Başkan Ergün'den kadına Yönelik Şiddet Açıklaması

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yerel 25.11.2020, 16:36
Başkan Ergün'den kadına Yönelik Şiddet Açıklaması

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz, “Gördükleri şiddet sonucu yaşamını yitiren tüm kadınlarımızı rahmetle anıyor, kadınlarımıza yapılan her türlü şiddetin son bulmasını canı gönülden temenni ediyorum” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Ergün, şu ifadeleri kullandı: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Ülkemizde ne yazık ki, hemen her gün gördüğü şiddet nedeniyle yaşamını yitiren kadın haberleri görüyoruz. Eğitimsizlik başta olmak üzere çeşitli etkenlerle yaşanan bu üzücü ve elim hadiseler, hepimizi derinden yaralıyor. Kadına yönelik her türlü şiddetin yaşam hakkını tehdit eden temel bir insan hakkı ihlali olduğuna, toplumu derinden yaralayıp zayıflattığına, son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna ve hiçbir gerekçe ile asla meşrulaştırılamayacağına inanıyorum.

Şahsım adına şunu rahatlıkla belirtmeliyim ki, kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olduğunu savunuyorum. ‘Kadınlar çiçektir’, ‘Kadınlar güldür’ deyip, popülist yaklaşımlar yapmak yerine hep birlikte eşit eğitim, eşit yaşam, eşit siyaset, eşit sorumluluk ve eşit hak diyerek çalışmalıyız. İslam dünyasının ışığı son peygamber Hz. Muhammed’in “Cennet anaların ayakları altındadır.” ve Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” sözleri bizlere ışık olmak için yeter de, artar bile. Bu duygularla kadının erkekten, erkeğin kadından üstün olmadığı gerçeğini tam manasıyla idrak edeceğimiz, kötü haberler duymayacağımız mutlu ve huzurlu bir yaşam içinde geçirilen ülke hayaliyle tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Gördükleri şiddet sonucu yaşamını yitiren tüm kadınlarımızı rahmetle anıyor, kadınlarımıza yapılan her türlü şiddetin son bulmasını canı gönülden temenni ediyorum.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu