Alexa

Avusturyalı Türk Öğrenciler Tekkeköy'ü gezdi

Türk asıllı öğrenciler Tekkeköy Belediyesinin misafiri oldular.

Avusturyalı Türk Öğrenciler Tekkeköy'ü gezdi
banner327
Türk asıllı öğrenciler Tekkeköy Belediyesinin misafiri oldular.

Mozaik İnsan Kaynakları Geliştirme Derneği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi ortaklığında gerçekleştirilen proje ile özellikle yurtdışında yaşayan ve eğitimin gören Türk asıllı gençlerin vatanlarıyla ilgili olarak pekte bilgi sahibi olmadıkları, tarihi yapısı ve kamu kurumlarını tanımadıkları görülmektedir. Bu proje ile gerçekleştirilmek istenen hedef İstanbul, Edirne, Çanakkale, Ankara, Kayseri, Sivas ve Samsun illerine yapacakları tarihi gezi ve bilgilendirme seminerleriyle öz kültürlerini ve tarihi miraslarını daha iyi tanımaları hedeflenmiştir. Bu kapsamda Tekkeköy ilçesini ziyaret eden Avusturya da ikamet eden Türk ailelerin çocukları Tekkeköy Belediyesinin misafiri oldular. Tekkeköy Asarağaç piknik ve mesire alanındaki tomruk restoranda ilk olarak öğle yemeği yenildi. Yemeğe Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Sağlam ve Özkan Karakaya, Tekkeköy Belediye Meclis üyesi Erdinç Baştan ile Belediye yetkilileri katıldı.

Dilimizi Kültürümüzü Milli Değerlerimizi yaşatmak en büyük göreviniz

Dilimizi, kültürümüzü, milli değerlerimizi, örf ve adetlerimizi başka bir ülke de dahi olsanız yaşayın ve yaşatın diyen Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük ‘ yurtdışında yaşayan gurbetçi ailelerimizin bulundukları ülkelerde çektikleri sıkıntılar aşikar. Sizler farklı bir ülkede farklı kültürler arasında yaşamınızı ve eğitiminizi sürdürüyorsunuz. Bulunduğunuz yerlerde kesinlikle örf ve adetlerinizi, dilinizi, milli benliğinizi, Türk kimliğinizi koruyun ve yaşatın. Gelecek nesillerinize de aktarın. Görüyorum ki hepiniz Türkçe’yi çok güzel bir şekilde konuşabiliyorsunuz. Milli benliğinizi ve dilinizi korumanız ülkemiz ve bizler için çok güzel bir olay. Sizleri burada ağırlamaktan büyük keyif aldık. Ailelerinize bizlerin kucak dolusu selamlarımızı eletin’ dedi.

Tekkeköy Başkan yardımcısı Yusuf Sağlam ‘öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Yurtdışında yaşayıp memleket özlemi çeken siz değerli çocuklarımızı burada ağırlamaktan Tekkeköy Belediyesi olarak büyük gurur duyduk. Kış mevsiminin Karadeniz’de en güzel görüneceği noktasında bulunuyoruz. Mavi, yeşil ve beyazın büyüleyici güzelliği asarağaç piknik alanımızda bir başkadır. Bu nedenle sizleri öğle yemeğinde burada ağırlamak istedik. Bulunduğunuz ülkede milli değerlerinizi unutmayın ve unutturmayın’ dedi.

Tekkeköy’e hayran kaldılar


Tekkeköy Asarağaç piknik ve mesire alanı Tomruk restorandaki yemeğin ardından Avusturya’da ikamet eden Türk öğrenciler Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaralarını gezdiler. Karın Tekkeköy mağaralarına kattığı farklı güzellik içinde öğrenciler Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji vadisindeki Türkiye’nin tek imitasyon müzesini gezdiler. Ardından Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin bire bir aynısı olan müze evi gezdiler. Tekkeköy’ün tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerine hayran kaldıklarını belirten öğrenciler mutlu bir şekilde ilçeden ayrıldılar.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 16:28
YORUM EKLE