Bafra Çetinkaya Köprüsü 82 Yıl Sonra İlk Kez...

Bafra Çetinkaya Köprüsünde 82 yıl sonra ilk defa kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, restorasyon çalışmalarıyla ilgili, Çetinkaya köprüsü'nün bafra için tartışılmayacak kadar değerinin büyük olduğunu söyledi.

Yerel 05.07.2019, 21:32 05.07.2019, 23:37
Bafra Çetinkaya Köprüsü 82 Yıl Sonra İlk Kez...

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, tarafından özellikle takip edilen Çetinkaya Köprüsünün restorasyon çalışmaları hızla devam devam ediyor.

Bafra’nın sembollerinden olan Çetinkaya Köprüsü'nde gerçekleşen restorasyon, çalışmaları Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğü nezaretinde devam ederken, Başkan Kılıç tarafından da yakinen takip ediliyor.

İLK KEZ RESTORE EDİLİYOR

Kılıç, yaptığı açıklamada, “Çetinkaya Köprümüzün Bafra’mız için önemini ve değeri tartışılmaz. 1937 Yılında hizmete açılan ve Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden birisi olması açısından da önem taşıyan Çetinkaya Köprüsü, bölgesel düzenlemeler haricinde bu kadar kapsamlı olarak ilk kez restore ediliyor. 7. Bölge Müdürü Sayın Murat Gönenli ve ekibine, çalışmaları yürüten ekibe ve emeği olan herkese bir kez da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YILSONUNA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

2018 Eylül ayında başlanan restore çalışmaları ile ilgili bilgi veren Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Adnan Vural, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:“Bizim süremiz 2021 de bitiyor, ama bu yılsonu itibariyle herhangi bir sorun çıkmazsa bitirmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl Mayıs ayında yer teslimimiz yapıldı, tabi prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte 2018 Eylül ayında başlatıldı. Ankara Karayolları Genel Müdürlüğü ihalesi kontrollüğünde hem Karayolları Genel Müdürlüğünden ekipler hem de Karayolları 7.Bölge Müdürlüğünden ekipler var."

İki kurumunda denetiminde iş devam ettiğini belirten Vural, "İlk etapta Geçen yıl alt tarafta köprünün ayaklarında 7-8 metrelik oyulmalar vardı, biz ayakların olduğu yerde komple tankimat dediğimiz büyük kayaları doldurarak köprünün ayaklarındaki güçlendirmeleri yaptık. Sonraki etapta güçlendirmeleri bitirdikten sonra ayaklarda palplanj dediğimiz demir koruma malzemeleri var tamiratları ve koruması yapıldı." dedi.

GEREKEN GÜÇLENDİRMEYİ YAPIYORUZ

İstanbul Teknik Üniversitesinin danışmanlığında statik proje yaptıklarını, projenin neticesinde kullanacağımız malzemelerin cinsi, miktarı nerede ne malzeme kullanılacağı tespit edildiğini belirten Vural, "Sonucunda da bütün dünyada betonarme elemanlarının güçlendirmesinde kullanılan Yurt dışından temin ettiğimiz modern bir karbonfiber dediğimiz malzeme var. O malzeme ile köprünün hangi elemanları ne kadar malzeme istiyorsa gereken güçlendirmeleri yapıyoruz. Güçlendirmelerin sonrasında özel bir tamir harcı ile sıvasını yapıyoruz, en son aşamasında da boyasını ve aydınlatmasını yapıp işimizi bitireceğiz." dedi.

KÖPRÜ TİTREŞİM LÇÜMLERİNİ YAPTIK

Betonarme köprü olduğu için kullandıkları malzemelerde çimento içerikli ve yüksek dayanıklı malzemeler ve görünüş olarak aslına uygunluğu ilk günkü görünüm neyse bittikten sonra da aynı görünümde olacağını ifade eden Adnan Vural, "Kullandığımız modern malzemeler 80 yıl önce zaten yoktu yeni malzemelerle şimdi köprü projemizde titreşim ölçümleri yaptık. Bu ölçümlerimizde büyük, küçük araçları ve insanları hem yoğun hem de az geçirerek titreşim ölçümlerimizi yaparak malzeme miktarının ne kadar gerektiği tespit edildi. Hesaplamalarımıza göre trafiğe kapalı olması gerekiyor, 80 yıllık yorgun bir köprü üzerinden yoğun araç yükünün geçmesi köprüde sallımlar meydana geliyor kaldırması çok kolay değil ama yayaların küçük motosikletlerin geçmesinde hiçbir sakınca yok." dedi.

Köprünün restorasyon edilmesinin amacı tarihi bir köprü olduğu için aynı şekilde korumak olduğunu belirten Vural, açıklamasını şöyle sonlandırdı: 

"Orijinal projesi bizde mevcut Köprüde ilk etapta sökme işlemimizde projeyle uymayan bazı kademeler bulduk ve bir dönem arasında ufak çaplı onarımlar gördüğünü tespit ettik. Fakat çok yönlü olarak bir restorasyondan geçmemiş” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)