AtaMarket Gıda Bankası kimsesizlerin kimsesi olacak

Atakum Belediyesi, Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket’i geniş katılımlı bir törenle hizmete açtı. Açılışta konuşan Başkan Deveci, “Biz hem kimsesizlerin kimsesi olacağız hem de komşusu açken tok yatmayanlardan olacağız. " dedi.

Yerel 29.10.2020, 18:14 29.10.2020, 18:46
AtaMarket Gıda Bankası kimsesizlerin kimsesi olacak

Samsun’da gıda israfını önleyecek ve yoksullukla mücadele edecek olan AtaMarket’ten ilk temsili alışverişi yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Biz hem kimsesizlerin kimsesi olacağız hem de komşusu açken tok yatmayanlardan olacağız. Elimiz, komşumuzun omzundan ayrılmayacak. Onun sorunlarını izleyeceğiz, yardım elini ondan çekmeyeceğiz” dedi.

Dünyada yaklaşık 60 yıldır uygulanan gıda bankacılığı sisteminin Karadeniz’deki ilk örneği olan Atakum Belediyesi AtaMarket, çok sayıda davetlinin katıldığı törenle Samsun’da açıldı.

AtaMarket’ten ihtiyaç sahibi Atakumlular yararlanacak.

AtaMarket, yaklaşık altı ay içerisinde projeden gerçeğe dönüştü. Raflarında kuru bakliyattan içeceğe, undan peynire, deterjandan çocuk bezine her türlü gıda ve temizlik ürünleri bulunan AtaMarket Gıda Bankası, Samsunlu yardımseverlerin bağışlarını, Atakum’daki ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırıyor.

Gıda Bankası’nın yararlanıcıları, AtaMarket’te konumlandırılan kitap ve giyim reyonlarından da ürün alabiliyor.

AtaMarket Gıda Bankası’nın esin kaynağının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü olduğunu vurgulayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yılını kutluyoruz ve önemli de bir açılış yapıyoruz. İkisi birbirini tamamlıyor. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet kendisini öyle tanımlar. Madem kimsesizlerin kimsesi cumhuriyetse bu gıda bankasının onun yıl dönümünde açılması gerekiyordu. Anadolu medeniyetinin bir başka felsefesi daha vardır. ‘Komşu açken tok yatan bizden değildir.’ O bizim kültürümüz, Anadolu kültürü, bizim inancımız. Cumhuriyet de kimsesizlerin kimsesi olarak onu tamamlıyor. Biz hem kimsesizlerin kimsesi olacağız hem de komşusu açken tok yatmayanlardan olacağız. Elimiz, komşumuzun omzundan ayrılmayacak. Onun sorunlarını izleyeceğiz, yardım elini ondan çekmeyeceğiz” dedi. 

‘İNSANA HİZMET ETMEK EN TEMEL İBADET’

Başkan Deveci, Hem devletin anayasanın maddelerinden biri sosyal devlet hem de Atakum Belediyesi’nin ilkelerinden bir tanesi bu sosyal belediyecilik olduğunu belirtenek, "Bizim dayanışma kültürünü öne çıkarmamız gerekiyor. Atakum bir kültür şehri, ben de kültür ve kongre merkezi yapmak isterdim ama onu erteliyorum. Sağlıklı, karnı doyan, çocuklarına oyuncak alabilen, ayakları üşümeyen bir toplum yaratmamız gerekiyor. Komşumuzun çocuğunun durumunu, askere gitmişse oradaki durumunu, okula gitmişse başarısını, hastaysa durumunu sorabilen bir kültürü yeniden hayata geçirebilmemiz gerekiyor. AtaMarket Gıda Bankası bunun örneklerinden biri. Hem Atamızın adı var, hem cumhuriyetin ilkeleri var, bizim inancımızın, değerlerimizin, kültürümüzün özü var burada. Herkesi öncelikle bu gıda bankasına yardım etmeye davet ediyorum. Bize ulaşmaya çekinen komşularınız olabilir, siz onları bize bildirin. İnsana hizmet etmek, insana yardım etmek en temel ibadet unsurlarından bir tanesidir. Bu dönem öyle bir dönem. Ben bunun böyle hissedilebildiğini bu toplumdan görebiliyorum” diye konuştu."

İLK TEMSİLİ ALIŞVERİŞ BAŞKAN CEMİL DEVECİ’DEN

AtaMarket Gıda Bankası’nda Atakum Belediyesi’nin paydaşı olan Özgür Bölüşüm Derneği’nin Başkanı Nevşin Erdal Car, AtaMarket, yardımseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü olacağını, Böyle bir dayanışmanın içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek Tüm Samsunluların ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere bağışlarını beklediklerini söylerken, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam ise şunları söyledi:

 “AtaMarket, bildiğiniz gibi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için hazırlanmış, düşünülmüş bir sosyal sorumluluk projesi. Bu proje için başta Atakum Belediye Başkanımız Cemil Deveci olmak üzere; düşünen, hayata geçiren, emeği olan, duyarlılık gösteren herkese emeği için teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik ise, “İnsana dokunabilmek, yardıma ihtiyacı olan insanlarımıza katkı sağlayabilmek çok önemli. Bu konuda büyük destek veren sevgili Atakum Belediye Başkanımız Cemil Deveci’ye çok teşekkür ediyorum. Pandemi döneminde böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirebilmek çok önemliydi” dedi.

Açılışın ardından AtaMarket Gıda Bankası’ndan ilk temsili alışverişi Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eşi Av. Gülay Deveci ve Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ile birlikte yaptı. 

Yorumlar (0)