Bafra Görme Engelliler Derneği'nden bir ziyaret

Bafra Görme Engelliler Derneği, başkan Ömer Ergül öncülüğünde yönetim kurulu üyeleriyle beraber, yeni seçilen yönetimi tanıtmak ve 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Bafra Özcenur Özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettiler.

Yerel 26.11.2021, 12:55
Bafra Görme Engelliler Derneği'nden bir ziyaret

Bafra Görme Engelliler Derneği, başkan Ömer Ergül öncülüğünde yönetim kurulu üyeleriyle beraber, yeni seçilen yönetimi tanıtmak ve 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Bafra Özcenur Özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettiler.

Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Ömer Ergül, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öğretmenler günü münasebetiyle bugün Bafra Özcenur Özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi öğretmen ve öğrencilerimizi ziyaret etmek istedik. Ben özel eğitim öğretmenlerimizin yükünün diğer öğretmenlerimize göre daha fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü özel eğitim öğretmenlerimiz engellilerin temel eğitim problemleri dışında engelli sorunlarıyla da mücadele ediyorlar.

Engelli vatandaşlarımızı topluma adapta edebilmek için yorulmadan, sıkılmadan çalışıyorlar. Gerçekten onların hakkını ödeyemeyiz. Engellilerin her türlü sorunlarını çözmek ve onları topluma kazandırmak için gayret gösteriyorlar. Biliyorsunuz her şeyin başı eğitimdir. Bir toplumun temel yapı taşı birimi eğitimdir.

İşte bu temel olmadı mı o toplum çökmeye; hatta yok olmaya mahkumdur. Eğitimsiz bir toplum asla dünya ile entegre olamaz. Bizler de derneğimizi kurmaya niyetlendiğimiz sırada temel amacımız eğitim olmalıdır diyerek bu yola çıktık. Gerçekten eğitim yoluyla her türlü engelleri aşmak mümkündür.

Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmanın en önemli yolu kesinlikle eğitim olduğunu belirtmek istiyorum. Bu anlamda burada çalışan çok değerli öğretmenlerimiz bu düşünceden yola çıkarak Bafra Özcenur Özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi okulunu kurmuşlar. gerçekten böyle öğretmenlerimizi ne kadar takdir etsek azdır.

Ayrıca öğretmenlerimiz görevlerini gönül şuuruyla yapıyorlar. Kendilerine en içten teşekkürlerimizi sunuyor, Hepsinden Allah razı olsun diyorum. ben bu duygu ve düşüncelerle bizleri çok güzel ağırlayan Bafra Özcenur Özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi işletme müdürümüz sayın Rüstem Meral Bey’e, sayın Öznur Kitapçı, sayın Sabiha Meral ve bütün öğretmenlerimize teşekkür eder ve öğretmenler günlerini en içten dileklerimle kutlarım. Ayrıca okulumuzun birbirinden kıymetli öğrencilerine, isimlerini zikredemediğim herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Başta özel eğitim öğretmenlerimiz olmak üzere bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü bir kez daha en kalbi duygularımla kutluyor, hepinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum."

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren işletme müdürü Rüstem ve eşi öğretmen Sabiha Meral, okulun yaptığı çalışmaları anlattılar. 27 Aralık 2021’de okulun açılışını gerçekleştireceklerini de söyleyen öğretmenler tüm herkesi açılışa davet ettiler. “Bizim tek amacımız, engellileri sosyal hayata kazandırmak ve onların toplumla iç içe olmalarını sağlamaktır.” diyen kurucu uzman psikolog Öznur Kitapçı da şu ifadeleri kullandı:

” Bizler engellilerin sesi olmak, onların yüreklerine dokunabilmek için canla başla çalışıyoruz. Bizler görevimizden ziyade bu işi severek yapıyoruz. Bu tür çalışmaları yapmak belki görevimiz olabilir; ancak işin içerisinde gönüllülük yoksa işte yapılan o çalışmalardan pek fazla başarı elde etmek mümkün değildir. Eğer bir konuda başarıya ulaşmak istiyorsanız gerçekten o işi severek yapmanız gerekiyor.

Ben bu camianın içerisinde görev yapmaya başladığım günden itibaren bunu daha iyi anlıyorum. Bizim ilk başlarda insanlardan kaçan, konuşmaktan korkan; ancak şuan toplumla iç içe olan, kendilerini çok güzel ifade eden öğrencilerimiz var. Bizler bunların sonucunu gördükçe çok seviniyor ve mutlu oluyoruz.

İnsana daha fazla çalışma şevki ve heyecanı geliyor. Tabi yaptığımız iş pek kolay değil. Engellilerin temel eğitim sorunlarından tutun da psikolojik sorunlarına varana kadar birçok sorunları var. İşte bizler bu sorunlarla boğuşuyor ve gece gündüz demeden mücadele ediyoruz. Yaptığımız iş gerçekten zor. Ancak bizler bu durumdan asla şikayetçi olmadık.

Çünkü bizler kutsal bir görevi icra ediyor ve severek yapıyoruz. Dediğim gibi bu tür çalışmalar, daha çok gönüllülük esasına dayalı yapılırsa o işin meyvelerini toplamak daha çabuk ve kolay olacaktır.

Başarının anahtarı azim ve gayret olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından keyifli bir sohbet havası içinde devam eden ziyaret daha sonra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Ayrıca aynı gün içerisinde Bafra Özcenur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğretmen ve öğrencileri, Bafra Görme Engelliler Derneği'ni ziyaret ederek, iadeyi bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Haber : Oktay ZERRİN- Bafra

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)