretecek

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp terminalin tamamlanmasında sona gelindiğini belirterek yaptığı açıklamada, “Bina içerisindeki cam korkuluklar,  aydınlatma elemanlarının montajı ile terminal alanının asfalt işleri kaldığını,İhale kapsamındaki inşaat işlerinin ay sonuna tamamlanacağını açıkladı. 

Altınordu Terminali'nin ne zaman açılacağı henüz belli değil.

Mehmet Hilmi Güler kimdir?

1949 yılında Ordu’da doğan Mehmet Hilmi Güler İlk ve Ortaokulu Ordu’da İsmet Paşa İlk ve Ortaokul, 1966 yılında Ordu Lisesi okudu. 1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nden Metalurji Mühendisi olarak mezun olan Güler, Aynı üniversiteden Master ve Doktora derecelerini aldı.

Mehmet Hilmi Güler, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde Yarı-zamanlı Asistan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Tam-zamanlı asistan olarak çalıştı, öğretim üyeliği yaptı. Malzeme ve İmal Usulleri dersleri verdi. 

1976 yılında, Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ta çalışmaya başlayan Güler, Grup Başkanı olarak, çeşitli uçak ve uçak sistemlerinin seçimi, proje değerlendirme, tezgâh ve teknoloji seçiminde görev aldı. 1979 yılında araştırmacı olarak TÜBİTAK’a geçerek burada Sırasıyla; Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu. TÜBİTAK'ta, Yönetim Kurulu’na seçilmesinin ardından Bilim ve Teknoloji Politikasına ilişkin çalışmalara ek olarak, Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde görevler aldı.

Ereğli Demir Çelik A.Ş.(ERDEMİR)’de Yönetim Kurulu’nda beş yıl (1985-1991) süreyle görev yapan Mehmet Hilmi Güler, 1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’na Yönetim kurulu başkanı olarak atanarak Yerli silah Sanayinin gelişmesine katkılarda bulundu.

Ordu’da, Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD)’nin Kurucu Genel Sekreterliğinide yapan Mehmet Hilmi Güler, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İGDAŞ ‘ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev aldı. 

1996-1997 yıllarında Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretimlerden sorumlu Başbakanlık Başdanışmanı olarak çayışan Güler, Etibank Genel Müdürlüğü döneminde Bor ve Trona (Doğal Soda), Krom yatırımlarına ağırlık vererek yeni projeler başlattı. 

AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katılan Güler, AK Parti Kurucu Üyesi oldu. MKYK Üyeliği ve AR-GE’ den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 3 Kasım 2002’de Ordu’dan AK Parti milletvekili seçillen Mehmet Hilmi Güler, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde 2002-2009 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü.

Dr. Mehmet Hilmi Güler, Bakanlık görevinden ayrıldıktan sonra, TBMM AGİTPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) Türk Grubu üyeliğine seçildi. Enerji arz güvenliği başta olmak üzere uluslararası alanda AGİT bünyesinde görev yaptı. Halen Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği devam etti.

Dr. Mehmet Hilmi Güler, evli ve iki çocuk babası olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.​

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)