Büyükşehir Yuntdağı’nın Kalkınmasına Destek Verecek

Manisa'da, “Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi kapsamında “Bizimle Bir Bağınız Olsun” çalıştayı düzenlendi.

Yerel 28.07.2022, 10:15
Büyükşehir Yuntdağı’nın Kalkınmasına Destek Verecek

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Zafer Kalkınma Ajansının desteklediği “Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi kapsamında “Bizimle Bir Bağınız Olsun” çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda ağırlıklı olarak, Yuntdağı’nda oluşturulacak olan kırsal turizmi geliştirici, değişik sistem ve farklı varyantlardan oluşan bağ alanının planlanması üzerinde duruldu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmaya verdiği desteklerine devam ederken, bu yönde yapılan çalışmalara da destek olmaya devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ‘Ekolojik Yaşam Merkezi’ projesi kapsamında bir çalıştay düzenlendi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen “Bizimle Bir Bağınız Olsun” çalıştay MCBÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, MCBÜ Tarımsal Araştırmalar ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Çalıştaya MCBÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ersin Minareci, MCBÜ Tarımsal Araştırmalar ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Afsar, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Selçuk Karabat, İşletme Üretim Bölüm Bşk. Hasan Bay, Ziraat Yüksek Mühendisi Sacid İnan ve Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifini temsilen Mustafa Pala ve Altan Türe katıldı. Çalıştayda ağırlıklı olarak, Yuntdağı’nda oluşturulacak olan kırsal turizmi geliştirici, değişik sistem ve farklı varyantlardan oluşan bağ alanının planlanması üzerinde duruldu.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Selçuk Karabat, araştırma, geliştirme ve sosyal aktivitelerin gerçekleştirilebileceği bir etkinlik alanı şeklinde planlaması yapılan bağ koleksiyon alanının, TAGEM Vizyon 2023 kapsamında yapılan etkinlikler içinde önemli bir yer alacağını söyledi. Çalıştayda Ziraat Yüksek Mühendisi Sacid İnan tarafından uygulanması düşünülen sistemler ve metodoloji hakkında hazırlamış olduğu sunum gerçekleştirildi. İşletme Üretim Bölüm Bşk. Hasan Bay tarafından kullanılabilecek üzüm çeşitleri, dikim zamanlamaları ve buna uygun olarak yapılması gereken üretim planlaması aktarıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde kırsalda kalkınmanın sağlanması ve üretimin desteklenmesi amacıyla hazırlanan projelerin içerisinde yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, planlanan alanda üzerlerine düşen kısmın büyük bir memnuniyetle karşılanacağını söyledi. Ayrıca yapılan görüşmeler sonucu alanda “Arıcılık” faaliyetine yönelik bir uygulama alanının oluşturulması da gündeme alındı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ergün Aksoy da hem proje sırasında hem de sonrasında Muhtarlar ve köylerde yer alan ilgili kişiler düzeyinde uygulamalı eğitim planlamalarında üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.

MCBÜ Tarımsal Araştırmalar ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Afsar yapılacak uygulamalı eğitimler aşamasında bağcılık ve arıcılık ile ilgili akademik desteğin verileceğini belirtti. Çalıştayda kapanış konuşmasını gerçekleştiren MCBÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ersin Minareci, kısa zamanda başlamak üzere takvime alınan faaliyet planının oluşturulmuş olmasının çalıştayın en önemli çıktılardan biri olduğunu belirtti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başta olmak üzere projeye en başından beri destek veren MCBÜ Rektörü Ahmet Ataç’a ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal’a teşekkür ederek çalıştayın amacına ulaşmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)