ÇED Toplantısı ve İmza Kampanyası...

Yapımı planlanan Termik santral için Terme'de düzenlenen toplantıda alınan kararın ardından imza kampanyası başladı.

Yerel 23.06.2015, 18:43 23.06.2015, 19:10
ÇED Toplantısı ve İmza Kampanyası...

Samsun Haberleri-Terme İlçesi Kozluk mevkisinde özel bir firma tarafından ithal kömürle çalışacak 680 megavatlık termik santral kurulması için geçen yıl yasal girişimler başlatıldı.

73 bin nüfuslu ilçede yapılması planlanan santralin kömürünün Kolombiya, Rusya, Güney Afrika'dan getirileceği, saatte 225 ton, yılda 1 milyon 620 bin ton kömür ve saatte 100 bin metreküp su kullanılacağı belirtildi.

İlçede termik santralin kurulmaması için başlatılan mücadeleye çevre örgütü Greenpeace da destek verdi. Geçen Mart ayında firma tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) süreci bakanlık tarafından reddedildi. Ancak firma ÇED sürecini başlatmak için tekrar girişimde bulundu. ÇED sürecinin ikinci defa başlatılması sonucunda kurulmak istenen termik santralle ilgili olarak 26 Haziran Cuma Günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısı yapılacağı belirtildi.

İlçe Belediye Başkanı Ak Partili Şenol Kul, Çevre ve Orman Bakanlığı'nda 26 Haziran'da yapılacak toplantı için ilçe halkının otobüslerle Ankara'ya gideceğini söyledi. Kul, "Bu kara kabus, bu santral yapılırsa yaptıklarımızın hiçbir anlamı kalmayacak. Bizim geleceğimize kast edenlere sesleniyorum; Artık vicdanlarınızı temizleyin bu kara sevdadan vazgeçin" dedi.


Bu toplantının ÇED raporu sürecinde çok kritik bir toplantı olduğu belirtilirken İlçe Belediye Başkanı Ak Partili Şenol Kul, toplantının yapılacağı gün vatandaşlarla birlikte otobüslerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gidecek. Başkan Kul, belediye hoparlörlerinden anons yaparak Ankara'ya gitmek için vatandaşları bilgilendirip destek istedi.

Yapımı planlanan Termik santral için Terme'de düzenlenen toplantıda alınan kararın ardından imza kampanyası başladı.

TERÇEP ve Termeliler Derneği Çiftlik'te Süleymaniye Geçidi'nde, CHP İlkadım İlçe Örgütü Mecidiye Konak Sineması önünde ve Haziran hareketi de Çiftlik Akbank Şubesi önünde açtıkları stantlarda Termik Santrale itiraz çin hazırlanan dilekçeleri vatandaşların imzasına açtılar.

Dilekçeler imzalandıktan sonra Ankara'da 26 Haziran öncesinde yapılacak olan ÇED toplantısı öncesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

Kampanya kapsamında açılan stantlar daha ilk dakikalardan itibaren vatandaşların yoğun ilgisi ile dolup taşmaya başladı.

Samsun'un Terme İlçesi'nde kurulmak istenen termik santralle ilgili firmanın yaptığı ilk ÇED sürecinin reddedilmesinin ardından ikinci başvurunun ardından ÇED süreci yeniden başlatıldı.


Yorumlar (0)
hafif yağmur