Başkan Akgül ‘Gençlik Çalıştayı’na katıldı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Gençlik Çalıştayı’nda gençler düşüncelerini paylaştı.

Yerel 31.03.2022, 16:19
Başkan Akgül ‘Gençlik Çalıştayı’na katıldı. 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 17 ilçede organize edilen Gençlik Çalıştayları sürüyor. Salıpazarı Anadolu İmamhatip Lisesinde yapılan toplantıya Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer İdris Akdin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Savaş, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Sağlam ve çok sayıda genç katıldı. 

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlikte sivil toplum örgütleri, lise ve üniversite temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, ilçedeki gençlik projeleri hakkında bilgi verdi. Başkan Akgül, “İdeallerin ülken kadar büyükse; Büyükşehir seni bekliyor” mottosuyla yola çıkılan bu gençlik çalıştayı tüm ilçelerdeki gençlerimizi ortak akılda buluşturuyor”dedi. 

Gençlerimizi ve onların fikirlerini daima önemsediklerini ifade eden Belediye Başkanı Halil Akgül, “Gençlerle olan iletişimimiz çok önemli. Belediye olarak gençlere kapımız her zaman açık. Bu gün burada çok güzel fikirler ortaya çıktı. Gençlerimizin önerileri ve taleplerini dinledik ve not aldık. Çözümü noktasında hiç vakit geçirmeden harekete geçeceğiz” dedi. 

BUDAMA EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

Salıpazarı Yerel Eylem Grubu Derneği ve Ziraat Odası işbirliği ve ile düzenlenen "Fındık Budama, Gübreleme ve İlaçlama Eğitimi" Ziraat Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Çil'in verdiği eğitimde;

Fındıkta budama; Düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmak, ağacı uzun süre verim çağında tutmak, kuvvetten düşmeye başlamış dalları ya da ocakları yeniden kuvvetlendirerek bir süre daha yüksek kaliteli meyve vermesini sağlamak amacıyla uygulanır. Bu kısaca şekil verim (ürün) ve gençleştirme budaması şeklinde ifade edilir.

Fındık ocaklar arası mesafe en az 4 metre en fazla 6 metre olmalıdır. Ocaklardaki dal sayıları 5 ile 8 adet arasında olmalıdır.

budama zamanı esas olarak iki zamanda yapılır. Sonbahar-Kış budaması( Ekim ayı ile Kasım ayları arası yapılır.) İlkbahar – Yaz budaması (Mart ayında başlar yaklaşık 3 ay devam eder)

genel olarak 4 tip budama vardır. 1-Dikim budaması 2-Şekil Budaması 3 –Verim( ürün ) Budaması 4- Gençleştirme Budaması

Fındık'ta budamada dikkat edilecek hususlar; Kalın dalların kesiminde budama testeresi kullanılmalı, kesim toprak seviyesine yakın yapılmalı. Dallar üzerinde yapılacak kesimler tırnak bırakılmayacak ve yarıklar oluşturmayacak şekilde yapılmalı. Ocak içlerine doğru gelişme gösteren -kesimlerinde kullanılan budama aletleri dezenfekte edilmeden başka bir kesime geçilmemelidir. Fındık budama artıklarının budama işlemi bittikten sonra bahçeden uzaklaştırılarak çıkarılmalıdır.

Salıpazarı Yerel Eylem Grubu Proje Müdürü Ertuğrul Öztürk,YEG Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy ve İlçe Tarım Müdürü Niyazi Özden eğitimin sonunda çiftçilere destek olmak amacıyla budama makası ve bilgilendirme materyalleri hediye edildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)