Atakum'da Çocuk Hakları Günü veÇocuk İstismarına Dikkat Çekildi

Atakum Belediyesi’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği panelde, çocuk hakları aktivisti Saadet Özkan ve uzmanlar Samsunlularla buluştu.

Yerel 20.11.2020, 22:05
Atakum'da Çocuk Hakları Günü veÇocuk İstismarına Dikkat Çekildi

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) işbirliği ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuk istismarına dikkat çekti.

Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’nde Ordu’da öldürülen Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi Ceren Özdemir’in adını yaşatacak ve Atakum’da genç dansçıların yetişmesini sağlayacak dans atölyesinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından gerçekleştirilen Çocuk Hakları Paneli’nde çocuk istismarı konu başlığı mercek altına alındı.

Panelin açılış konuşmalarını Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve çocuk istismarının önlenmesi için verdiği mücadele ile ismi dünya genelinde simgeleşen aktivist öğretmen, UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan yaptı. Ali Osman Aktaş’ın moderatörlük yaptığı etkinlikte panelistler Av.Gülay Deveci, Psikolog - Aile Danışmanı Gamze Sırmalı Karabulut, Psikolojik Danışman Büşra Bayraktar ve Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, Samsunlulara cinsel istismar konusunda uzmanlık alanlarına yönelik bilgileri aktardı.

Çocukların korunması için yasal düzenlemelerin eksik olduğunu vurgulayan Başkan Av. Cemil Deveci, “Bugün Çocuk Hakları Günü. Birleşmiş Milletler, dünyanın her yerinde çocuklara ilişkin olumsuz davranışları olanların korunmamasına ilişkin faaliyetler olduğu için Çocuk Hakları Sözleşmesi düzenlemiş. Biz de 1995 yılında bu sözleşmeyi imzaladık ve 2005 yılından bu yana da kendi ceza yasamızda Çocuk Koruma Kanunu’nda, Ailenin Korunması Kanunu’nda birtakım düzenlemeler yaptık. Bu saydıklarım dışında mevzuatlarımızda ciddi eksik olmayabilir ama uygulamada var. Çocuklarımız ne hakime, polise, jandarmaya ne de başka devlet görevlisine teslim edilemeyecek kadar kıymetli. Benim çocuğum, senin çocuğun değil; çocuklarımız. İçimizde ne kadar anne, baba veya adayı varsa, aramızdaki çocuklar bizim çocuklarımız. Onların hayatını güvence altında tutmak bizim görevimiz. Sadece polise telefon etmekle, savcıya ihbarda bulunmakla görevimizi yerine getirmiş olmayız. Panel öncesinde bir dans atölyesi açtık. Aramızdan ayrılan, koruyamadığımız Ceren Özdemir’in adını verdik. Gencecik bir kadındı. Ama yapmamız gereken onun adına böyle atölyeler açmak değil, onları yaşatmak, aramızda bulundurmak ve başarılı olmaları için gereken ortamı hazırlamak. Bizim görevimiz bu” dedi.

Başkan Deveci, “Ancak koronavirüs nedeniyle çocuklarımızı riske atmayalım diye düşündük. Pandeminin geçeceği düşüncesiyle bugüne kadar geciktirdik. Milli Eğitim Müdürlüğü ve özel okullarla görüştük. Atakum Belediye Meclisimizin üye sayısı 30 olduğu için, 30 ortaokul ve ilkokul öğrencisi arasından meclis üyesi seçilecek. Çocuk Meclisi’nden çıkan kararları Belediye Meclisi’nde onaylatacağız. Çocuk Meclisi’nin aldığı kararların uygulanması için de Belediye bütçesinin belli bir oranını aktaracağız. Korupark’ın altında kalan, ‘Yayla Konakları’ olarak yapılan yerin kullanım biçimini değiştireceğiz. Orayı bir sanat köyü yapacağız. Yazar evleri oluşturacağız. Türkiye’nin tanınmış, ödüllü bir yazarıyla görüşüyoruz. İlke olarak anlaştık. Onun adına bir müze oluşturacağız. Dünyanın her diline çevrilmiş kitaplarını orada bulunduracağız. Her sene edebiyat ödül töreni düzenleyerek Atakum’u sanat kenti yapacağız. Bunu anlatıyorum çünkü sanatın diliyle, gücüyle toplumu eğiterek çocuklarımıza sahip çıkabiliriz. Böyle bir toplumu sanatla ve sanatın gücüyle oluşturabiliriz. Geride bıraktığımız eğitim eksikliğini sanatla tamamlayabiliriz. Bu yüzden Atakum’da sanatı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

‘YÜREĞİM, HER BİRİNİZİN YÜREĞİNDE OLACAK’

Atakum’da yaşayan çocukların, istek ve önerileri için kendisine mektuplar gönderdiğini belirten Başkan Deveci, “Kentimizde ve toplumumuzda çocuklarımızı koruyabilecek bireyler olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu kent, buna aday ve yapabilir. O nedenle niyetimiz han, hamam yapmak değil. ‘Cemil Deveci geldi, belediye başkanlığında şu binayı yaptı, ne güzel yaptı’ değil. Elim her birinizin omzunda olacak. Yüreğim her birinizin yüreğinde olacak. Her bir ailenin içinde olacağım. Kentin çocuklarından bana mektuplar geliyorsa, benim ve Atakum Belediyesi için en büyük başarı budur. Bütün belediyelere de bunu öneriyorum. Bırakın han, hamam yapmayı. İnsanımızı sağlam tutalım, sorunlarımıza ortak olalım. Sorunlara ortak olmak bile az şey değil. Bunu yapsak bile önümüzdeki süreci dayanışma, birlik, bütünlük içinde kurar ve Türkiye’nin Atatürk’ün önderliğinde nasıl kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Onun bize emanet ettiği Türkiye’yi yeni baştan alıp çağdaş ve medeni ülkeler seviyesine çıkarmak bizim sorumluluğumuz. Yüce Atatürk bize böyle bir görev vermişti, şu ana kadar bu konuda çok başarılı değiliz. Onu yerine getirmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Yılda bir gün onları anarak veya sözleşmeyi hatırlayarak değil, UCİM’in yaptığı gibi şehir şehir, köy köy, ev ev dolaşarak yapmalıyız. Hayatlarını buna vakfetmişler bu müthiş bir şey. Sizi kutluyorum, yaptığınız için kutsal olduğunu biliyorum. Yolunuz açık olsun. Çocuklarımız bizimle olsun, anneleriyle babalarıyla yaşasın. Onun için çalışıyorsunuz, size başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu