Atakumlu ve Amasyalı kadınlar üretimde güç birliği yapacak

Samsun’un ilk kolektif kadın girişimi olan Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kurucu üyeleri çevre şehirlerdeki örnek oluşumlarla işbirliği toplantıları gerçekleştiriyor.

Yerel 09.07.2020, 19:40
Atakumlu ve Amasyalı kadınlar üretimde güç birliği yapacak

Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kurucu üyeleri, Amesia Çalışan Arı Kadınlar Kooperatifi ile bir araya geldi. Atakumlu kadınlar ile Amasyakadın girişimciler üretim görüşmesi yaparak dayanışma kararı aldı.

Atakum Kadın Girişimciler, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala ile birlikte Amasya İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (Amasya DSYB) bünyesindeki Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Amesia) ni ziyaret etti,

Amasya’nın Merzifon, Gümüşhacıköy ve Suluova ilçelerinde yaklaşık 10 yıllık geçmişe sahip olan Amesia ile Atakumlu kadınlar istişarede bulunarak, kooperatifler arasında kadın dayanışması yürütülmesi kararını aldı. 

ATAKUM’DAN AMASYA’YA ÜRETİM GÖRÜŞMESİ

Amesia' ilk ziyaret Aralık 2019’da gerçekleştirilmişti. Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kurulmasının ardından üretim sahalarını incelemek üzere yeniden Amesia’nın merkezi Merzifon’a gidildi. Kadın istihdamının artırılması, markalaşma, lojistik ve hedef pazarlara ulaşma gibi konularda Amesia’nın deneyimlerini dinleyen Atakumlu kadın girişimciler, üretim ve etiketleme alanlarındaki çalışmaları yakından inceledi.

Amasya DSYB Başkanı Güner Arslan, Satın Alma Sorumlusu Hanife Akkuş, Gıda Mühendisi Didem Arköse de Atakumlu kadın girişimcilere kooperatifin büyüme sürecine ilişkin deneyimlerini aktardı.

Atakumlu kadınlar, Ziyarette Amesia için örgü sepet üretimi konusunda bir ön görüşme gerçekleştirdi.i Atakumlu girişimci kadınların önümüzdeki günlerde Amesia ürünleri için örgü sepet üretimi yapacak.

Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol’u da ziyaret eden girişimci kadınlar, Atakum’da gerçekleştirmeyi hedefledikleri üretim faaliyetleri hakkında bilgi aktardı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)