Başkan Kibar, Yatırmıları, Hizmetleri ve projelerini anlattı

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Göreve geldikleri  20 aylık görev süresi içerisinde yaptığı çalışmaları ve 2021 yılında yapacakları yeni projeleri Haber 52 TV’de anlattı.

Yerel 30.12.2020, 18:42 30.12.2020, 20:05
Başkan Kibar, Yatırmıları, Hizmetleri ve projelerini anlattı

Haber 52 TV’de Akın Çiçek’in sunuculuğunu yaptığı Yeni Gün programına katılan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar,Gündeme dair soruları yanıtlarken, 20 aylık görev süresi içerisinde yaptıkları çalışmaları ve 2021 yılında yapacakları yeni projeleri anlattı.

Fatsa’da sağladıkları siyasi birlik ve beraberlikle istişare kültürü ile görev yaptıklarını belirten Kibar, Belediye olarak kıt kaynakları doğru kullanarak tasarruf ederek büyümeye, istişare kültürü ile yarınları güvence altına almaya devam ettiklerini kaydetti.

20 aylık süreçte planlanan hizmetleri anlatan Kibar, Fatsa sadece belediyecilik anlamında değil, şehir olma unvanında da, ciddi yol kat ettiklerini, dışarıdan çok göç aldıklarını, her yıl nüfus arttışı yaşandığına dikkat çeken Etem Kibar, "Bu yıl Fatsa’mız yüzde 4 üzerinden nüfus olarak büyüdü. Fatsa, bölge en hızlı büyüyen ve göç alan ilçe. Bunun gerekçesi, Fatsa’nın gelişmesi ve güzelleşmesi ile bölgemizdeki Organize Sanayimizin büyümesidir. Yeni istihdam kapılarının açılması, yeni yatırımcıların gelmesinden kaynaklanıyor. Fatsa, Kumru, Korgan, Çatalpınar, Aybastı, Kabataş, Gürgentepe’de yaşayan birçok esnafımız, vatandaşımız Fatsa’yı merkez olarak görüyor. Ticaretini ve yatırımını yapan bu bölgemizin insanları ile gündüz 150 bine yakın nüfus hareketliliği oluşuyor.” dedi.

KRONİKLEŞMİŞ SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK

Fatsa’nın yılladır çözülememiş ertelenmiş sorunlarını çözüme kavuşturduklarını, alt yapı noktasında Ordu Büyükşehir Belediyesiyle birlikte sağladıkları güçlü bir koordinasyon ve uyumla birçok sorunu çözdüklerini ve çözmeye devam ettiklerini belirten Kibar, "Fatsa’mızda yapılan bu hizmetlerde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler’e ve tüm ekibine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

BİR BEDEL ÖDENECEKSE, BİRLİKTE BEDEL ÖDEYELİM

Altın madeni ile ilgili sorulara cevap veren Başkan Kibar, Altın madeni konusunda, ruhsatlandırma, yetki, denetim konusunda söz sahibi olmadıklarını belirten Etem Kibar, öyle konuştu;"Bugün altın madeninin görüntüsü bile bizim için mücadele etmeye yeter. Ülkemizde denetim mekanizmaları var. Herhangi bir olumsuz raporda vatandaşımızla yol yürümeye hazırız. Kurulacak objektif bir kurula sadece Fatsa Belediyesi olarak değil, Fatsalı bir vatandaş olarak destek verelim." dedi.

Fatsa Bolaman Havzası projesi’nin Dünya çapında örnek projelerden bir tanesi olduğunu belirten Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Kibar, “ Dünya Bankası destekli olan Fatsa Bolaman Havzası ıslah projesi, yaklaşık 300 milyon dolarlık Dünya çapında örnek proje.Finansmanı Dünya Bankası’ndan sağlanacak bu projenin 7 yıllık bir süreci var. Yerel yönetimlerin projeden pay alma gibi bir durumu yok. Orman Bakanlığı, DSİ ve Karayollarının bölgede çok ciddi yatırımları olacak. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Güler’in önceki dönemlerde yapmış görevleri ile kendi ismi ve girişimleriyle bölgemize kazandırılmıştır. Bizlere rehberlik ederek böyle bir hizmeti bölgemize kazandırmasından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Gençlik dergimizi kapı kapı adreslerine teslim ediyoruz

Tüm Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde üzerlerine düşenin fazlasını yaparak mücadele ettiklerini belirten Kibar şunları söyledi; "Gayri Safi Milli Hasıla konusunda bizlerden çok daha üst seviyelerde olan Avrupa ve Amerika’ya nazaran bu süreci başarılı bir şekilde yönetiyoruz. Biz pandemi ile mücadeleyi, kadim kültürümüz ve geleneklerimizden gelen komşuluk anlayışı ile yürüttük. Kırılması güç bir rekora imza attık. Belediye olarak 3 milyon 500 bin adet maske üretip dağıttık. Araç dezenfeksiyon ünitesini kurduk. Vefa Sosyal Destek Grubu ile ortaklaşa ciddi yardım projeleri yürüttük.Yardıma ihtiyacı olan tüm ailelerin neye ihtiyacı varsa karşıladık. Üniversite çağlarındaki gençlerimiz için geleceğimiz Türkiye’si vizyonuna katkı sağlayacak, tarihi değerlerimizi unutturmayacak ve sınav hazırlıklarında yapılması gerekenlerle ilgili çok özel içeriklere sahip gençlik dergimizi kapı kapı adreslerine teslim ediyoruz. “

13 adet hizmet aracına ilave olarak 6 adet hizmet aracını daha envanterine kattıklarını, 60 ayda 60 hizmet aracına sahip kendi işini kendi çözen, kendine yeten bir şehir olacaklarını belirten Ethem kibar projelerini şöyle sürdürdü; "Kapalı Pazar Yeri, Meydan Projesi, vahşi çöp depolama alanının kapatılarak yeşil alana dönüştürülmesi, OSKİ ile birlikte yürütülen çalışmalar, Yeni Hizmet Binası, Dolunay, Ayazlı, Organize Sanayi Bölgesi’nin Doğalgaza kavuşması, Mebahane, Ağır Ceza Mahkemesi’nin Fatsa’ya kurulması, Eski Çınar Hastanesi’nin Sağlık Yaşam Merkezi’ne dönüştürülmesi ve şehir içinde ve kırsal’da yapılan asfalt ve beton yol çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaştı.

Asfalt ve beton yol hizmetleriyle asırlık yolar yaptıklarını söyleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “ Her köşesinde bir şantiyenin devam ettiği Fatsa’mızın her mahallesine imkanlarımız ölçüsünde belirli bir program dahilinde hizmetler yapıyoruz. Yalıköy, Köseli, Sırakovancı 6 km sıcak asfalt grup yolu, Tayalı, Kılavuzömer, Kabakdağı, Bağlarca, Konakbaşı 13 km grup yolu, Demirci, Taşlıca, Budak 7 km grup yolu, İslamdağ, Beyceli, Fizme 13 km grup yolu yaptık. Yapılan bu yollara, 45 km sıcak asfalt, 50 km beton yol, 18 km 1.kat emisyon kaplama, 22 km 2.kat emisyon kaplama yapılmıştır. Bu çalışmaların maliyeti 21 milyon 155 bin 500 TL’dir.” dedi.

Fatsa’yı turizmde bölgenin marka şehri yapacaklarını, Cıngırtla ilgili çalışmalara başladıklarını Hazinedaroğlu Konağı’nın müzeye dönüştüreceklerini, sahil bandında ve şehir içinde faaliyet gösteren tüm galericileri tek çatı altında toplayacakları oto galericiler sitesi ile ilgili yer tahsisi aşamasında olduklarını, Demas plajının olduğu bölgeyi sosyal yaşam alanına dönüştüreceklerini, eski çöp alanının olduğu yere tüm sosyal donatı alanları ile Karadeniz’in en büyük Millet Bahçesi yapacaklarını belirten Kibar, 2. Eyvanla Balıkhane arasındaki sahil bandına yapılacak 100 dönümlük dolgu alanı ile şehirdeki otopark sorununa çözüm bulacaklarını, hazırlık çalışmalarına başladıkları pilot bölgede hayata geçirmeyi planladıkları Kentsel dönüşüm projesini yeni yılda başlayacaklarını söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)