Bingöllü depremzedelere AFAD şoku

Bingöl'de depremden dolayı zarar gören konutların yerine yenisini yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), vatandaşlara borcunu ödemediği gerekçesi ile tebligat gönderdi.

Yerel 04.01.2015, 15:15 04.01.2015, 15:20
Bingöllü depremzedelere AFAD şoku
 Bingöl'de depremden dolayı zarar gören konutların yerine yenisini yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), vatandaşlara borcunu ödemediği gerekçesi ile tebligat gönderdi.

Gönderilen tebligatlarda 20 gün süre içerisinde ödenmeyen borçlar için gerekli yasal işlemlerin yapılacağı belirtildi.

Bingöl'de, çoğunluğu 2003 depreminde zarar gören ailelerden oluşan yaklaşık 8 bin kişiye, AFAD adına Ziraat Bankası tebligat gönderdi. Tebligatta, şu ana kadar ödenmesi gereken paranın faizi ile beraber 20 gün içerisinde ödenmesi gerektiği, aksi halde yasal yolların izleneceği belirtiliyor.

Konuya tepki gösteren vatandaşlar ise önce depremzede olduklarını, şimdi ise afadzede olduklarını ifade ediyor. Bir çok depremzedenin ikamet ettiği Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi Muhtarı Hakkı Bucuka, gönderilen tebligata tepki göstererek, ''2003 yılında bir deprem yaşadık. Deprem sonucu Toki Konutları yapıldı. Vatandaş borcunu ödeyememiş. Ziraat Bankası AFAD adına tebligat yapmış vatandaşa faiziyle beraber. Şimdi vatandaş geliri olmayan adam var 500 lira aylık geliri olmayan vatandaşımız var, bu parayı nasıl ödeyecek? Bunu devletimizden, yetkililerimizden rica ediyoruz. Bunu yapılandırma yapsınlar, torba yasadan olsun yani bir imkan tanısınlar. Vatandaş borcunu ödesin. Kimse ödemiyorum demiyor. Herkes borcunu ödemek istiyor ama makul bir değerde. 9 yıl aradan geçtikten sonra 20-25 milyar bir para birikmiş. Adam var ödeyemiyor. Şahsen ben kendim hiç ödeme yapmadım ve yapamıyorum da bu parayı. Yetkililerden yardım diliyoruz. Bize bir kolaylık getirsinler.'' dedi.

"9 YILDIR ÖDEME YAPAMAYANLAR, 20 GÜN İÇERİSİNDE NASIL YAPACAK?"

Emekli öğretmen Orhan Altunsu, kendilerine her yıl tebligat yapılması gerektiğini ancak şu ana kadar bir tebligatın geldiğini ifade ederek, ''Yaklaşık 25-30 bin insanı ilgilendiren bir sosyal sorun. Doğru, bu deprem evleri yapıldı. Bize teslim edildi ve sözleşmelere imza attık, ödeyeceğimizi taahhüt etmiştik. Ancak gel gör ki her yıl bize tebligat yapılması gerekirken şuana kadar hiçbir tebligat yapılmadı. 9 yıl bittikten sonra tek bir tebligatla ana para artı yasal faizi ile beraber 9 yılın tümü isteniliyor. Mevcut şartlarda burada ortam olarak bu parayı ödeyebilecek insan sayısının yüzde 5'i geçebileceğini inanmıyoruz.'' diye konuştu.

Borçlarını ödemek istediklerini ancak bu şartlarda ödeme yapamayacaklarını belirten Altunsu, beklentilerinin yapılandırma ile ödeme kolaylığının sağlanması olduğunu söyledi. Altunsu, ''1-2 yıl ötelesinler veya 20 gün ile sınırlı tutmasınlar. Yani çeşitli alternatifleri vardır mutlaka.'' dedi.

Ayda 500 lira geliri olan vatandaşların, bankalara giderek, 'Bana kredi verin, borcumu ödeyeyim' dediğini belirten Altunsu, ''9-10 yıl birikmiş olan bir borcu ödeyemeyen bu insanlar, 20 gün içerisinde toplamda 20 ile 25 bin lirayı nasıl ödeyeceklerdir. Yani bunu takdirinize sunuyorum.'' diye konuştu.

İnşaat işçisi Abdurrahman Dervişoğlu ise 2004 yılında deprem sonrası yapılan konutların inşaatında çalıştığı sırada Başbakan ile beraber birkaç iş adamının geldiğini belirterek, ''Bir düzenleme yapacaklardı, bunu dile getirmişti sayın Başbakan. Şöyle dediler, 'Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız.' dediler. Kira, o zaman yanılmıyorsam 210 liraydı. Bu ödemeleri bankaya ödeyeceksiniz, ev sahibi olacaksınız denildi. Daha sonra biz bankaya gittik. Banka da bize dedi ki 'Biz burada her ay bir yığınlaşma olacak. Bütün Bingöl buraya gelecek. Kira değil de biz yıllık yapacağız. Daha sonra işte sağdan soldan duyduk, 'bir iyileştirme olacak' ve biz de açıkçası biraz pasif davrandık. Şu anda da benim 20 bin 647 lira ödemem gereken rakam ve 6 ocak son günümdür mağdurum, inşaatta çalışıyorum.'' diye ifade etti.
Yorumlar (1)
Pastor Andrew 7 yıl önce
eğer acilen bir kredi musunuz? eğer faturalarınızı ödemek için para arıyorsunuz? bir kredi ardından gerek borcun her türlü ve? biz ise lisans kredi borç veren ve biz 500,000,0000 maksimum 1000 dolar minimum kredi sunuyoruz, çünkü artık endişe. e-posta yoluyla bize bugün: cashcityloanlender@hotmail.com veya web sitesi aracılığıyla bize ulaşın: http://pastorandrewrioloancompany.webs.com