Atakum Belediyesi'nden Patili Dostlar Sergisi

Atakum Belediyesi ve Atakum Gençlik Konseyi’nin işbirliği ile kentteki hayvanseverler Atakum Kent Meydanı’nda buluştu. Patili Dostlar Sergisi’nde sokak canlılarının yaşam hakkıa dikkat çekildi.

Yerel 07.10.2020, 19:00
Atakum Belediyesi'nden Patili Dostlar Sergisi

Samsun - Atakum'da Patili Dostlar Sergisi’nde sokak canlılarının yaşam hakkı konuşuldu. Serginin açılışını gerçekleştiren Atakum Belediye Başkanvekili Dr. Atilla Tekcan, “Türkiye’de hayvanlara zarar verenlere yönelik cezalar caydırıcı değil. 5119 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu yeniden düzenlenmeli” dedi.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde tüm Atakumlulara, “Can dostlarınızın fotoğraflarını gönderin, Patili Dostlar Sergisi’nde yayınlayalım” çağrısı yapan Gençlik Meclisi üyeleri, önce kent sakinlerinin ulaştırdıkları fotoğrafları topladı. Yaklaşık 50 can dostun fotoğrafı ile Atakum Kent Meydanı’nda açılan Patili Dostlar Sergisi, kentteki hayvanseverleri bir araya getirdi.

Patili Dostlar Sergisi’ni ziyaret eden vatandaşlar, alanın girişinde yer alan kedi ve köpek mamalarından alarak bağış kutularına bıraktı. Hayvanseverlerin bağışları ile toplanan kilolarca kedi ve köpek maması, Atakum’daki sokak canlılarının beslenmesi için kullanılacak. Mamalar, Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından sokaklarda yaşayan can dostlara ulaştırılacak.

Dr. Atilla Tekcan, can dostlar için 15 kilogram mama bağışında bulundu. Açılış kurdelesini Atakum Belediye Meclis Üyesi Sefer Çam ile birlikte kesen Başkanvekili Tekcan, yaptığı konuşmada 1978’de UNESCO tarafından tüm dünyaya ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne dikkat çekti.

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Başkanvekili Tekcan, Hayvanları Koruma Kanunu’nun caydırıcı cezalar ile yenilenmesi gerektiğine değinerek, “İçişleri Bakanlığı’nın hayvan haklarını izlemek üzere geliştirdiği Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması var. Bu kurula şikayet iletildiğinde Bakanlığımız ilgili tutanakları ve cezaları uygulamaktadır. Fakat önce de dediğim gibi cezalandırmalar Kabahatler Kanunu’na göre yapıldığı için caydırıcılığı yok. Bir an önce Hayvan Hakları Kanunu’nun düzenlenmesi, ülkemizde hayvanların kötü muameleye maruz kalmalarının önlenmesi gerekiyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Tüm yurttaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kamu otoritesinin de bu konuda önlemleri alması hepimizin talebidir. Bugünkü sergimiz, Atakum’da yaşayan can dostlarımızın beslenmesine katkıda bulunmayı, bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Etkinliği düzenleyen Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu