Atakum Belediyesi 2020-2024 Strateji Toplantısını Gerçekleştirdi

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 2020-2024 Stratejik Plan toplantısında Atakumlu vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Deveci, "Bu kenti lafta değil, fiiliyatta birlikte yöneteceğiz. Herkes katkı verecek" dedi

Yerel 27.06.2019, 19:07 27.06.2019, 19:35
Atakum Belediyesi 2020-2024 Strateji Toplantısını Gerçekleştirdi

Atakum Belediyesi 2020-2024 Stratejik Plan toplantısını gerçekleştirdi. Atakum Yalı Kafe Restoran'da yapılan toplantıya sivil toplum kuruluşu yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar da katılarak Atakum'un gelecek 5 yılına dair öneri ve düşüncelerini Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'ye iletti. 

DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞI

Av. Cemil Deveci, Atakum'u birlikte yöneteceklerini belirterek, " Seçim döneminde hedef koyduğum ve 'Birlikte yöneteceğiz' dediğim Atakum'u bugün birlikte projelendireceğiz. Tabii bizim misyonumuz, vizyonumuz, hedeflerimiz ve hayallerimiz var. Buna ilişkin iddialarımızı da süreç içerisinde anlatmıştık. Şimdi bunları burada yazılı hale getireceğiz ve birlikte kurguladığımız, hayal ettiğimiz Atakum'u önümüzdeki 5 yılda da birlikte yöneteceğiz. Bunun adı 'Yerinden yönetim.' Demokrasinin temel taşı, eğer bunu gerçekleştiremezsek; birlikte oturduğumuz mahalleyi, kenti yönetemezsek, kültüre ulaşamazsak ve komşuluk hukukunu kuramazsak bu ülkede demokrasiyi hak etmiyoruz demektir." dedi.

TAKİP ETMENİZİ İSTİYORUZ

Toplantıda demokrasinin temellerini attıklarını belirten Başkan Deveci, "Bu yüzden bugün yaptığımız iş çok anlamlı. Kentteki sivil toplum örgütlerine ve kanaat önderlerimize çok önemli görevler düşüyor. Biz ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu şeffaf ve denetlenebilir bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. Sizin de bu konuda hassasiyet duymanızı ve takip etmenizi istiyoruz. Sizin bütçenizi nereye harcadığımızı, ihaleleri nasıl yaptığımızı, kime verdiğimizi sorun, sorgulayın istiyoruz. Bu önemli konuları iletişim kanallarıyla sizin bilginize sunacağız. Sizden istediğimiz 'Benim paramı nereye harcadınız?' diye sorun. Eğer bunu yapmazsanız, yurttaşlık görevini yerine getirmemiş olursunuz. Daha mutlu, huzurlu, yaşanabilir bir kenti hak etmiyoruz demektir" diye konuştu.

300 milyon TL'lik borç var.

Atakum Belediyesi'ne ait borçların halk tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Deveci, "Seçildiğimden bu yana Atakum'da nelerle karşı karşıya olduğumu okuyorsunuz. Atakum'da 60 milyon TL'lik mülk satılmış, 300 milyon TL'lik borç var. Atakum'da 300 milyon TL'lik yatırım olsaydı, bir çivi çakmaya ihtiyaç yoktu. Ben de 'Belediye başkanı borçlanmış ama yapmış. Ben onun yaptığı borcu ödüyorum' derdim. Peki kusur sadece Atakum Belediyesi'nde mi? Değil. Kusurun büyüğü sizde. Ben bunu seçimden önce de söyledim, şimdi belediye başkanıyım neyin nereye harcandığını gördüm. Kentte yaşayanlar hesap sormayı ve vergilerin nereye harcandığını sormazsa o ülkede demokrasi gelişmez." dedi.

"MUHTARLAR MECLİSİ KURDUK"

Kendilerine düşeni yapacaklarını, İmar planı yaparken denetlenebilir olacaklarını, İmar planından doğan rantı kentlilere aktarılmasını sağlayıp, nitelikli planlar oluşturacaklarını belirten Deveci, "Şehir planlamasıyla ilgili vatandaşlardan, sivil toplum kuruluşlarından ve üniversitemizden görüş alacağız. Elimizdeki bütçeyi ekonomik olarak verimli değerlendirmemiz lazım. Kentin ihtiyaçlarına uygun, en öncelikli olanı hangisi ise onu yapmamız lazım. Biz Atakum'da önceki dönemlerden farklı olarak Muhtarlar Meclisi kurduk. Çünkü muhtarlarla yönettikleri mahallelerin ihtiyaçlarını, bütçelerini belirliyoruz. Bu toplantı ona da katkı sunacak. Bu kenti lafta değil, fiiliyatta birlikte yöneteceğiz. Herkes katkı verecek. Bugün buraya gelen ve fikirlerini sunan herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaları sık sık yapacağız. Ben sizlere geleceğim ve sorunları birlikte çözeceğiz" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)