Bask'tan Açıklama; Cumhurbaşkanına 16.Kez Başvurduk

BASK Samsun İl Başkanı Bayram UZUNOĞLU, Cumhurbaşkanına 14 Ocak Perşembe günü 16. kez başvurduklarını ve kamu işçilerine olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini istediklerini açıkladı.

Yerel 25.01.2021, 09:56 25.01.2021, 10:26
Bask'tan Açıklama; Cumhurbaşkanına 16.Kez Başvurduk

Memurlara ikramiye verilmesi için Cumhurbaşkanına 14 Ocak Perşembe günü 16. kez başvurduklarını ve kamu işçilerine olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini istediklerini açıklayan BASK Samsun İl Başkanı Bayram UZUNOĞLU, "3 Milyon 250 bini aşkın memur ve sözleşmeli personel adına talebimizi bir kez daha yineliyor, konunun her aşamada takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz." dedi.

Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur

31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3348 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 6772 sayılı Yasa uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan işçilere (Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil) 29 Ocak 2021 Cuma günü yılın ilk tediyesi (ikramiye) ödeneceğini belirten Uzunoğlu, Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca ikramiye ödenmekte olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Halen toplu sözleşme veya YHK Kararı ile ödenen ikramiyeler hariç, kamu işçilerine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile her biri yarım aylık ücretleri tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen ikramiye ödenmemektedir. Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur.

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılması utanç vericidir." dedi.

CUMHURBAŞKANINA 16’NCI KEZ BAŞVURDUK

Siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştüklerini, konuyu anlattıklarını, taleplerimizi ilettiklerini belirten Uzunoğlu, "BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde -Başbakanlık dönemindeki başvurularımız hariç- 16 başvuru yaptık. Talebimize cevap alamadık Oysa; 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesinde “toplu sözleşmenin kapsamı” başlığı altında görüşülecek konular arasında “ikramiye” hakkı bulunmasına rağmen, memurların 19 yıllık toplu pazarlık sürecinde, ikramiye hakkı ne görüşme masasına getirilebilmiş ne de toplu sözleşme metinlerine girebilmiştir. Yetkili sendikaların bu aymazlığının iktidarlar tarafından istismar edilmesi ve ikramiye hakkının gasp edilmesi vicdanları rahatsız etmektedir." dedi.

4688 sayılı Yasada yer alan memurlara ikramiye hakkının ısrarla gözardı edildiğini, sözde ve sahte sendikaların bu konuyla ilgilenmediklerini yetki el değiştirmediği sürece sorunun çözülmeyeceği de anlaşıldığını belirten BASK Samsun Temsilcisi Uzunoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

Personel adına talebimizi bir kez daha yineliyor

"Bu sorunun çözümü için defalarca Sayın Cumhurbaşkanı ve TBMM temsil edilen siyasi partilerimize başvuruda bulunarak, 6772 sayılı Yasanın memur ve sözleşmeli personeli de kapsayacak şekilde değiştirilmesini, memur ve sözleşmeli personelin kapsama alınmasını talep ettik. Bu haklı talebimizin hayata geçirilmesi, anılan yasa değişikliğinin bir an önce yapılması, 6772 sayılı Yasa kapsamında memur ve sözleşmeli personele de ilave tediye ödenmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının ve siyasi partilerin, memurların bu haklı sesine kulak vermelerini istiyoruz. Unutulmamalıdır ki, Devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir.

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu görevlilerinin gerektiğinde nasıl hayatları pahasına çalıştıkları, bilinmektedir. Buna rağmen Devletin ayrımcılık yapmasının izahı yoktur. 3 Milyon 250 bini aşkın memur ve sözleşmeli personel adına talebimizi bir kez daha yineliyor, konunun her aşamada takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)