Aydınlı Portakal Üreticisini Sevindiren Satış

Aydın Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere elde kalan 52 ton portakalı satın alması, sıkıntılı çiftçinin yüzünü güldürdü.

Yerel 16.01.2015, 21:29 16.01.2015, 21:34
Aydınlı Portakal Üreticisini Sevindiren Satış

 CHP'li Özlem Çerçioğlu'nun Başkanlığı'ndaki Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere elde kalan 52 ton portakalı satın alması, sıkıntılı çiftçiyi sevindirdi. Durumu memnuniyetle karşılayan üreticiler, davul zurna çaldırdı.

Ürünleri elde kalan Aydınlı portakal üreticisinin imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Üreticinin kilosunu toptan 0.25 kuruşa satamadığı portakal, çiftçiye destek amaçlı, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 0.30 kuruşa alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, beraberindeki Sultanhisar Belediye Başkanı CHP'li Osman Yıldırımkaya ile birlikte Atça Hali'nden 32 ton, Kuyucak Hali'nden de 20 ton portakal alımı gerçekleştirdi. Üreticilerle sohbet eden Başkan Çerçioğlu, sorunları da dinledi.


"BİZ ÜRETİCİNİN TEMİNATIYIZ"

Kendisinin de pamuğun, portakalın, zeytinin, incirin içinden gelen biri olduğunu söyleyen Başkan Çerçioğlu, "Benim küçüklüğüm portakal bahçelerinde geçti. Üreticinin ürününü yetiştirmek için verdiği emeği iyi bilirim. Maalesef son yıllarda portakal üreticimiz fiyatlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz yıl üretici malını toptan 0.10 kuruşa satamadı. Bu yılda aynı sorun baş gösterdi. Biz de üreticimize destek vermek için sosyal belediyecilik adına böyle bir proje gerçekleştirdik. Kış günü hem vatandaşımızın sağlığı için hem de üreticimizin yüzünün gülmesi için satın aldığımız portakalları vatandaşa dağıtacağız. Şimdilik 52 ton portakal satın aldık. Eğer üreticimizin elinde ürün kalması durumunda daha fazla portakal satın alacağız. Üreticimiz ürününe bakıp kara kara düşünmesin. Biz üreticimizin teminatıyız" dedi.


10 BİN 400 AİLEYE DAĞITILACAK

Portakalların kent genelinde beşer kiloluk torbalarla 10 bin 400 aileye dağıtılacağı öğrenildi. Toptan satış karşısında bazı üreticiler, halde uzun süre "Topuklu Efe" şeklinde tempo tutup Başkan Çerçioğlu'na teşekkür etti. Çiftçiler, Başkan Özlem Çerçioğlu'nun etrafında davul zurnayı çaldırıp ürünlerini satmanın mutluluğunu yaşadı.
Yorumlar (0)