Bodrum Belediyesi Tarımsal Faaliyetlerini Geleceğe Taşıyor

Bahçeyakası Mahallesinde eylül ayında açılışı gerçekleştirilen ve Türkiye'nin 5. Tohum Merkezi olan Bodrum Belediyesi Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi'nde düzenlenen törende 121 üreticiye karnabahar, beyaz lahana, mor lahana ve brokoliden oluşan 140 bin fide hibe edildi.

Yerel 22.09.2020, 22:18 22.09.2020, 23:59
Bodrum Belediyesi Tarımsal Faaliyetlerini Geleceğe Taşıyor

Türkiye'nin 5. Tohum Merkezi olan Bodrum Belediyesi Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi'nde düzenlenen törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Karaova bölgesi muhtarları, üreticiler, TARKO yöneticileri ve üyeleri katıldı.

121 üreticiye karnabahar, beyaz lahana, mor lahana ve brokoliden oluşan 140 bin fidenin hibe olarak teslim edildiği törende konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bir buçuk yıldır yapılan çalışmaların meyvesini vermeye başladığını belirterek tarımsal kalkınmada somut ve planlı adımların birer birer atıldığını söyledi.

 Başkan Aras, “Bodrum’da daha önceden geçimimizi tarımdan sağlardık. Bizler, tarım ve hayvancılıktan edindiğimiz gelirle okuduk, çocuklarımızı evlendirdik, evlerimizi yaptık. Pancar motorla kuyudan su çekip, mandalina bahçelerimizi sulardık. O bahçenin bir kenarına da bostan yapar, patlıcanımızı, domatesimizi, biberimizi, karpuzumuzu yetiştirirdik. Bugün bu adımları atarken, o duygularla hareket ediyoruz.” dedi.

"Dünya üzerinde bir ülkenin en büyük zenginliği, sahip olduğu genetik kaynakların çeşitliliğidir” ifadelerini kullanan  Başkan Aras, ana fikri ile Bodrum Belediyesi, tohumu, üreticiyi, çiftçiyi ve sürdürülebilir tarımı bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Eyül ayı başında arımada ve bölgedeki genetik çeşitliliğin kaybolmadan kayıt altına alınması, üretimde kalitenin ve kanditenin arttırılması, bilinçli bir üretici profilinin yaratılması adına Tarımsal Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezinin kuruluşu gerçekleştirilmişti." dedi.

6500 metrekarelik kampüs içerisinde çiftçi eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere demonstrasyon alanları yaratılarak, üreticilere birebir eğitimlerin verilmesi planlanmakta. Hazırlanan bu alanlarda bölge üreticilerinin katılımı sağlanarak doğru üretim planlaması, etkili toprak hazırlığı, sürdürülebilir tarım faaliyetleri, iyi tarım ve organik tarım eğitimleri, sulama projelerinin hazırlanması, kompost üretimi, ilaçlama ve gübreleme eğitimleri, toprak ve su numunesi alımı, bitkisel üretim fizibilite hazırlığı konularında uygulamalı olarak eğitim faaliyetleri düzenlenecek.

Tarımsal ArGe merkezinde ayrıca bölgede üretimi yaygın olarak yapılmakta olan başta zeytin ve turunçgil olmak üzere seralarda üretimi yapılan domates, patlıcan, biber vb. ürünlerde hastalık ve zararlıların teşhisine yönelik fitopatoloji ve entomoloji teşhis laboratuvarları kurulacak. Bu laboratuvarlarda üreticilerden gelen toprak, yaprak ve bitkisel aksam örnekleri incelenerek tarımsal üretimde önemli ekonomik kayıplara neden olan başlıca toprak kökenli patojenlerin ve zararlıların teşhisi yapılacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)