Atakum Belediyesi çalışanlarına ‘’Sendikal Hak’’ semineri

DİSK Genel İş Sendikasi Samsun Şubesi Atakum Belediyesi personeline yönelik işyeri egitim semineri gerçekleştirdi.

Yerel 27.10.2021, 12:56
Atakum Belediyesi çalışanlarına ‘’Sendikal Hak’’ semineri

DDİSK Genel İş Sendikası Samsun Şubesi Atakum Belediyesi çalışanlarına yönelik “İş Hukuku ve Sendikal Haklar” konularında iş yeri eğitim semineri yapıldı. Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi'nde yapılan eğitim seminerine Atakum Belediye Başkanı Av.Cemil Deveci, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve belediye personeli katıldı. 

DİSK Genel İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Mutlu Karabacak yaptığı açılış konuşmasında ülkenin genel tablosunda kronikleşmiş sorunların yer aldığını belirterek,  “Hakların kısıtlanmak istediği, sendikaların büyük tehdit olarak görüldüğü yönetimsiz, rahatsız çalışma biçiminin yaygınlaştığı, yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü, korku umutsuzluğun sardığı, sosyal dengenin adım adım yok olduğu, gençlerin gelecekten umutsuz olduğu bir gerçektir. Bu ortamda sendikamız ve örgütlü mücadelemiz birlikteliğimiz ve beraberliğimizdir. Bize düşen görev dayanışma ile el ele vermek demokratik, özgür, bağımsız, ayrımsız, sömürüsüz bir dünya ve Türkiye için işçi sınıfının birlik ve dayanışmasını sağlamak olacaktır’’ ifadelerini kullandı.  

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci işçilerin sendikal haklarını kullanmasının önemine değindi.

Başkan Deveci: Kemal Türkler, Mehmet Karaca, Fehmi Işıklar ile beraber sendikacılık yaptığını, Sağlık iş konusunda sendikal mücadelede onlarla beraber mücadele ettiğini,  toplu sözleşme görüşmeleri başladığından itibaren sendika yönetimlerine ‘İşçilerden aldığınız ücretin yüzde yetmişini işçilerin eğitimine harcayacaksınız’ diye söylediğini belirterek açıklamasında şunları söyledi:

‘Benim elim sizin omzunuzda olacak’ 

"Eğer içinde bulunduğumuz koşulları, sınıfın şartlarını, hukukunu ve siyasetini bilmiyorsanız işçi değilsiniz. Aldığınız maaşı hak etmiyorsunuz, çocuklarınıza götürdüğünüz parayı helal ettiremiyorsunuz demektir. İyi bir aile babası değilsiniz demektir. Siz işçi sınıfı olarak toplumun en onurlu yerinde duruyorsunuz. Yeter ki bunu bilin ve mücadelesini yapın. Bunun hukukunu, felsefesini ve siyasetini kendi aranızda uygulayabilin. Sanıyorum bu ve sonraki eğitimler buna benzer bir sınıf bilincini verecektir. Bunun içinde hak aramak, haksızlığa  hukuksuzluğa karşı mücadele var. Çocuklarınızın geleceği için daha yaşanabilir bir ülke mücadelesi var. Ne ile? Sendikanızla. Türkiye’de çalışan kesimin içinde memurlar ve işçiler bulunuyor ancak siyaset yapma hakkı sadece sizde var. Siz bir de memurun hukukunu da koruyor kolluyor olacaksınız. Sendikamızı görevli toplu sözleşmenizi sendikal haklarını yerinde kullanarak mücadele edeceksiniz. İşin bir tarafı bu. Bir başka tarafı da siz kamuda örgütlüsünüz.Yani belediyeler ve kamuda örgütlüsünüz. Belediyeler kamu kurumu, üstelik hizmet sektörü. Halka hizmet veriyor. Bir eli insana dokunuyor. Atakumlular sizin yaptığınız işten ötürü Atakum Belediyesi’nden memnun olmalılar. Atakum Belediyesi’ni kendilerinden hissetmeliler. Ben diyorum ya ‘Benim elim sizin omzunuzda olacak’  diye, Atakum Belediyesi de sizin aracılığınızla Atakumluların omuzlarında elini hissetmeli. Öyle önemli bir sorumluluğunuz var‘’ dedi.

DİSK Genel-İş Sendikası Eğitim Daire Müdürü Faruk Özdemir, ‘’İş Hukuku ve Haklarımız’’ konulu seminerinde Türkiye’deki işçilerin yaşadığı ekonomik sorunlar ve sendikal haklar konusunda açıklamalarda bulunurken DİSK Genel-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Gökhan Alpuğan ise ‘’Kıdem Tazminatının Fona Devri’’ konusunda çalışanları bilgilendirdi.

Kaynak: GARABEY
Yorumlar (0)