Alexa

Atakum Belediyesi'nin 2020 yılı mali bütçesi onaylandı

Atakum Belediye Başkanı Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşen Atakum Belediye Meclisi, belediyenin 2020 yılı mali hazırlık bütçesini oy birliği ile onaylandı.

Atakum Belediyesi'nin 2020 yılı mali bütçesi onaylandı

Atakum Belediye Başkanı Başkanı Av. Cemil Deveci, "Sadece Atakum değil, Türkiye'deki bütün belediyeler zor şartlar altında. Hepimiz bu sorumluluğun altındayız. Bu yükü taşıyacağız. Bunun başka bir yolu yok" dedi.

 Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşen Atakum Belediye Meclisi ekim ayı toplantısında Komisyonlardan havale edilen 12 gündem maddesinin bulunduğu mecliste, 11 madde oy birliği, 1 madde ise oy çokluğu ile karara bağlandı.

Atakum Belediyesi'nin 2020 yılı mali bütçesi  210 milyon TL olarak oy birliğiyle kabul edildi.

Bu insanların maaşlarını nasıl ödeyeceğiz ?

Başkan Devici Atakum'a yeni bütçenin hayırlı olmasını dileyerek, Sadece Atakum Belediyesi değil, Türkiye'deki bütün belediyelerin zor durumda bulunduğunu belirtti. Atakum Belediyesinin biraz daha zor koşullarda olduğunu dile getiren Deveci, "Merkezi hükümet ve belediyeler bir araya gelip bu sorunu çözecekler. Samsun belediyelerinin, Samsun esnafına borcu 600 milyona yakın. Türkiye'de böyle. Buna bir çözüm üretmek gerekiyor. Önümüzdeki aylarda da büyükşehir yasası değişecek ve belediyelerin gelirlerinin artırılması için bir gayret var. Onu bir göreceğiz. Bu düzenlemeyle gelecek yeni gelir kaynaklarıyla da önümüzdeki süreçte projelerimizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ben belediyenin herhangi bir işletmesini satmaya karşıyım. Ama yürümüyorsa oturup düşüneceğiz. Bu kenti nasıl yöneteceğiz? Bu insanların maaşlarını nasıl ödeyeceğiz ? Çöpü kime nasıl toplattıracağız? Bunu beraber düşüneceğiz. 'Beraber yöneteceğiz' diyorum, sizler de taşın altına elini koyacaksınız" dedi.

Merkezi hükümetten gelen payın sadece memur maaşlarını ödediğini dile getiren Cemil Deveci, "Geriye kalan bir miktar bütçe de kredi borçlarına gidiyor ve oradan bize bir şey kalmıyor. Gelir olarak kalan tek kalem emlak vergisi. Bununla da işçilerin maaşlarını ve borçları ödeyip, çöp toplayacağız ve bu kent için yatırımlar yapacağız. İşimiz kolay değil." dedi.

Herkesin bu sorumluluğun altında bulunduğunu belirten Başkan Deveci, "Bu yükü taşıyacağız. Bunun başka bir yolu yok. Biz Atakumluyuz, dün sorumluluğunuz olmayabilir veya olabilir ama bugün hepimiz yaşadığımız koşullarda sorumluyuz ve başka çaremiz yok" ifadelerini kullandı."

YALI KAFE

İller Bankası'nın mülkiyetinde olan Yalı Kafe'nin satışının yeniden gündemde olduğunu belirten Başkan Deveci, "İller Bankası, bizlere ihtarname gönderdi. 'Sizinle olan kira sözleşmemizi yenileyemiyoruz' dediler. Bizim de konuyla alakalı hukuki anlamda yapabileceğimiz bazı şeyler var. Yalı Kafe'ye ilişkin iki teklifimiz var. İkiz Kulelerin olduğu bölgede 13 dönümlük bir arazimiz var, o araziyle Yalı Kafe'yi takas etmeyi teklif ettik. İhtarnameden sonra bu teklifimizin yanı sıra onlara, 'Bize kredi verin ve bizde orayı satın alalım' dedik. Biz burayı satın alıp mevcut haliyle de park yapacağız." dedi. 

Bizim Denizimizi bozmayın!

Atakum'a gelen insanların bölgede başka çay içebilecekleri alternatifi olmadığını belirten Başkan Deveci, "Orası Atakum, hatta Samsun Halkıyla bütünleşti. O bölgeye lütfen siyasi açıdan bakmayın. Yukarıda da bu iş iyi olarak algılanmıyor ya da tüm arsalarımızı değerlendirelim gibi genel bir bakış var. Orası, Atakum için diğer tüm arsalardan farklı. Sizlerden ricam, tüm meclis grupları bir araya gelip, içlerinizden birer kişi seçerek, bu arsanın Atakum Belediyesi'nden alınıp başka bir alana dönüştürülmesine biz karşıyız. 'Bizim düzenimizi bozmayın, burayı satacaksanız bize satın, takas edecekseniz bizimle takas edin' demenizi istiyorum. Eğer bunu yapabilirsek o bölgeyi bir yeşil alan olarak kazanabiliriz. Düğün salonu, mutfak gibi aradaki görüntü kirliliklerini ortadan kaldırırız. Çay, kahve içilebildiği, kokusu olmayan hafif yiyeceklerin tüketilebildiği ve her yaş grubu insanın gelebildiği, denizi seyrederken insanların kitap veya gazete okuyabileceği çağdaş bir yapı ile değerlendirebiliriz." dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 21:08
YORUM EKLE