Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay Oldu

Atakum Belediyesi Kent Konseyi'nin Olağan Genel Kurulu Yalı Kafe Restoran'da gerçekleştirildi. Atakum Kent Konseyi başkanlığına Ondokuz Mayıs Ünversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, seçildi.

Yerel 14.09.2019, 20:34 14.09.2019, 21:22
Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay Oldu

Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay oldu. Atakum Belediyesi Kent Konseyi'nin Olağan Genel Kurulu Yalı Kafe Restoran'da gerçekleştirildi. Genel kurula, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Meclisi Üyeleri, Atakum İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, Ondokuz Mayıs Ünversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yapılan genel kurulda Atakum Kent Konseyi başkanlığına OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay seçildi.

Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay burada yaptığı teşekkür konuşmasında şöyle dedi: 

Kentsel tasarımda tek amaç insanların mutlu olmasıdır.

"Bu beni hem büyük bir heyecana düşürdü hem de önemli bir sorumluluk olduğu için çok düşündürdü. Sadece mesleki yetkinlikle ve deneyimle değil sizlerle birlikte katılımcı bir yöntem izleyerek yerine getirebiliriz. Burada tek amaç yaşadığımız çevreyi, Atakum'u öne çıkarmak. En başta öncelikleri belirlemeliyiz. 'Her şey yapacağız' dersek, hiçbir sonuç vermez. Öncelikleri belirleyerek doğru adımlar atmak bizi sonuca götürecek. Ben sayın Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci'nin konseyimizin ve şahsın yönlendirmeleriyle elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı bilmesini isterim. Bizim mimarlık, şehir planlama veya kentsel tasarımda tek amaç insanların mutlu olmasıdır. Bunu ne binanın tasarım kalitesi sağlıyor ne de kentin belli bir bölümünün çok başarılı bir projeyle sonuçlandırılması sağlıyor. Hep toplumun ihtiyaçlarının ve o yörenin insanının neler beklediğinin anlaşılması çok önemli. TÜBİTAK destekli disiplinlerarası çok büyük bir proje tamamladım. Kentsel yaşam kalitesinin ölçülmesiyle ilgiliydi. Bu uluslararası camiada da bir ağ olarak bana kentte insanların neler beklediği konusunda çok önemli bilgiler kazandırdı. Yaklaşık 600 haneyle yapılan anketlerle önemli sonuçlara vardık. Bu konseyde Atakum'un en büyük ihtiyaçları, sorunları ve Atakum'u öne çıkaracak kazanımlar neler olacak bunu düşünmemiz gerekecek. Bu konuda sizlerden de büyük destek isteyeceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum" sözlerini kaydetti.

KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ ŞÖLYE

Başkan Prof. Dr. Derya Oktay, Genel Sekreter Şeref Aydın, Servet Baskan, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, Canan Berk, Günseli Baskan, Eylem Oktay, Av. Leyla Güntekin Çoruh, Serkan Kalkan, Meltem Tunç, Cevdet Karaca, Cansu Ege İvgin, Emine Uyarer, Afşar Duman, Prof. Dr. Gülten İmamoğlu, Av. Burhan Uyan, Serdar Bayramkaya, Gamze Birsöz Koç, Seher Çakır, Nihat Alparsan.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)