Başkan Ergün, “Ahilik güzel ahlaktır”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ahilik Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yerel 20.09.2017, 16:15 20.09.2017, 16:38
Başkan Ergün, “Ahilik güzel ahlaktır”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Ahilik sistemi, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, yüzyıllar boyunca toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan, toplumsal kimliğimiz açısından da daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüz olmuştur” dedi.

Ahilik Haftası olması nedeniyle bir mesaj yayınlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ahilik sistemi, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, yüzyıllar boyunca toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan, toplumsal kimliğimiz açısından da daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüz olmuştur. Ahilik felsefesi “Elini, kapını, sofranı açık tut” derken, eline, diline ve beline de sahip olması gerektiğini vurgulayan önemli bir kültürdür. Yani bu topraklarda yaşayan esnafın elinin açık olduğunu, gönlünün zengin olduğunu, aç olan insanı doyurduğunu anlatırken, aynı zamanda güzel ahlaka sahip olduğunu da anlatan çok önemli bir Türk-İslam kültürüne sahibiz. Bu güzel sistemi gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, öncelikli görevimiz olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.

“Bu önemli kültüre sahip çıkmalıyız”

Ahilik ilkelerinin yüzyıllar öncesinden bugünlere gelen önemli bir miras olduğunu belirten Başkan Ergün, “Anadolu’da yetişen Ahi Evran hazretleri, ahilik kültürünü Türk-İslam mayasıyla mayalamış, bu kültürün tüm coğrafyaya yayılması için çalışmalar içinde olmuştur. O gün Ahi Evran, çalışacaksın, aldatmayacaksın, cimri olmayacaksın israf etmeyeceksin diyordu. Bugün de aynı değerlere sahibiz. Güzel ilkeler ve güzel ahlak atalarımızdan bizlere miras olarak bugünlere kadar gelmiş. Esnafımızın ve vatandaşımızın bu ilkeleri iyi bilmesi ve kültürüne sahip çıkması gerekir” ifadelerini kullandı.

“Manisa gelişirse, esnaf da gelişir”

Başkan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı; “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, 17 ilçemizde önemli bir değişim ve dönüşüm yaşatıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Manisa’mız gelişirse, esnafımız da gelişir. Esnafımız gelişirse ticaret de, turizm de, sanayi de gelişir. O açıdan biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Şehrimizi yaşayan şehir haline getirmek, insanlarımızın sokaklarda vakit geçirmesini sağlamak ve yaşadığımız yerlere hareket getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu duygularla Ahilik Haftamızı kutluyor, bu güzel kültürün sonsuza kadar yaşaması dileğimi bir kez daha yineliyorum. Bu vesileyle Ahi Evran’ı ve aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden tüm büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)