Atakum'da 19 Mayıs Bayramı Coşkusu

Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünü coşkulu bir etkinlik dizisiyle kutladı.

Yerel 19.05.2021, 20:07 19.05.2021, 20:25
Atakum'da 19 Mayıs Bayramı Coşkusu

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Gençlerin enerjisi ve Kuva-yı Milliye ruhu ile Atatürk'ün bize bıraktığı Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız” ifadelerini kullanarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hem Samsun hem de Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu ifade etti.

Atakum'da 19 Mayıs kutlamalarında Kuva-yı Milliye sahnesine dönüştürülen TIR, bu sene Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’na dönüştürülerek caddelerde dolaştı. Üstü açık otobüsün de yer aldığı etkinlikle bayram sevinci yurttaşların pencere ve balkonlarından sokaklara taştı. 

ATATÜRK ANITI’NDA ÇELENK TÖRENİ

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirdiği törene katıldı. Törende aynı zamanda CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP il ve ilçe örgütleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli ve çok sayıda yurttaş yer aldı.

Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hem Samsun hem de Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “19 Mayıs deyince akla Mustafa Kemal Atatürk gelir; Samsun, Milli Mücadele ve Türk gençliği gelir. Türk kurtuluş mücadelesinin, Anadolu kurtuluş mücadelesinin içinde bulunduğu coğrafyada, bağımsızlık mücadelesi veren tüm milletlere öncülük etmesi nedeniyle o ülkeler için de 19 Mayıs çok önemlidir. 19 Mayıs, kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelerin ilk ulusal kurtuluş adımının atıldığı, ulusal kurtuluş bilincinin oluştuğu ve bu bilinçle kurtuluşun ve kuruluşun sağlandığı bir örgütlenme modelidir. Anadolu'daki Kuva-yı Milliye ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin  dünyada bir başka örneği yok. Yüzyılın tarihi, 19 Mayıs 1919’dan sonraki sürecin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nda an be an, gün gün kurtuluş ve kuruluş süreci yazılıdır. Yakın tarihimiz belgelidir” dedi. 

Türk Kurtuluş Savaşı’nın önderi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, dünyadaki liderler arasında hakkında en çok kitap yazılan ve araştırma yapılan lider olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Ve o da Türkiye kuruluş mücadelesinin lideridir; bizim Cumhurbaşkanımızdır, Atamızdır. Bize, Türk gençliğine ve bizim dışımızda benzer tarihe sahip tüm milletlere yaşam boyu takip edilebilecek kalıcı yol haritası olan Nutuk’u, kurtuluş ve kuruluş sürecinde o mücadelenin belgeselini bırakmıştır. Bu bayramı ve Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Hep söylüyorum, bizim kuşağımız Atatürk’ün emanetine iyi bakamadı. Özellikle şimdiki gençlere rahat ve mutlu bir şekilde yaşanacak Cumhuriyet bırakamadık. Bizim deneyimimiz, gençlerin enerjisi ve Kuva-yı Milliye ruhu ile birlikte Atatürk'ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ve onun ilkelerini, ilelebet sonsuza kadar yaşatacak güçte ve kararlılıkta, tüm kurumlarıyla yeniden buluşturacağız. ‘Biz varız’ diyeceğiz ve Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

Atakum’da gerçekleştirilen etkinlikler Halk TV canlı yayını aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırılırken, Halk TV’nin başarılı programcısı, Gazeteci ve Yazar Serhan Asker, “Görkemli Hatıralar” programını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da bir ulusun bağımsızlık mücadelesi için ilk adımı attığı Tütün İskelesi’nde ekrana getirdi. Canlı yayınlanan 19 Mayıs özel programına ise Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Türk Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan ile Yazar ve Araştırmacı Erol Mütercimler katıldı. Programın yapıldığı Tütün İskelesi ve çevresinde ise bayram kutlamaya gelen yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)