Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan Vekillere Çağrı!

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Samsun Milletvekillerine seslenerek, "TMO müdürümüz ile ivedilikle görüşmenizi sizlerden istirham ediyoruz." dedi.

Yerel 03.09.2021, 20:33 03.09.2021, 21:25
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan Vekillere Çağrı!

Erdal Avcı, Samsun Milletvekillerine seslenerek, 30 milyon dolar Somali’ye hibe vermeye para bulan devletimiz, hükümetimiz sıra fındık üreticisine geldiğinde mi 21 gün bekle diyor" ifadelerine yer vererek şunları söyledi:

Ayvacık’ta bugün itibari ile fındık 23.50 kuruştur

"Ayvacık İlçesindeki çiftçilerin 8000 ton civarında fındık ürettiğini,Ayvacıklı çiftçilerin ikinci bir alternatif ürünü bulunmadığını belirterek, "Ayvacıklı çiftçilerimiz TMO’nun alım afisi açmasını talep etmektedirler. Ayvacık merkezden şeker fabrikasına TMO’nun alım ofisine 26 km mesafedeyiz. Köylerin ortalamasını aldığımız takdirde 50 km ye tekabül etmektedir. 50 km ye nakliye olarak her çiftçimiz fındığın ağırlığına göre 500 tl'den 2000 tl'ye kadar nakliye parası ödemektedir. Zaten fındık fiyatlarından çok memnun olmayan çiftçimiz ki bugün fındık fiyatı Cumhurbaşkanımız tarafından 26.50 kuruş olarak açıklanmasına rağmen şuan Ayvacık’ta bugün itibari ile fındık 23.50 kuruştur." dedi.

Ayvacık ilçemizde kalıcı alım ofisi açılmasını talep etmekteyiz

Ayvacık ilçesinde kalıcı alım ofisi açılmasını talep eeden Erdal Avcı; "El insaf Allahtan korkmaz kuldan utanmaz mısınız geçen sene fındığını 26 liraya satan çiftçiden bu yıl bütün girdi fiyatlarının %100-%200 artmasına rağmen 23 tl ye fındık almayı hangi vicdana sığdırmaktasınız.Sayın vekillerim Ayvacıklı çiftçilerimiz sizden himmet beklemektedirler. Depo sorunumuz yoktur istediğiniz an depo temin etme imkanımız vardır. Biz 7000 tane Ayvacıklı çiftçilerimiz adına sizden istirham ediyoruz lütfen TMO Genel Müdürümüz ile bu konuyu görüşerek Ayvacık ilçemizde kalıcı alım ofisi açılmasını talep etmekteyiz. Yani bu çiftçinin fındığı 23 liraya 23 buçuk liraya satılmasın istiyorsanız biz Samsun’un Milletvekilleriyiz diyorsanız ki Samsunun Milletvekilleri olduğunuz bu noktada gerçekleşecektir. Sayın Vekillerimiz bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmeden önce sizlerle paylaşmak istedim." dedi.

TMO müdürümüz ile görüşün!

Ayvacık’ta fındığı TMO almaya başladığı an fındık 27 tl olmaya başlayacağını belirten Avcı, "Bir tek geçim kaynağı fındık olan üreticimiz nasıl ki %86 oy verdiyse iktidar partisi vekillerim TMO müdürümüz ile ivedilikle görüşmenizi sizlerden istirham ediyoruz. TMO’nun çiftçilerimizin teslim etmiş olduğu fındığın bir kısmını nakit vermesi gerekmektedir. Çünkü fındık üreticimiz çalıştırmış olduğu işçilerin parasını için, çocukların okul ihtiyaçlarını karşılamak için fındığını 23,5 tl de tüccara vermek zorunda kalıyor. Oysaki TMO çiftçilerimize biraz nakit vermiş olsa bu sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır." dedi.

Yarın bu çiftçinin kapısına sizler geleceksiniz

Samsun'un dokuz Milletvekiline seslenen Erdal avcı, "Çiftçilerimiz soruyor 30 milyon dolar Somali’ye hibe vermeye para bulan devletimiz, hükümetimiz sıra fındık üreticisine geldiğinde başkalarına hibe verdiğini bizlere ürünümüz karşılığında 21 gün bekle diyor. "Tamam bekleyelim ama hiç değilse 3/1 ini peşin verseler. Bizde fındığımızı yok pahasına 23,5 dan vermek zorunda kalmasak" diyorlar Yarın bu çiftçinin kapısına sizler geleceksiniz Sayın Vekillerimiz; ne TMO Genel Müdürümüz ne de TMO Şube Müdürümüz gelecek. Bu çiftçinin kapısına sizler geleceksiniz.

Eski Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan Beyefendi iki yıl önce fındık şenliğinde söz verdi: "Ayvacık’ta kalıcı alım ofisi olacaktır" dedi. Üç yıl geçmesine rağmen bırakın kalıcı alım ofisini, mobil alım dahi yapılmamaktadır. Acaba Ayvacık’a ofis kurulmasını engelleyen bazı eller mi vardır? BBunu da merak etmekteyiz. Yoksa Genel Müdürümüz, "ekipte sıkıntı yok , parada sıkıntı yok" demesine rağmen Ayvacık’ta hangi el bunu engellemektedir? "dedi.

Samsun Milletvekillerinden kısa zamanda müjdeli haber beklediklerini ifade eden Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, açıklamasını şöyle bitirdi:

"Burdan Ayvacık’taki tüm Siyasi Parti Başkanlarına, Belediye Başkanımıza ve tüm mecliste grubu bulunan veya bulunmayan siyasilere, Sivil Toplum Örgütlerine, Muhtarlar Derneği başkanımıza ve Muhtarlarımıza sesleniyorum; Alla’ını seven bu çiftçiyi zerre kadar seven her kim varsa sosyal medya aracılığıyla ya da direk arayarak Sayın Vekillerimizden Ayvacık’a TMO’nun fındık alımı açmasını sağlayalım diyorum. Buradan Samsun’un 9 vekilinden de bu konu ile alakalı gerekli girişimlerde bulunmalarını Ayvacıklı çiftçilerimiz adına saygılarımla arz ediyor en kısa zamanda müjdeli haberlerinizi bekliyorum saygılarımla"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)