Başkan Ergün; Her Yerde "TC" Tabelası Var!

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinde İP Grubu tarafından Büyükşehir Belediyesi binasında, yazışma ve logosu ile araçlarında T.C. ibaresinin kullanılması önergesi görüşüldü.

Yerel 18.06.2019, 20:48 18.06.2019, 21:41
Başkan Ergün; Her Yerde "TC" Tabelası Var!

Manisa Büyükşehir Belediyesinin her yerinde T.C. İbaresi olduğunu ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün,  şehre kazandırdıkları her eserde Atatürk, Türk Bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti ibareleri konusunda her zaman hassasiyet gösterdiklerinin altını çizdi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı Toplantısı’nda T.C. önergesi gündeme geldi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Büyükşehir Belediyesi logosunun 40 yıldır kullanıldığına vurgu yaparak, logoda T.C. ibaresinin istenmesinin meclis kararıyla olabileceğini belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi birçok belediyenin logosunda T.C. ibaresinin olmadığının altını çizen Güzgülü, Manisa Büyükşehir Belediyesinin yazışmalarında kullandığı kağıtlarda T.C. ibaresinin yıllardan beri var olduğunu da hatırlatarak, Belediye araçlarında T.C. ibaresinin kullanımının ise, hiçbir belediyede tercih edilmediğini de sözlerine ekledi.

"T.C. ibaresi 2009’dan beri var"

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün burada yaptığı konuşmasında, “Böylesi gereksiz ve yersiz olduğunu düşündüğüm bir gündemle sizlerin ve kamuoyunun meşgul edilmesinden dolayı şahsım adına hepinizden özür diliyorum. Aramıza yeni katılan meclis üyelerimizin heyecanlarından olsa gerek, Manisa Büyükşehir Belediyemizin başında T.C. ibaresinin olmadığı yönündeki iddia ve bunun getirdiği önergeyi tartışıyoruz. Manisa’da yaşayan her birey, sokağa çıktığında öncelikle Manisa Büyükşehir Belediyesinin ek hizmet binasını görüyor. Olmadığını iddia ettikleri T.C. ibaresi 2009’dan beri var. Bu örnekleri 17 ilçemizin genelinde tek tek hayata geçirdiğimiz eserler üzerinden örneklerle uzatabilirim. Ancak vaktinizi almamak adına uzatmıyorum, zira yeterince uzatıldı” dedi.

Dar bir çerçeveden olaylara bakmayı adet haline getirenler mevcut Manisa Büyükşehir Belediyesinde T.C. ibaresinin neden olmadığı yönünde üzerlerine yürümeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Ergün; "T.C. ibaresinin açılımı, Türkiye Cumhuriyeti. Bu binayı Manisa Büyükşehir Belediyesi hizmet binası olarak düzenlerken Manisa Büyükşehir Belediyesi isim ve logosunun bulunduğu cephenin paralel cephesine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün silüetini ve bir vecizini konuşlandırdık. Cumhuriyetin kurucusunun olduğu bir yerde T.C. ibaresinin olup olmadığı sorgulanamaz diye düşünüyorduk ki, ne yazık ki bu kadar dar bir bakış açısıyla bunun gündeme getirileceğini de yaşamamız gerekiyormuş” dedi.

Başkan Ergün, Manisa’nın Doğu ve Batı Kışla olarak bilinen askeriye duvarlarını Atatürk resimleriyle süslediklerini,Türk bayrakları ve Türki Cumhuriyetlerin bayraklarıyla donattıklarını ve bunları görmemelerinin mümkün olmadığını belirterek, Yunusemre ilçemiz Laleli Mahallesi’ndeki Gençlik Merkezi’nin adı Atatürk Gençlik Merkezi. Sarıgöl’de gençlik merkezinin adı, Atatürk Gençlik Merkezi. Yunusemre ilçesinde hayata geçirdikleri dev Kentpark’ın adı Atatürk Kent Parkı. Salihli’de spor salonu ve kapalı yüzme havuzunun adı, Atatürk Spor Salonu olduğunu söyledi.

BU DA BÖYLE BİLİNSİN

Başkan Ergün, “Bu bağlamda verilen önergenin aceleye getirildiğini ve önergeyi hazırlayan arkadaşların derslerine iyi çalışmadığını belirtmem gerekiyor. Şahsımı, Büyükşehir Belediyemizi ve meclisimizi T.C. ibaresine karşıymış gibi göstermek, bizleri farklı kulvarlara çekmeye çalışmak kelimenin tam anlamıyla akıl tutulmasıdır, şark kurnazlığıdır. Bu nedenle bu önergenin gündeme dahi getirilmesini doğru bulmuyorum. Bu noktaya gelmişse ve sadece bir binada T.C. ibaresi yok diye suçlanacaksak, oraya da bu ibaremizi gururla ekleriz. Ancak bunu siz önerge verdiniz diye değil, bir tane vatandaşımızın bile kafasının içinde soru işareti kalmasın diye yaparız. Manisa’da yaşayan hemşehrilerimiz bizleri zaten biliyor. Biz onlar için yaparız tüm çalışmalarımızı. Bu da böyle bilinsin.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)