Alexa

Arıcılar Haraca Bağlanmak İsteniyor

Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, Kendi memleketinde üvey evlat muamelesi gören arıcılar Bakanlıktan ve Vali’den yardım istedi

Arıcılar Haraca Bağlanmak İsteniyor
banner327
Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, Karpuzlu’daki arıcıların gayri yasal uygulamalar nedeniyle adeta haraca bağlandığını belirtti.

Kamuya ait alanların mahalleye dönen bazı köylerin muhtarları tarafından para karşılığı başka illerden gelen arıcılara satıldığını belirtti. Yerli arıcının kendi köyünde arılarını kışlatamadığını belirten başkan Özdemir, “Karpuzlu'da bazı muhtarlar gayri yasal işlem yapıyor, Tarım İlçe Müdürlüğü’ne de derdimizi anlatamıyoruz” dedi.  

Ayhan Özdemir,Karpuzlu’da yaklaşık 450 arıcımız var. Bunların büyük çoğunluğu gayri yasal uygulamalar nedeniyle muzdarip.İşin en kötü yanı da Muhtarların uyguladığı gayri yasal durum nedeniyle yaşadığımız sıkıntıyı ilçede anlatacak yetkili bulamıyoruz” dedi.

DERDİMİZİ ANLATACAK BİRİNİ BULAMIYORUZ

Gezginci arıcının üretim sezonunun sona ermesi ile birlikte kendi memleketlerine dönüşlerinin başladığını belirten Başkan Özdemir, “Gerek doğal afetler gerekse mevsimsel sıkıntılar nedeniyle her türlü zorluğa göğüs geren Aydın arıcısı memleketi Karpuzlu’da bu defa bazı muhtarların gayri yasal olarak oluşturdukları sıkıntı ile baş başa kaldı. Arıcılık yönetmeliğinde; ‘Arazi sahipleri dışında herhangi bir muhtarlık ile kamu kurum ve kuruluşlarınca konaklama ücreti dahil hiçbir ad altında ücret alınamaz’ denilmektedir. Ama mahalleye dönen bazı köylerin muhtarları tarafından Hazine ve Orman’a ait arazilerden ‘konaklama ücreti’ adı altında para alındığına şahit olduk. Derdimizi anlatacak bir muhatap da bulamadığımız Karpuzlu’da yaşanan bu sorunun çözümü için Sayın Valimiz başta olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerden yardım istiyoruz. Ne olur bu memlekette bu memleketin insanlarına üvey evlat muamelesi yapılmasın” diye konuştu.

Arı konaklamaları ve kışlak bölgelerinde ‘Arıcılık yönetmeliği’nin Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmesine rağmen Karpuzlu’da gayri yasal bir şekilde bazı muhtarların adeta haraç toplar gibi arıcıdan para aldığını ifade eden Birlik Başkanı Ayhan Özdemir, “Maalesef Karpuzlu’da arıcı sahipsiz ve üvey evlat muamelesi görmektedir” dedi. Başkan Özdemir, Arıcılıkla ilgili yasa ve yönetmeliğin yürütülmesinde yetkili ve sorumlu olan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün mağdur duruma düşürülen arıcıya sahip çıkmasını istedi. 


 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 11:58
YORUM EKLE