Atakum'da Güzellik Merkezlerini Denetlendi

Dünya ile birlikte Türkiye’de etkili olan koronavirüs salgını sonrasında 21 Mart’ta kuaför, berber ve güzellik merkezleri kapatılmıştı. Yaklaşık iki ay boyunca müşterilerine hizmet veremeyen işletmeler, 11 Mayıs’ta Bilim Kurulu’nun önerileriyle yeniden açıldı.

Yerel 28.05.2020, 22:35
Atakum'da Güzellik Merkezlerini Denetlendi

Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki güzellik merkezlerinde koronavirüs tedbirlerine yönelik denetimlerde bulundu. İçişleri Bakanlığı’nın kuaför ve güzellik merkezlerinde uyulması gereken kurallara ilişkin yayınladığı genelge kapsamında kontrol eden Ekipler, iş yerlerinde, Cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj işlemlerinin geçici olarak yapılamadığını hatırlatan ekipler, kurallara uymayan iş yerlerine ceza uygulandığı bilgisini aktardı.

21 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında kapatıldı. Yaklaşık iki ay boyunca müşterilerine hizmet veremeyen işletmeler, 11 Mayıs’ta Bilim Kurulu’nun önerileriyle oluşturulan kuralları içeren İçişleri Bakanlığı genelgesine uyma zorunluluğu ile yeniden açıldı.

Samsun Umum Kuaförler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Kiraz ve Başkan Yardımcısı Ahmet Küçük’ün de katıldığı denetim çalışmasında ilçedeki güzellik merkezlerini ziyaret eden ekipler, iş yerlerinde uygulanması zorunlu olan koronavirüsle mücadele kurallarına yönelik kontrollerde bulundu. Hijyen ve sosyal mesafe önlemleri başta olmak üzere virüsün yayılımını önlemek için belirlenen kurallar, güzellik merkezlerindeki çalışanlara hatırlatıldı.

CİLT BAKIMI VE MAKYAJ YAPILAMIYOR

Personelin her bir işlem öncesinde müşterinin göreceği şekilde ellerini dezenfekte edip yeni bir çift eldiven giymek zorunda olduğunu belirten yetkililer, “İş yerinde kullanılan koltuklar her müşteriden sonra yeni biri tarafından kullanılmadan önce dezenfekte edilmeli. Havlu ve önlük gibi malzemeler tek kullanımlık olmalı. Özellikle güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj işlemleri yeni bir karar açıklanana dek geçici olarak yapılamayacak. Aynı zamanda iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramı sunulmaması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)